Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
4 CZERWCA 2022

Kośmieja na toy piano

Organizatorzy cyklu „Fortepiany Wolności” koncert inauguracyjny w roku 2022 przygotowali przy Ławeczce Tuwima (ul. Piotrkowska 104). 4 VI o godz. 12 Adam Kośmieja wystąpi ze specjalnym programem przygotowanym z myślą o dzieciach i tych starszych, i tych młodszych.
NOWY NUMER. Zaczytanie to stan ducha, otwartość i ciągłe zaciekawienie. Przenikająca umysł przyjemność, niecierpliwe wyczekiwanie chwili, kiedy znów będzie można oddać się innym światom, myślom, emocjom. To stan podszyty wciąż obecnym poczuciem niespełnienia, bo przecież nigdy nie uda nam się połknąć tego oceanu. A jednak raz za razem coś zmusza, by zaczerpnąć kolejny haust. Zew czytania wzmaga się w nas niezależnie od tego, jak trudnym partnerem bywa książka. Nie chodzi tylko o to, że nie wymyślono lepszego sposobu przekazywania informacji i zdobywania wiedzy. Ludzie wciąż będą czytali książki, bo bez tego część z nich nie wyobraża sobie dobrego życia.
Nakładem Czytelnika ukazała się książka „Czesław Czapliński, Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.
7 CZERWCA 2022 - 24 CZERWCA 2022

Części wspólne

W ramach Fotofestiwalu Galeria ASP zaprasza na wystawę "Części wspólne", prezentującą prace studentów Pracowni Działań Fotograficznych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Otwarcie 7 VI o godz. 17.
31 MAJA 2022

Młodzi dyrygenci

Muzyka Edvarda Griega, Gustava Holsta, Scotta Joplina oraz ścieżka dźwiękowa z filmu „Amélie” zabrzmią na ostatnim w tym roku akademickim koncercie dyplomowym studentów kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Młodzi dyrygenci – Małgorzata Błasiak, Joanna Błażejewicz, Szymon Panek, Tymoteusz Pietrzak – poprowadzą zespoły instrumentalne i chór mieszany.
Annie Ciszowskiej, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, 31 maja 2022 r. kończy się kontrakt. Umowa nie zostanie przedłużona.
3 CZERWCA 2022

Organowa prapremiera

Koncert symfoniczny, którego wydarzeniem będzie światowe prawykonanie II Koncertu organowego Elżbiety Sikory. Utwór, zamówiony przez Filharmonię Łódzką, wykona japońska organistka Mari Fukumoto. W programie wieczoru znajdzie się także I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa, którego partię solową wykona Denis Zhdanov, oraz Concerto grosso d-moll op. 6 nr 10 Georga Friedricha Haendla.
30 MAJA 2022

Muzyka dawnej Łodzi

Kompozycje Feliksa Halperna, Romana Ryterbanda i Aleksandra Tansmana wypełnią program ostatniego w tym roku akademickim koncertu z cyklu „Wieczory muzyczne”. Muzyka napisana przez twórców urodzonych w Łodzi i tu stawiających pierwsze muzyczne kroki, zabrzmi w wykonaniu artystów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi.
3 CZERWCA 2022 - 18 WRZEŚNIA 2022

Zwichnięty czas

To tytuł wystawy, którą 3 VI o godz. 18 otworzy Muzeum Sztuki ms1. Proponuje ona refleksję nad upływem czasu i sposobami jego doświadczania, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym.
26 MAJA 2022 - 10 LIPCA 2022

Obrazy audytywne Oli Kozioł

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na wystawę Oli Kozioł "Obrazy audytywne". Wernisaż: 26 V o godz. 19 (budynek D). W obrazach i filmach potencjalnie lub de facto słyszymy, może nawet przeczuwamy, dźwięk czy muzyczność.