Kilkadziesiąt placówek w całym regionie, także łódzkich - muzea, galerie, uczelnie wyższe, skanseny i inne instytucje kultury zapraszają pod wspólnym hasłem „Wojewódzka Noc Muzeów” na atrakcje przygotowane na najbliższą sobotę.
Co nas czeka? Dziesiątki specjalnie przygotowanych wystaw, pokazów, spotkań z artystami, oprowadzań kuratorskich, koncertów. Szczegóły części tego bogatego programu poznaliśmy podczas konferencji w Muzeum Sztuki w Łodzi. Do udziału w Nocy Muzeów zapraszali dyrektorzy placówek oraz rektorzy naszych uczelni.
Akademia Muzyczna (ul. Gdańska 32) zaprasza do zwiedzania swojej siedziby, czyli Pałacu Karola Poznańskiego. - Bardzo się cieszymy, że możemy brać udział w tym projekcie. Jest on dla nas szczególnie ważny, ponieważ na co dzień do pałacu nie można prostu wejść. Noc Muzeów to szansa na jego zwiedzenie i zajrzenie za kulisy naszej pracy - mówi Elżbieta Aleksandrowicz, rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.
Noc w Łódzkim Pałacu Sztuk, jak nazwała swoje atrakcje akademia muzyczna, potrwa w godz. 20.00-24.00. W programie m.in. zwiedzanie zabytkowych wnętrz pałacu Karola Poznańskiego, sceny muzyczno-performatywne „Szeptane historie”, instalacja inspirowana historią Łodzi, dziejami rodziny Poznańskich oraz legendami pałacowymi, koncerty, w tym plenerowy na dziedzińcu z ariami i duetami operowymi oraz operetkowymi, iluminacja pałacu.
Uniwersytet Łódzki zachęca do zwiedzania swoich muzeów - w godz. 18.00-24.00. - Jesteśmy częścią Łodzi i częścią regionu, dlatego chętnie bierzemy udział w tym projekcie – mówi Rafał Matera, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
W Zespole Pałacowo-Parkowym Alfreda Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5) będzie można zobaczyć park, wnętrza pałacu, w tym bogato zdobioną salę balową i jadalnię, a z zewnątrz stróżówkę-powozownię oraz izby pamięci UŁ. O godz. 21.00 w sali kominkowej pałacu wystąpią studenci Akademii Muzycznej. Pomieszczenie dawnego buduaru z początku XX wieku stanie się przestrzenią specjalnie zaaranżowanej instalacji audiowizualnej „Sala radiowa”. W pałacowym parku będzie można obejrzeć instalacje i obiekty odnoszące się do motywu drzewa. W Muzeum Geologicznym im. Jana Ziomka na Wydziale Nauk Geograficznych przy ul. Kopcińskiego 31 w godz. 18.00-1.00 będzie udostępnionych 8 stanowisk ze stereoskopami. Co 10 minut, począwszy od godz. 18.30 planowane są konkursy wiedzy o minerałach, skałach oraz meteorytach. Muzeum Przyrodnicze (ul. Kilińskiego 101) czeka na gości w godz. 18.00-1.00 udostępniając wszystkie wystawy znajdujące się w placówce.
Głównym punktem bogatego programu Nocy Muzeów Akademii Sztuk Pięknych będą targi sztuki studenckiej. - Mają już swoją długą tradycję, są też wyjątkowe jeśli chodzi o uczelnie artystyczne. Będzie można zobaczyć i kupić to, co studenci tworzą w naszej akademii: ceramikę, grafikę, rzeźbę, biżuterię - zachęca Przemysław Wachowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych.
Noc Muzeów w ASP potrwa w godz. 15.00-22.00. Targi Sztuki Studenckiej są w holu budynku Centrum Promocji Mody przy ul. Wojska Polskiego 121. Co jeszcze w programie? Interaktywna projekcja kinetyczna „Sound Core” - godz. 16.00-21.00 aula Centrum Promocji Mody. To praca reagująca w czasie rzeczywistym na dźwięk, z którą można wejść w interakcję za pośrednictwem mikrofonu. Portretowa Noc Muzeów w studiu 106, godz. 18.00-22.00 - budynek główny ASP, I piętro, pawilon B, sala 106. Akcja Zadrukuj swoją koszulkę, czyli prezentacja sitodruku - 18.00-21.00 - budynek Biblioteki ASP, II piętro. Warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat „Ekspedycja do świata wyobraźni. Fantastyczne zwierzęta i jak je stworzyć?” - godz. 16.30-20.00 - budynek Biblioteki ASP, parter. Spotkanie „Gry wideo jako dzieła sztuki”, godz. 16.00 - budynek główny ASP, parter, sala 12. Rozmowy o modzie – 100 lat „małej czarnej” - godz. 17.00–22.00 - budynek główny ASP. Z kolei Akademickie Centrum Designu (ul. Księży Młyn 13/15) przygotowało m.in. warsztaty z cyjanotypii, czyli jednej z najszlachetniejszych technik fotograficznych, która pozwala na tworzenie unikalnych odbitek w odcieniu błękitu pruskiego - godz. 18.30 - 20.00.
