Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDYTORIAL / marzec 2021. Kiedy skończyliśmy rozmawiać? Pytam bez pretensji do szerszych kategorii. Myślę o rozmowie, którą prowadzić mogą między sobą związani z różnymi tytułami publicyści i dziennikarze kulturalni, freelancerzy, twórcy, szeroko rozumiani uczestnicy sfery publicznej. Nie próbuję idealizować, zastanawiam się nad samą umiejętnością prowadzenia sporu i miejscami dla niego. Pisze Łukasz Kaczyński we wstępniaku do numeru 03/21.
NOWY NUMER. Temat numeru: „Mistrzowski Fijałkowski”. Dlaczego mistrzowski? Dlaczego wyjątkowy i ważny? Stanisław Fijałkowski odszedł w listopadzie 2020 roku... Na okładce – Grzegorz Fajngold, punk w żabocie, wielbiciel baroku i przebieranek, zaprasza do swojej garderoby. Artysta Kacper Szalecki przekonuje, że każdy ma prawo stworzyć swojego orła z godła, Mieczysław Kuźmicki kreśli sylwetkę Stanisława Śliskowskiego, a Piotr Kasiński wspomina Papcia Chmiela. Piotr Salata-Kochanowski zastanawia się, o czym „strategicznie” marzy Łódź, a Maciej Robert – jak podzielić Europę i w którą stronę. Recenzujemy m.in. nową płytę Hedone.
4 MARCA 2021 - 21 MARCA 2021

Starowieyskiego teatr rysowania

Franciszek Starowieyski od 1980 r. tworzył autorskie dzieła, które nazywał Teatrami Rysowania. Jedno z nich zobaczymy w Ośrodku Propanagdy Sztuki. Wernisaż live na Facebooku galerii 4 III o godz. 10.
6 MARCA 2021 / 8 MARCA 2021

Dzień Kobiet w ŁDK

W dniach 6 i 8 III Łódzki Dom Kultury zaprasza panie na świętowanie Dnia Kobiet. Można wziąć udział w konkursie i obejrzeć koncert online.
do 7 MARCA 2021

Nabór na Kultugranty

Łódzkie Centrum Wydarzeń otwiera nabór wniosków na „Kultugranty”, które stanowią wsparcie działań sektora kreatywnego. Jeden laureat może otrzymać do 10 000 zł na realizację pomysłu. Nabór trwa od 24 lutego do 7 marca, a wydarzenie musi zostać zrealizowane do 31 lipca 2021 r.
Teatr Powszechny planuje cztery prapremiery - pierwsza już 27 marca. "Dobra zmiana" - to kontynuacja prezentowanego online cyklu komedii, których bohaterką jest pomoc domowa Nadia. Jednocześnie zespół Powszechnego pracuje jeszcze nad trzema prapremierami.
16 MARCA 2021

Plastry Kultury 2021

Portal Plaster Łódzki, Dom literatury w Łodzi i Fundacja na rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki zapraszają na kolejną odsłonę Plastrów Kultury. Gala przyznania nagród odbędzie się tradycyjnie w Domu Literatury w Łodzi (stacjonarnie lub online, w zależności od obostrzeń) – 16 marca o godz. 18.
MUZYKA. „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki w jazzową szatę ubrał gitarzysta i kompozytor Wojciech Lipiński. Utwór znalazł się na płycie „3po3”, a jej promocji towarzyszy teledysk nagrany na ulicach Łodzi. „Prząśniczka”, wbrew pozorom, jest utworem podatnym na transformacje do innych stylów muzycznych. Pisze Magdalena Sasin.
Teatr Chorea zaprasza na spektakl "Księżniczki"  w reżyserii Julii Jakubowskiej, na żywo, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. 
"Dżwięk jest silnym medium i trzeba mu zaufać" - mówi Rafał Kołacki, muzyk, archeomuzykolog, specjalista filed recordingu, w rozmowie z Joanną Glinkowską.