Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łączy polskich twórców animacji ze światem i świat z polskimi twórcami, artystów z producentami, producentów z dystrybutorami. Mowa o łódzkiej firmie Momakin. – Spoiwo – tak lubią mówić o sobie tworzące ją ekspertki. Pod wrażeniem lalek autorstwa łódzkich plastyków, które Momakin wysłał w świat byli Henry Selick czy Guillermo del Toro.
Preludium do 20. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina będzie 15 VI koncert "Roz-ruch", podczas którego Renata Przemyk wykona utwory z płyty „Ya Hozna” i swoje największe przeboje z innych albumów. 
Gdy chodzi o drewno, hierarchia jest wyraźna. Struktura drewna lipowego pozwala na płynne i czyste cięcia prawie w każdym kierunku, w poprzek kłody, odmiennie od drewna iglastego. To ostatnie w poprzecznym cięciu pozostawia nieczystą krawędź. Pisze Wiesław Przyłuski.
ROZMOWA. "Wiedziałem, że to materiał na film fabularny i że „Mistrza” może zagrać tylko jeden aktor. Pojechałem do Piotra Fronczewskiego z myślą, że jeśli zgodzi się zagrać, podejmę się realizacji filmu. Fronczewski uznał, że to rola dla niego, więc zaczęliśmy pisać" - mówi producent Jacek Gwizdała, który debiutuje właśnie pełnometrażową fabułą "Klecha". Rozmawia Mieczysław Kuźmicki. 
FELIETON. W maju gruchnęła wieść (oficjalnie jeszcze niepotwierdzona), że będą kręcić „Na srebrnym globie”. Poczułem ciarki na plecach. Mało bowiem który film był tak haniebnie zniszczony jak arcydzieło Andrzeja Żuławskiego. Pisze Rafał Syska.
Spotkanie z pisarką Dorotą Masłowską, która opowie o swojej najnowszej książce „Inni ludzie”, nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”. Rozmowa przeplatana będzie czytaniem kompilacji fragmentów książek pisarki.
Michał Piernikowski znalazł się wśród laureatów dorocznych nagród w dziedzinie designu. Został wyróżniony wraz z największymi osobowościami świata kultury.
17 CZERWCA 2019

Margaret

Spotkanie z polską piosenkarką 17 czerwca w Empik Manufaktura.
Można kochać jednocześnie Boga i sztukę? Czy jedno nie wyklucza drugiego? Czym różni się potrzeba sztuki od potrzeby wiary? Na te pytania próbował odpowiadać zgodnie z żydowską tradycją rabin Łodzi Dawid Szychowski po wykładzie poświęconym malarstwu abstrakcyjnemu na przykładzie twórczości Marka Rothki – amerykańskiego artysty żydowskiego pochodzenia, urodzonego w 1903 r. na Łotwie (jako Marcus Rothkowitz).
28 CZERWCA 2019 - 13 PAŹDZIERNIKA 2019

Chlanda - studium posłuszeństwa

"Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa" - otwarcie wystawy 28 VI o godz. 18. Marek Chlanda nigdy nie należał do artystów tworzących jednoznacznie polityczne czy krytyczne prace. Nie angażował się również w polityczne ruchy.