Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
17 KWIETNIA 2021

Młodzi gitarzyści

Utwory na gitarę solo i trio gitarowe kompozytów z Australii, Szwecji, Finlandii (m.in. Phillipa Hougtona, Nigela Westlake’a i Einojuhaniego Rautavaary) oraz łodzianina Macieja Staszewskiego zagrają studenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Transmisja koncertu na kanale YouTube akademii.
RECENZJA. Pandemia poczyniła szkody w edukacji, także tej artystycznej. Ciężko nauczyć się warsztatu grafika czy malarza za pośrednictwem sieci, być może też nauka online działa demotywująco. Jakby nie było, do tegorocznego Konkursu Strzemińskiego – Sztuki Piękne zgłosiło się mniej studentów niż zwykle. I dlatego przeważały tu, niestety, prace niedojrzałe, niedomyślane. Ale oczywiście znalazły się i wartościowe propozycje. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W Teatrze im. Jaracza rozpoczęto próby do polskiej prapremiery dramatu Lothara Kittsteina „Zła dziewczynka”. Reżyserii spektaklu podjęła się Daria Kopiec. 
13 KWIETNIA 2021 / 15 KWIETNIA 2021

Skarbnica dokumentów

„Kalejdoskop polskiego dokumentu” to bezpłatne internetowe pokazy filmów powstałych w Wytwórni Filmów Oświatowych (pod patronatem „Kalejdoskopu”), kolejny projekt pokazujący bogaty dorobek wytwórni szerokiej publiczności. Początek już dziś – zobaczymy ostatnią produkcję WFO „Zielone korytarze” w reżyserii Łukasza Dębskiego.
16 KWIETNIA 2021

Koncert symfoniczny online

Filharmonia Łódzka zaprasza 16 IV o godz. 19 do wysłuchania online koncertu symfonicznego, którego repertuar pozwala odnaleźć w muzyce burzliwe emocje obecnych czasów.
NOWE CZASOPISMO. Za projekt layoutu odpowiada studio graficzne Fajne Chłopaki, jedna z łódzkich marek designerskich, znana z okładek dla wydawnictwa Czarne i Państwowego Instytutu Wydawniczego. Podczas starań Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 studio odpowiadało za wydawniczą formę aplikacji „(R)ewolucja”. 
KOMIKS. Nareszcie! Chociaż może należałoby napisać – dlaczego dopiero teraz? Kajko i Kokosz – bohaterowie kultowych komiksów Janusza Christy trafili do serialu animowanego. Co ciekawe i ważne, w produkcję pierwszego sezonu serii Netfliksa zaangażowana była śmietanka współczesnego polskiego komiksu, z Tomaszem Leśniakiem i Michałem Śledzińskim na czele. Pisze Piotr Kasiński.
FELIETON. Bo przypomina mi ciocię Władzię. Fern, Frances McDormand w „Nomadland” Chloé Zhao. To takie nieprofesjonalne, prywata. Mam pisać o filmie, nie o rodzinie. Wręcz przeciwnie. Będę pisał o rodzinie. I ciocia, i prywata. Pisze Łukasz Maciejewski.
12 KWIETNIA 2021 - 10 MAJA 2021

Pasje Sztaudyngera

Z okazji obchodów 50. rocznicy śmierci Jana Sztaudyngera Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na wystawę „Warto było mącić ciszę. Jan Sztaudynger i jego pasje”.
15 KWIETNIA 2021 - 18 KWIETNIA 2021

Filmy o totalitaryzmach

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" będzie trwał od 15 do 18 kwietnia 2021 roku. W tym roku filmy i wydarzenia są dostępne bezpłatnie w wersji online na stronie totalitaryzmy.pl.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.