Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dzięki współpracy Domu Literatury z czeskimi propagatorami poezji przy Piotrkowskiej stanął poezjomat, czyli maszyna do odsłuchiwania wierszy.
„Wybitna eseistka i charyzmatyczna wykładowczyni łódzkiej PWSFTViT”. „Kolorowa. Niezapomniana. Otoczona przyjaciółmi, ale osobna”. „Oczarowywała ludzi, uwodziła” – tak znajomi i współpracownicy mówią o zmarłej pięć lat temu Marii Kornatowskiej.
O kłopotach poezji współczesnej z czytelnikami i kłopotach czytelników z poezja współczesną pisze dla nas Elżbieta Grzesiak, uczestniczka Turnieju Jednego Wiersza rozegranego podczas Nocy Poezji w Sieradzu. Dziękujemy za ciekawy list.
Performatywne czytanie fragmentów wybranych dramatów Eugene'a Ionesco oraz prelekcja Ireny Lewkowicz z Katedry Dramatu i Teatru, Instytut Kultury Współczesnej UŁ dotycząca twórczości autora.
Nakładem Domu Literatury ukazała się piąta książka poetycka Piotra Gajdy. Tomik Śruba Archimedesa tomaszowskiego poety wyszedł w serii Białe kruki, czarne owce.
 Trzecie spotkanie z cyklu on/off kultura nosiło tytuł Literatura - nagrody, hierarchia, kanon. W rozmowie, którą 5 maja poprowadził w Łódzkim Domu Kultury Piotr Grobliński, wzięli udział: Marzena Woźniak-Łabieniec i Kacper Bartczak z UŁ, a także Jacek Dehnel.
Teraz niemal każdy robi zdjęcia. Nawet nie trzeba aparatu, wystarczy smartfon. Setki zdjęć, których potem nie warto oglądać. Dlatego trochę bałem się lektury tej dziwnej książki, której tytuł przypomina napisy na rumuńskich znaczkach pocztowych.
Nawet specjaliści od poezji nie znają dobrze wszystkich działających w naszym regionie grup poetyckich. Czas to zmienić.
Twórczość literacka Krystyny Wieczorek nie spotkała się ze zrozumieniem w rodzinnej wsi. Hafciarstwo, papieroplastyka – tak! Ale książki? – Kto to słyszał, żeby kobieta, która ukończyła siedem klas szkoły podstawowej, pisała – mówił mąż i palił jej wiersze.
Karl Dedecius, urodzony w Łodzi niemiecki tłumacz i popularyzator literatury polskiej i rosyjskiej, eseista zmarł w wieku 94 lat.