Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
15 LIPCA 2020 - 15 LIPCA 2020

RADIOWA PREMIERA

Teatr Powszechny w Łodzi 15 lipca o 18:00 na Małej Scenie zagra 67. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących – spektakl „Janek, król przeprowadzek” autorstwa Kanadyjczyka Davida S. Craiga w reżyserii Ewy Pilawskiej. Niewystawiany dotąd w Polsce tekst specjalnie przetłumaczyła Elżbieta Woźniak. Spektakl będzie on transmitowany na antenie Radia Łódź.
TEMAT NUMERU. Czym jest beat? Kto kogo dissuje i dlaczego? Jak osiągnąć flow? Czym różni się instrumental od mixtape’a? Kiedy zaczęła się złota era rapu i od czego? Jak wyglądają block party, które przyczyniły się do popularyzacji rapu w jego początkach? W czym musi być dobry szanujący się raper? I czy trap zastąpi rap? Czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kulturze hiphopowej, ale nie masz kogo o to zapytać. My odpowiadamy!
19 LIPCA 2020 - 19 LIPCA 2020

Z MIŁOŚCI DO MUZYKI

Koncert muzycznych wspomnień - artyści wykonają piosenki, które kiedyś nuciła cała Polska. Usłyszymy przeboje Violetty Villas, Hanny Banaszak, Steni Kozłowskiej, Andrzeja Dąbrowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Eugeniusza Bodo, Andrzeja Zauchy, Krzysztofa Krawczyka, Maryli Rodowicz i wielu innych wspaniałych piosenkarzy tamtych lat. W koncercie zaśpiewa Bożena Krawczyńska, wokalistka i aktorka.
17 LIPCA 2020

Kobiety w kadrze

Wernisaż wystawy fotografii Artura Barczyńskiego „Popatrz na mnie”. W Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu zaprezentowanych zostanie trzydzieści nastrojowych, przepełnionych sensualnością wizerunków kobiet widzianych oczami artysty.
FELIETON. W czerwcowym wydaniu jednego z miesięczników felieton Jerzego Pilcha – mistrza tej formy. Pewnie ostatni jego tekst. Pisze o życiu, tworzeniu w czasie pandemii, o szpitalach, lekarzach. Czyli o sobie. Pisze Łukasz Maciejewski.
SERIAL. „W głębi lasu” to drugi polski serial na Netfliksie. Poleca go sam Harlan Coben, pisarz popularny, ale też autor książki, na podstawie której powstał scenariusz serialu. Sposób realizacji „W głębi lasu” pokazuje, ile nauczyli się polscy twórcy seriali od czasu emisji pierwszego odcinka „Klanu”. Jest dobrze, choć mogłoby być jeszcze lepiej. Pisze Paulina Ilska
POEZJA. Rzeczą zdumiewającą w twórczości literackiej Zofii Zarębianki jest rzucająca się w oczy wielotorowość, wybór wielu odmiennych dróg, chodzenie w profesorskiej todze i skromnym palcie poetki. Pisze Maciej Bieszczad. 
TEMAT NUMERU. Jak pisać słowa pod beat? I skąd wziąć dobry beat? – Zależy, czym chcesz się zajmować: freestyle’owymi przechwałkami, czy swoistą poezją ulicy. Wspólne dla tych rodzajów twórczości jest pisanie emocjami i na emocjach nawijanie tego, co się napisało. Trzeba rozpisać oddech, choć jeśli piszesz pod beat, często słyszysz, jak tekst powinien być podawany – mówią Ashton Orson i Szerszeń, tworzący duet Dzieci Piątku. Pisze Łukasz Kaczyński.
OPOWIADANIE. Publikujemy opowiadania laureatów ostatniego, piątego tygodnia trwania konkursu Dekameron 2020, który organizuje Dom Literatury w Łodzi, a współorganizuje i patronuje mu "Kalejdoskop". Dziś publikujemy opowiadanie „Moja”, za które autorka Natalia Soszyńska otrzymała I nagrodę.
Kolejna odsłona warsztatów VII edycji festiwalu Rockowanie organizowanego przez Łódzki Dom Kultury, który z powodu pandemii odbywa się online. Zajęcia z gitary basowej poprowadzi Marcin Markuszewski. Będą realizowane w dwóch grupach: dla początkujących i zaawansowanych online w formie czatu wideo – prowadzący prezentuje ćwiczenia, uczestnicy mogą przesyłać pytania.