Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Po kilku latach przerwy powróciła inicjatywa organizacji dyktanda, które do niedawna przyciągało miłośników polskiej ortografii z całego kraju.
Poprosiliśmy naszych autorów, Piotra Groblińskiego i Macieja Roberta, o skomentowanie "podwójnego" literackiego Nobla (przyznanego jednocześnie za rok 2018 i 2019) odpowiednio Oldze Tokarczuk i Peterowi Handkemu. Odpowiedzi zaskoczyły nas.
Kolejne spotkanie z cyklu Rozmowy istotne, którego gośćmi będą Jerzy Stuhr i ks. Andrzej Luter, autorzy niedawno wydanej książki „Myśmy się uodpornili. Rozmowy o dojrzałości”. Ta książka jest zapisem fascynującego dialogu, jaki prowadzą wybitny aktor, reżyser i pedagog w jednej osobie oraz duszpasterz, publicysta, doktor teologii ekumenicznej.
21 PAŹDZIERNIKA 2019

Historyczne fortepiany

Koncert połączony z prezentacją historycznych fortepianów z połowy XIX wieku. Przedstawi je i porówna ze współczesnym instrumentem Eugeniusz Szcześniak. Okazją do usłyszenia ich brzmienia będą miniatury Chopina, Liszta i Webera zagrane przez Mariusza Drzewickiego.
Nowy singiel łódzkiej formacji Blitzkrieg trafił do rozgłośni radiowych. To nowa wersja utworu „Good Times” nagranego po raz pierwszy w studiu Izabelin w 1989 roku.
18 PAŹDZIERNIKA 2019 - 9 LISTOPADA 2019

Nadmiar obrazów

Magdalena Czyżewska "Teoria (mam nadmiar obrazów o myśleniu)" - otwarcie wystawy 18 X o godz. 18.
Dwa dni temu zmarł Bohdan Butenko, jeden z najsłynniejszych ilustratorów książek dla dzieci (ale przecież nie tylko). Publikujemy w całości felieton Piotra Kasińskiego z numer 09/19, przy okazji którego przypomnieliśmy jedną z bardziej znanych postaci stworzonych przez Butenkę, Kwapiszona. 
Trwają wydarzenia związane z 10-leciem działalności Teatru Szwalnia. Przygotowano retrospektywne wystawy, koncerty, spacer performatywny po Bałutach, warsztaty, akcje performatywne i spektakle. 12 i 13 października wystawiano „Boga” w reżyserii Marcina Brzozowskiego (wcześniej spektakl znany pod tytułem „Bóg rzeczy małych”). Przedstawienie recenzuje Paulina Ilska. 
24 PAŹDZIERNIKA 2019 - 17 LISTOPADA 2019

Nabytki MGSŁ

Roma Hałat i Grzegorz Sztwiertnia - nabytki Miejskiej Galerii Sztuki w 2019 roku. Otwarcie wystawy 24 X o godz. 17.
17 PAŹDZIERNIKA 2019 - 5 LISTOPADA 2019

Lenk - retrospektywa

„Krzysztof Lenk retrospektywa 1936-2018” - otwarcie wystawy 17 X o godz. 16 w Galerii Kobro.