Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór wniosków do Programu PolandDances/ Producers! – Edycja I pilotażowa/2024. Jest to pierwszy program dla producentów sztuk perfomatywnych, w których istotną rolę odgrywa taniec. Planowany budżet edycji pilotażowej wynosi 50 tysięcy złotych. Nabór wniosków trwa do 30 lipca 2024 r. do godziny 12.00.
Biblioteka Miejska w Łodzi zanotowała największy przyrost czytelników od 2019 roku. Według raportu o Stanie Bibliotek z 2023 roku opracowywanego przez Bibliotekę Narodową, liczba łódzkich czytelników powiększyła się aż o 35%. Wzrost czytelnictwa w grupie młodzi dorośli (16 – 24 lata) wyniósł aż 43 procent, a liczba osób korzystających rocznie z bibliotek w Łodzi to 1 mln 600 tysięcy. Doskonały wynik czytelnictwa mieszczący się w pierwszej trójce odniosło także województwo łódzkie.
27 LIPCA 2024 - 27 LIPCA 2024

Artystycznie w "strasznym dworze"

Dwór w Kalinowej, o którym legenda mówi, że tutaj powstał „Straszny dwór” Moniuszki zaprasza 27 VII  2024 r. na wernisaż wystawy obrazów, spotkanie autorskie i koncerty. Wstęp na popołudniowe atrakcje jest bezpłatny.
11 LIPCA 2024 - 17 LIPCA 2024

TME Polówka

Trwa Letni Festiwal Filmowy TME Polówka, plenerowe, bezpłatne pokazy najlepszych filmów ostatnich lat. W różnych miejscach Łodzi w tym tygodniu zobaczymy m.in.: „Ostatnia rodzina”, „Club Zero”, „W chmurach”, „Priscilla”, „Rocketman” w sekcjach: Ich-Storie, Arthouse, Odlot, The Best of, Pewniaki.
10 lipca w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 66 odsłonięta została gwiazda Wandy Zeman, wybitnej montażystki filmowej. Pracowała z Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Filipem Bajonem, Władysławem Pasikowskim. Współtworzyła takie filmy jak: „Magnat”, „Pan Tadeusz”, „Persona non grata”, „Psy”, „Sztos”. Była nagradzana Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W ramach cyklu „Fortepiany Wolności" na Stacji Księży Młyn zagra legenda muzyki elektronicznej - Władysław „Gudonis” Komendarek. Wstęp bezpłatny.
1 STYCZNIA 1970

Robert Laska – oko w oko

Nieczęsto przychodzi nam oglądać fotograficzne portrety tak zapadające w pamięć, uderzające, hipnotyzujące widza. Nie tylko dlatego, że są to twarze na ogół powszechnie znane – muzyków, reżyserów, aktorów, artystów, literatów, polityków. Te zdjęcia przyciągają uwagę przede wszystkim twórczą energią, jaka z nich emanuje, zaskakują odkrywczością pomysłu, a jednocześnie dają pewność, że to jest to – najlepsza z możliwych aranżacja modela w przestrzeni.
8 LIPCA 2024 - 14 LIPCA 2024

Festiwalowa rozgrzewka

Przed tegoroczną edycją festiwalu Nowe Horyzonty kino w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi przygotowało przegląd przedstawiający filmy, które w poprzednich latach zdobyły uznanie na festiwalu i stały się jego hitami.
18 LIPCA 2024 - 30 WRZEŚNIA 2024

Ptaki i Krowy

Cykl 12 obrazów Rafała Roskowińskiego będzie można zobaczyć w Galerii Urban Forms. Artysta, będący legendą polskiego malarstwa wielkoformatowego, po blisko 30 latach przerwy wraca do swojej ulubionej techniki – akwareli. Cykl stanowi nostalgiczną podróż do źródeł twórczości i rodzinnych wspomnień.
To było Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Odbyło się 29 czerwca w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Niby ogólnopolskie, ale miasto nie świętowało. Pożałowano nawet najmniejszego plakaciku. Nie mówiąc o towarzyszących świętu targach kolekcjonerskich „Na skrzyżowaniu”. Pytani o nie mieszkańcy dziwili się: – Kiedyś tak, ale od dawna nic takiego się nie ma.