Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łodzi przy ul. Srebrzyńskiej 21 i 75 pojawiły się murale z Katarzyną Kobro. Są też wlepki poświęcone artystce - na rogu Więckowskiego i Gdańskiej oraz w OFF Piotrkowska. Ta spontaniczna akcja grupy artystycznej 3Fala jest związana z przypadającą 26 stycznia 2022 r. rocznicą urodzin artystki, związanej z miastem, któremu tak bliska jest idea street artu.
27 I o godz. 18 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz oraz Mateuszem Winklem, poświęcone książce „Mały Oświęcim”, której ósmy dodruk trafia właśnie na półki księgarni. Spotkanie będzie również poświęcone filmowi „To było tu”.
Katedra Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Łodzi zaprasza na prezentację książki „Zygmunt Gzella – dyrygent i pedagog” pod redakcją prof. AM dr Ewy Kumik.
Na wieczór improwizowanych gier pod hasłem "Nowi Wy, nowi my, a wszystko po staremu" zaprasza 28 I Teatr Imrowizacji Tadam. Widzowie wspólnie z aktorami pośmieją się z siebie i swoich postanowień noworocznych.
Marek Piekarczyk to legenda polskiej sceny muzycznej i jeden z najważniejszych rockowych głosów. Dał ponad 2600 koncertów w Polsce i innych krajach, występował w głównej roli w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. W Łódzkim Domu Kultury da koncert i odbierze medal. Koncert został przełożony.
24-letni Łukasz Barys, pochodzący z Pabianic poeta i pisarz, otrzymał Paszport "Polityki" 2021 w kategorii literatura – za poświęconą rodzinnemu miastu debiutancką powieść "Kości, które nosisz w kieszeni" (Wydawnictwo Cyranka). Łukasz Barys jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim i studentem prawa tej uczelni. W jego powieści przenikają się światy żywych i umarłych, a każdy rozdział jest osobną opowieścią.
25 STYCZNIA 2022 - 28 STYCZNIA 2022

XII Dni Pamięci w Łodzi

W dniach 25-28 I odbędą się XII Dni Pamięci – Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr Jaracza w Łodzi i Urząd Marszałkowski.
30 STYCZNIA 2022

O Jadwidze Wajsównie

30 stycznia 2022 r. przypada 110. rocznica urodzin polskiej lekkoatletki, pabianiczanki - Jadwigi Wajsówny. Muzeum Miasta Pabianic zaprasza tego dnia na projekcję filmu "Olimpijka z Pabianic" autorstwa Ireneusza Jarzyńskiego. Pokazowi będzie towarzyszyć promocja książki "Królowa dysku" i spotkanie z jej autorem Piotrem Kuropatwą.
29 STYCZNIA 2022

222. Aukcja Dzieł Sztuki

W sobotę 29 I odbędzie się 222. Aukcja Dzieł Sztuki, zorganizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. Aukcja składa się z dwóch części. Pierwsza, tradycyjnie poświęcona jest sztuce z przełomu XIX/XX wieku oraz sztuce powojennej i obejmuje 97 pozycji: malarstwo, grafikę i rzemiosło artystyczne. Druga zaś, to oferta 35 dzieł, darów twórców zrzeszonych w łódzkim oddziale Związku Polskich Artystów Plastyków, którzy uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczą na swoją organizację.
27 STYCZNIA 2022

Wspominamy Niemczyka

Klub Filmowy KLAPS w Łódzkim Domu Kultury zaprasza na pokaz filmu „Po sezonie” w reż. Janusza Majewskiego oraz wieczór wspomnień poświęcony Leonowi Niemczykowi. Gościem specjalnym spotkania będzie Zbigniew Buczkowski.