Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zbiory Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź wzbogaciła marmurowa pamiątkowa tablica, niegdyś zainstalowana w przejściu podziemnym  przy „Centralu”, pod ul. Piotrkowską.
RECENZJA. Trudno wyobrazić sobie bardziej amerykańskie przedstawienie niż „Złap mnie, jeśli potrafisz”. I nie chodzi tylko o sam gatunek – musical to jedyny rdzenny gatunek sceniczny z Nowego Świata – ale o treść i morał całej historii. A nade wszystko o to, że, choć niełatwo w to uwierzyć, wydarzyła się ona naprawdę. Pisze Magdalena Sasin.
21 MARCA 2023 - 31 MARCA 2023

Nowosielski - lalki o obliczach z ikon

Trwa Rok Jerzego Nowosielskiego. Od 21 do 31 III Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi prezentuje w holu wejściowym miniwystawę jego projektów scenograficznych do spektaklu „Krzesiwo”, którego premiera odbyła się w łódzkim Państwowym Teatrze Lalek „Pinokio” w 1958 roku. Projekty znajdują się w zbiorach Działu Widowisk Lalkowych MAiE. Zostały namalowane na kartonach w formacie A4 lub nieco większym.
RECENZJA. Są takie spektakle, których nie da się zapomnieć. Sceniczne obrazy pozostają gdzieś pod skórą. Drażnią jak ziarenka piasku pod powiekami. Nie sposób się otrząsnąć. Do takich spektakli należy „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Pisze Paulina Ilska.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu otwiera nową stałą wystawę pt. „Zbiory paleontologiczne Muzeum w Sieradzu”. Inauguracja – 21 III, godz. 16.30
21 MARCA 2023 - 26 MARCA 2023

Teatralia z "Jaraczem"

Spektaklem „Kruk z Tower” w wykonaniu aktorów Teatru im. Jaracza w Łodzi 21 III zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja XVI Tomaszowskich Teatraliów, czyli konkursu dla amatorów, których organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Łódzki spektakl będzie pokazany w ramach cyklu „Wojewódzkie Jaracza wędrówki”.
17 MARCA 2023 - 10 MAJA 2023

Minimalistycznie letni powiew

Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zapraszają na wernisaż dwóch wystaw: Edyty Smędzik – „Letni Powiew” oraz „Minimalizm”, który odbędzie się 17 III o godzinie 18.00 w Galerii „Na piętrze”.
Trzeba spakować stare rekwizyty, archiwalne projekty, kostiumy, dekoracje, sprzęt oświetleniowy i multimedialny… W Teatrze Pinokio panuje spory rozgardiasz – w pozytywnym znaczeniu. Łódzki teatr dla dzieci, młodzieży i dorosłych przenosi się do nowej siedziby przy ul. Sienkiewicza 75/77, czyli do ponadstuletniej tkalni i przędzalni Wigencja.
24 MARCA 2023 - 31 MAJA 2023

Kolekcja Muzeum KUL

Wystawa "KULmiNACJE – najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II" zostanie otwarta 24 III o godz. 18 w Muzeum w Łowiczu.
RECENZJA. Czasy walki z komuną przedstawione w konwencji musicalu? W dodatku inspirowanego rapową nawijką? Pomysł wydawał się niewiarygodny. Ale zadziałał. Pisze Paulina Ilska.