Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
12 PAŹDZIERNIKA 2023 - 15 PAŹDZIERNIKA 2023

Cztery dni oglądania i dyskusji

Sześć filmów, które ubiegają się o Oscara, kino kulinarne w Monopolis, spotkanie z Agnieszką Holland po seansie „Zielonej granicy” czy kursy mistrzowskie z hollywodzkimi scenarzystami - to tylko część atrakcji, jakie przygotowali dla widzów organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi, który potrwa od 12 do 15 października. W programie w tym roku znalazło się 85 filmów, także prezentowanych przedpremierowo, w tym „The Old Oak” Kena Loacha, „Club Zero” Jessiki Hausner, „Monster” Hirokazu Kore-edy.
15 PAŹDZIERNIKA 2023

Wiedeńczycy na początek

Już 15 X rozpocznie się tegoroczny 21. Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach.
Organizatorzy: Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego oraz Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zaplanowali siedem intersujących koncertów. Preludium będzie występ Vienna Classic Trio. W Bibliotece Pałacu Prymasowskiego w Instytucie Ogrodnictwa melomani będą mogli wysłuchać kompozycji W. A. Mozarta, „Divertimento Es-dur” oraz współczesnego kompozytora węgierskiego Ernő Dohnányia „Serenada C-dur”. Początek koncertu o godzinie 12.00.
od 28 WRZEŚNIA 2023

Kalejdoskop 10/23

NOWY NUMER. Łodzi filmowej dawno już nie ma, ale pozostało nam odpowiedzialne zadanie pielęgnowania jej dziedzictwa. Otwarcie wystaw i sal edukacyjnych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej wydaje się krokiem ku wypełnieniu tego ważnego dla tożsamości miasta obowiązku. Działająca od 2016 roku instytucja nie zaznaczyła się jakoś szczególnie w animowaniu życia filmowego miasta. Ale po drodze była do wykonania gigantyczna praca związana z przygotowaniem wystaw stałych i zaplecza edukacyjnego, borykanie się z kryzysami i konieczność okrojenia przyjętych koncepcji. Może teraz NCKF rozwinie skrzydła. I kto wie, czy to nie najtrudniejsze zadanie – uczynić z NCKF prawdziwe centrum kultury filmowej. Jakże inaczej potoczyły się losy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (instytucji nieco mniejszego kalibru). I tu nie obyło się bez kryzysów i przesuwania terminów realizacji. Jednak to przykład pozytywnego uporu i konsekwencji w działaniu jednego człowieka.
29 WRZEŚNIA 2023 - 31 PAŹDZIERNIKA 2023

„Journey” Wojciecha Brewki

Od momentu, w którym postanowił zamienić szarość codzienności na barwy sztuki, minęło dziesięć lat. Podczas wystawy Wojciecha Brewki „Journey” miłośnicy sztuki odkryją, jak malarz, kolorysta i twórca murali dekonstruuje rzeczywistość, nadaje jej nowy kontekst i inspiruje do działania. Otwarcie 29 IX o godz. 19 w restauracji Drukarnia Skład Wina & Chleba w OFF Piotrkowska Center.
Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych przez Szwajcarię przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach 50. tworzyły osobowości polskiej sceny jazzowej: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.
5 PAŹDZIERNIKA 2023 - 31 GRUDNIA 2023

Józef Panfil. Fundament prawdy

Co tak naprawdę tworzy artystę? To pytanie, mimo że często pozbawione jednoznacznej odpowiedzi, często pada w kontekście analizy procesu twórczego. Panfil poprzez swoje realistyczne malarstwo zbliża się do ukazywania prawdy na temat istnienia. Swoje poszukiwania umieszcza na płótnach, które pomimo małego formatu noszą znamiona Wielkiego Malarstwa. Otwarcie wystawy w ms1 5 X o godz. 18.
4 PAŹDZIERNIKA 2023 - 8 PAŹDZIERNIKA 2023

Animacja kobiet

Pytania o przyszłość animacji i branżowe równouprawnienie, poszukiwania ekologicznych rozwiązań i dyskusja o systemie edukacji branżowej – tegoroczna edycja ANIMARKT Stop Motion Forum stawia na debatę o wyzwaniach dla przemysłu animacji na świecie. W programie także jak zawsze: spotkania biznesowe, warsztaty, masterclassy czy zmagania twórców projektów filmowych z 14 krajów o nagrody przybliżające ich do realizacji własnych filmów.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi realizuje projekt „Legendarne Łódzkie”, który zakłada promocję literatury dotyczącej województwa łódzkiego oraz utrwalanie jego dziedzictwa kulturowego. Inspiracją do realizacji projektu stał się zbiór legend i podań związanych z naszym regionem.
RELACJA. Bywało słodko, dziko, ale też gorzko, gdy teatry podejmowały tematy niewygodne, wyciągające ze strefy komfortu i ustalonych kolein myślenia. O Słodkobłękitach, czyli Zgierskich Spotkaniach Małych Teatrów 2023 pisze Paulina Ilska.
Film „Trwanie” w reżyserii Jacka Schmidta, ze zdjęciami Józefa Romasza, wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ekotopfilm SK na Słowacji. Pokaz filmu zaplanowano na 28 IX w Pistori's Palace w Bratysławie.