
RECENZJA. Wiadomo, że psychologiczne teorie Carla Gustava Junga wpłynęły na kulturę. Teraz możemy obserwować kolejny przejaw tego zjawiska – dwaj łódzcy artyści: malarz Maciej Walczak i rzeźbiarz Jarosław Borek zwizualizowali Jungowskie archetypy, czyli modele ludzkich osobowości, i zestawili je na wystawie w Galerii AOKZ. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
4 CZERWCA 2023
„Modlitwa dziewicy” przed farą

4 VI o godz. 16.30 na placu Piłsudskiego przed rawską farą będzie można posłuchać wyjątkowego koncertu - „Modlitwa dziewicy”. Kompozycja Tekli Bądarzewskiej uznawana jest za pierwszy światowy przebój, szczególnie popularna jest w Japonii.
4 CZERWCA 2023,10:00 - 4 CZERWCA 2023
Przegląd kapel

Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie zaprasza 4 VI na XXXII Ogólnopolski Przegląd Kapel Ludowych im Adama Radzymińskiego. Pula nagród wynosi ponad 11 tysięcy złotych. Dodatkowo, specjalną nagrodę ufunduje dyrektor GOK w Bedlnie.

RECENZJA. Henryk Stażewski jako artysta przeprowadził awangardową myśl od międzywojnia po lata 80. XX wieku – to szmat czasu, 60 lat, w ciągu których jego sztuka ewoluowała, nieustannie się unowocześniając. Bo Stażewski kultywował nowoczesność, także jako 90-latek. Jego powojennej twórczości poświęcono wystawę w Muzeum Sztuki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
2 CZERWCA 2023 - 8 CZERWCA 2023
Nowe filmy znad Sekwany

Kino Charlie zaprasza na Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie przeglądu znalazły się m.in. wielki przebój francuskich kin: „Winny czy niewinny” Louisa Garrela (zdobywca Cezara za najlepszy scenariusz) z brawurową rolą Noémi Merlant (zdobywczyni Cezara dla najlepszej aktorki), pokazywany na festiwalu w Cannes i wyróżniony Nagrodą Louis-Delluc, intrygujący film o dojrzewaniu „Falcon Lake” w reżyserii Charlotte Le Bon, a także najnowszy film François Ozona – „Moja zbrodnia” – przewrotna, obsadzona w latach 30. komedia, w której upominające się o prawa kobiet bohaterki grają: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder i Isabelle Huppert.
30 CZERWCA 2023 - 21 LIPCA 2023
14. Geyer Music Factory

14. Geyer Music Factory – festiwal muzyczny na dziedzińcu Białej Fabryki – odbędzie się pod hasłem „Filmowe partytury”. Artyści zaprezentują jazzowe i popowe aranżacje znanych utworów filmowych i musicalowych. Poza koncertami w programie oprowadzania po wystawach stałych Centralnego Muzeum Włókiennictwa i spacer po ulicy Piotrkowskiej, skupione wokół filmowych wątków w historii Łodzi.

NOWY NUMER. Fotografia w stopniu dotąd niespotykanym stała się powszechnym nośnikiem informacji i środkiem wyrazu. Dramatyczne obrazy wojny nigdy nie były tak dosadne i wszechobecne w przestrzeni publicznej jak te docierające do nas z Ukrainy, rejestrowane przez sprawców, ofiary, uczestników i świadków, czasem przez zawodowych fotoreporterów. Fotografowanie to – jak mówi Grzegorz Przyborek – „pewien sposób patrzenia na rzeczywistość”, kryje się w nim myśl, refleksja. Każdy musi ją odczytać po swojemu. Szczególną formą tej postawy wydaje się wizualny aktywizm i fotografia zaangażowana.
od 20 CZERWCA 2023
Premiera filmu o prof. Przyborku

Retrospektywnej wystawie prac Grzegorza Przyborka na tegorocznym Fotofestiwalu towarzyszy premiera filmu dokumentalnego Andrzeja P. Florkowskiego "KOAN. Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka - w Art_Inkubatorze (sala teatralna) 20 VI o godz. 19.30. Po spotkaniu planowane jest spotkanie z prof. Grzegorzem Przyborkiem, Krzysztofem Candrowiczem z Fotofestiwlau i autorem. Od 21 VI film będzie pokazywany na wystawie prof. Przyborka w Ośrodku Propagandy Sztuki.

Pierwszą imienną gwiazdę w nawierzchni chodnika ulicy Piotrkowskiej odsłonił 28 maja 1998 roku Andrzej Seweryn. Ostatnią jak dotąd uhonorowany został Jacek Bromski, 9 maja tego roku, czyli niemal w dwudziestą piątą rocznicę tamtej. I jak sam przyznał, załapał się do pierwszej setki, bo jego gwiazda jest już (albo dopiero) dziewięćdziesiątą trzecią z kolei.
20 CZERWCA 2023 - 20 CZERWCA 2023
/
2 LIPCA 2023 - 2 LIPCA 2023
Legendarne Łódzkie

Projekt „Legendarne Łódzkie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zakłada promocję literatury dotyczącej regionu łódzkiego oraz utrwalanie jego dziedzictwa kulturowego. Legendy są pierwszym elementem folkloru i tradycji, z którym spotykamy się w okresie dzieciństwa. To właśnie one budują naszą tożsamość narodową i służą poznaniu małej ojczyzny.