Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Opuściłem szaro-szarą Łódź w 2007 roku. Po dziewięciu latach wróciłem. Przez ten czas zmieniła się na lepsze. Wszędzie i zawsze będę czuł się łodzianinem i to mi pasuje – mówi TOMASZ KACZKOWSKI, wokalista zespołu Wieże Fabryk, ilustrator, grafik, komiksiarz.
Bardzo często przy takiej pracy zakładam białą koszulę i muchę. To mnie dyscyplinuje, żeby nie być rozwichrzonym artystą – mówi w filmie Henryk Płóciennik, który był gościem wtorkowego wieczoru w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. W jego roboczym ubiorze nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest... malarzem i grafikiem.
Teraz już nie tylko Łódź, ale i województwo łódzkie ma swój budżet obywatelski. Mieszkańcy regionu – a jest ich 2,5 miliona – mogą od teraz decydować o tym, na co zostaną przeznaczone samorządowe pieniądze.
Trwają zdjęcia do nowego serialu „Ultraviolet", realizowanego przez łódzkie studio Opus Film dla kanału AXN. Na ekranie zobaczymy m.in. Martę Nieradkiewicz i Sebastiana Fabijańskiego, Agatę Kuleszę i Bartłomieja Topę. Premiera powstającego w Łodzi 10-odcinkowego serialu kryminalnego jest przewidziana na jesień.
do 3 WRZEŚNIA 2017

Święto miniaturowej grafiki

Laureatów 16. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki Polska-Łódź 2017 i ich dzieła poznaliśmy 22 VI podczas wernisażu wystawy w Galerii Willa. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 632 artystów z 53 krajów, którzy nadesłali 2099 prac. Triennale trwa do 3 IX 2017 r.
Autorzy tego filmu na wstępie kierują uwagę widza na mikrokosmos. Sięgając po cytat z Pascala, zapowiadają ukazanie nieskończoności mikroświatów, „z których każdy ma swój firmament, swoje planety, swoją ziemię”. A zabierają nas w podróż po uniwersum niewielkiego stworzonka.
Czy chcielibyście mieć w łazience wodospad? Taki amerykański, jak z filmów prezentujących parki narodowe. Szum wody płynącej z kranu mieszałby się z odgłosami spadających kaskad. Szum z taśmy plus fototapeta?
Swoje utwory znane z największych kinowych hitów w Atlas Arenie zaprezentował Hans Zimmer z zespołem, orkiestrą symfoniczną i chórem. Sam grał na instrumentach klawiszowych oraz na banjo. Wielość muzyków występujących na scenie i liczba wykorzystanych instrumentów podczas koncertu świadczyły o tym, jak skomplikowaną produkcją może być wykonanie na żywo muzyki filmowej.
Irena Santor, popularna piosenkarka, 31 maja odebrała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. - To dla mnie wielki honor. Patrzę na to wyróżnienie także z perspektywy całego środowiska muzyki rozrywkowej: to dla nas kamień milowy - mówiła laureatka w wywiadzie udzielonym „Kalejdoskopowi”.
Rodzice ZUZANNY ZIELIŃSKIEJ są znanymi łódzkimi restauratorami – mogła wybrać ten sam sposób na życie, a jednak została aktorką. Właśnie skończyła Szkołę Filmową w Łodzi, a na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych dostała Nagrodę „Kalejdoskopu” za kulturę słowa.