Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Gdy pierwsza ekscytacja ustąpiła miejsca znużeniu, świat kultury przeszedł  na poziom meta. Zwolniony od opieki  nad interesariuszami i organizowania  odwołanych przez rząd imprez, wziął się za  nudne sprawy pisania zarządzeń i opracowywania strategii. Pisze Rafał Syska.
FELIETON. – To była wasza ostatnia zima – powiedziała sąsiadka, która miała już dziewięćdziesiąt trzy wiosny i z kołowania ptaków na niebie wróżyła, że zima już nie przyjdzie. – A czy pani – pyta mnie – czy pani wierzy? Pisze Anna Ciarkowska. 
8 KWIETNIA 2020 / 6 MAJA 2020

Czytanki z Muzeum Sztuki

Co środę od 8 IV na profilu Muzeum Sztuki na Facebooku można będzie słuchać "Czytanek", czyli fragmentów tekstów z bogatej oferty wydawniczej MS. Znani i lubiani artyści i artystki - Wojtek Bąkowski, Dominika Olszowy, Michał Libera, Alex Freiheit i Marcin Polak - wezmą na warsztat teksty m.in. Kobro, Strzemińskiego i Debory Vogel.
4 KWIETNIA 2020

Koncert Roberta Piotrowicza

Spotkajmy się w bezpiecznej, wirtualnej odległości i spędźmy sobotni wieczór na koncercie, który Muzeum Sztuki przenosi do przestrzeni online (na swój profil na Facebooku). Robi to celem dalszego badania i upowszechniania twórczości elektroakustycznej polskich artystów. Towarzyszyć nam będzie muzyka Roberta Piotrowicza z najnowszego albumu “Euzebio”.
Studenci Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi realizują film dokumentalny o życiu Polaków w obliczu pandemii koronawirusa. Każdy może się włączyć w ich działania i przesłać nakręcony przez siebie materiał.
UWAGA. Uruchamiamy - nie tylko na czas kwarantanny - prenumeratę redakcyjną. To rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą przegapić żadnego numeru, którzy mają trudność ze znalezieniem nas lub zamówieniem do ulubionego sklepu lub kiosku. Dla pierwszych 100 osób, które wybiorą każdą z opcji prenumeraty, mamy prezent
Dla każdego coś innego. Kultowy telewizor Szmaragd dla miłośników PRL-owskiego designu, zabawki dla najmłodszych czy warsztat tkacki dla fanów techniki, a wszystko pokazane tak, by każdy sam mógł decydować, jaką ścieżką chce podążać. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pracuje nad nowymi wystawami, które zaprezentuje w przestrzeniach odnowionych w ramach trwającej w muzeum inwestycji.
3 KWIETNIA 2020 / 10 KWIETNIA 2020

Muzyczny wirtualnie - cd.

Ponad 200 osób zgłosiło się na prowadzony przez Teatr Muzyczny w Łodzi casting do musicalu „Pretty Woman”. Premiera we wrześniu. Poza tym:
Festiwal OFF-Północna zostanie przeniesiony na wiosnę 2021. W tym roku Teatr Muzyczny proponuje wirtualną edycję OFF/ON, w ramach której online zaprezentuje spektakle z ubiegłych edycji.
Łódzkie teatry włączają się akcję szycia maseczek ochronnych dla pielęgniarek i lekarzy, którzy mają lub mogą mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Jako pierwsze do akcji "Łódź szyje dla medyków" włączyły się obie pracownie krawieckie Teatru Wielkiego w Łodzi. Teraz dołącza Teatr Nowy.
OPOWIADANIE. Proponujemy lekturę opowiadania debiutującego na naszych łamach Pablo Pomado. Uwaga. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Ilustracja: Maria Korczak-Idzińska. "Wokół zebrali się ludzie. Nikt nie wyprawia skór tak pięknie, jak pani. Staliśmy u brzegu polany i nie chcieliśmy przeszkadzać, jak rozmawia pani z dzieckiem. Ach, te dzieci – zagaili. A czort was przysłał, wycharczałam. Zamarli. No, co jest, przecież dom na polanie nie znaczy dom na koziej nóżce, nie bójcie się"
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.