Bogatą ofertę przygotowały muzea w całym województwie. Przykłady? - Rozpoczynamy Noc Muzeów zaproszeniem do obchodzenia całego roku pod hasłem stulecia powstania pierwszego Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Założyła je Felicja Rymarkiewiczowa, właścicielka majątku pod Wieluniem. Stworzyła ona także sierociniec i bibliotekę, więc będziemy mówili o książkach historycznych, będziemy bić denara wieluńskiego, replikę monety z czternastego wieku, będziemy spotykać się z katem - wylicza Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Muzeum Pałac Saski w Kutnie zaprasza w godz. 15.00-23.00. - Podzieliliśmy muzeum na trzy strefy: osiemnasty wiek, z którego pochodzi nasz pałac, ale także PRL na wystawach czasowych oraz XX-lecie międzywojenne w piwnicach - opowiada Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Pałac Saski w Kutnie. - Będzie można nauczyć się XVIII-wiecznych tańców, będzie pokaz tańców francuskich z tego okresu. Jedna sala zostanie wydzielona tylko dla dorosłych. Pokażemy w niej zwyczaje intymne.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi (il. Gdańska 100) Noc Muzeów będzie przebiegać pod hasłem: „Listy do świata”. - Będziemy pokazywać jak wykonuje się listy średniowieczne, zaproponujemy gościom napisanie listu do świata. Każdy, kto napisze taki list, będzie mógł go imiennie lub anonimowo pozostawić w tajemniczej skrzyni, którą być może za dziesięć lat otworzymy – zachęca Joanna Mądrzak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Biblioteka będzie otwarta w godz. 18.00–23.00. Powstaną tu: strefa warsztatowa, gdzie będzie można przygotować papeterię i znaczki, strefa pisania i czytania listów z możliwością słuchania nagrań fragmentów słynnych listów literackich i historycznych, na przykład Wisławy Szymborskiej, więźniów politycznych do rodzin, listów dzieci do przyszłości. Będzie też strefa skarbów piśmiennictwa w klimacie średniowiecznego skryptorium, będzie można zapoznać się z oryginalnymi listami ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki, np. Czesława Miłosza czy Władysława Reymonta.
Z muzeum Archeologicznym będzie można przejść Noc Muzeów śladami Diabła Boruty.
- Zapraszamy do naszych obiektów czyli skansenu w Kwiatkówku oraz grodziska w Tumie, ale będziemy działali także w Łęczycy, bo to pierwsza Noc Muzeów, którą organizujemy wspólnie z muzeum zamkowym. Będzie transport spod zamku w Łęczycy do kolegiaty w Tumie – zapowiada Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.
W godz. 18.00-01.00 - skansen w Kwiatkówku i grodzisko w Tumie zaplanowano pokazy rekonstrukcji historycznej pt. „Magia dymu i ognia”, wypiekanie podpłomyków, działania edukacyjne, spotkanie z archeologiem.
Do Filharmonii Łódzkiej (ul. Narutowicza 120/122) zapraszamy z kolei na Noc Muzeów z Arturem Rubinsteinem. Początek o godz. 20.30. W programie zwiedzanie wystawy „Artur Rubinstein - moja łódzka publiczność”, po której oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Bożena Pellowska-Chudobińska, na co dzień archiwistka FŁ. Goście będą mogli wysłuchać minirecitali fortepianowych Jana Przepałkowskiego, który wykona utwory z repertuaru Artura Rubinsteina.
- A potem będzie jeszcze ciekawiej, bo przy fortepianie będzie można spotkać się z kimś, kogo generalnie niełatwo spotkać na estradzie, mistrzem strojenia fortepianów koncertowych, panem Dzierżysławem Nowotarskim - zachęca Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej.
W Muzeum Sztuki świętowanie zacznie się już w piątek. O godz. 18.00 rozpocznie się tu wernisaż dużej wystawy „Dary przyjaźni”. To prezentacja blisko 150 dzieł, które w latach 2024–2026 zostały podarowane do kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi przez 80 artystek i artystów z kilkudziesięciu krajów. - Część z nich można było już oglądać na naszej wystawie stałej „Sposoby widzenia”. Teraz pokażemy resztę. To taki dziwny portret naszego muzeum, bo artystki i artyści wybierali takie prace, które według nich do nas pasują. Jest więc okazja, żeby również muzeum przejrzało się w tym zwierciadle oferowanym przez artystów - tłumaczy Daniel Muzyczuk, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. - Częścią ekspozycji jest wyselekcjonowany zbiór prac podarowany nam przez Richarda Demarco. Ten wybitny 96-letni kurator i artysta będzie uczestniczył w otwarciu ekspozycji.
Wystawę dostępną w MS1 przy ul. Gdańskiej 43 oraz MS2 przy ul. Ogrodowej 19 oczywiście będzie można oglądać w Noc Muzeów, która w potrwa w godzinach 18.00-22.00. Będzie też jeszcze jedna niespodzianka. - Świętujemy rok Aliny Szapocznikow. Urodziny tej wybitnej rzeźbiarki przypadają właśnie w Noc Muzeów, dlatego w MS2 pokażemy jej słynną rzeźbę zatytułowaną „Podróż”. To rzadka okazja, aby ja zobaczyć. Nie wiem, kiedy będzie kolejna - zachęca Daniel Muzyczuk.
W należącym do Muzeum Sztuki Pałacu Herbsta w Noc Muzeów będzie można obejrzeć pałacowe wnętrza oraz wystawę „Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi” prezentowaną w Galerii Sztuki Dawnej. Wystawa wkrótce zostanie zamknięta. W Sali Balowej pałacu będzie można obejrzeć krótkie projekcje filmów o pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz historii rodziny Herbstów. Ostatnie wejście do MPH przewidziane jest o godzinie 21.30.
Poniżej do pobrania wykaz wydarzeń w instytucjach w regionie łódzkim.
- 16-05-2026
Kategoria
Wiadomości
