Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
6 CZERWCA 2024 - 24 CZERWCA 2024

"INTERFERENCES – beyond horizons"

To projekt chilijskich artystów: Móniki Bengoa, Danilo Espinozy, Ricardo Fuentealby-Fabio, Marceli Moncady i Ivána Zambrano, badający złożony związek między pojęciem egzotyki i natury w Ameryce Łacińskiej oraz jego wpływem na tożsamość kulturową. Otwarcie wystawy - 6 VI o godz. 18.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbędzie się między 23 sierpnia a 1 września w Fabryce Sztuki w Łodzi. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem „PRZEBUDZENIA”, czyniąc motywem przewodnim pytania o nadzieję w przebudzeniu. Temat przyświeca także obchodom 20-lecia Teatru CHOREA, hucznie świętowanego podczas całego festiwalu. W programie znajdą się również ostatnie produkcje zespołu.
Grand Prix festiwalu zdobył zespół Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie za spektakl „Amatorki” w reżyserii Pawła Miśkiewicza.
Podczas Złakowskiego Bożego Ciała będzie możliwość otrzymania płyty "Z chałupy. Złakowskie Boże Ciało", stanowiącej zapis ubiegłorocznego spotkania dwunastu kapel.
Łódzki Dom Kultury organizuje 50. edycję „Świerszczykowych wierszyków” – konkursu recytatorskiego i konkursu plastycznego dla dzieci z województwa łódzkiego w wieku 6–11 lat.
6 CZERWCA 2024 - 1 WRZEŚNIA 2024

Femigrafika

Irena Keckes, Martyna Rzepecka, Ana Vivoda, Katarzyna Zimna pokażą swoje prace na wystawie "Femigraphic". Otwarcie 6 VI o godz. 18 w Galerii Willa.
od 29 MAJA 2024

Kalejdoskop 06/2024

NOWY NUMER. Dziś mainstreamem w kulturze jest to, co medialnie widoczne, co ma dużą oglądalność. Alternatywę zaś stanowią zjawiska i postawy pozostające w cieniu, na uboczu globalnej uwagi. Podział ten przebiega w poprzek systemów wartości, światopoglądów, ocen merytorycznych oraz tego, co oficjalne, instytucjonalne albo prywatne i oddolne. Kultura alternatywna stoi zatem w opozycji do medialnych mód, wzmożeń i masówek. Realizuje się w niszach branżowych, regionalnych, towarzyskich, rówieśniczych. Jej siłą jest pasja, bezinteresowność, poświęcenie. Mimo upływu lat, mimo zmian, jakim podlega rzeczywistość społeczna, nieco odmiennie rozumiana alternatywa wciąż podszyta jest buntem, niezgodą na otaczający świat, potrzebą zamanifestowania swojej odrębności.
26 MAJA 2024 - 16 CZERWCA 2024

Kameralnie i organowo

Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego zaprasza na 23. Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Skierniewicach. Rozpoczęcie 26 maja w Kościele Garnizonowym w Skierniewicach.
RECENZJA. Tego na Łódź Design Festiwalu jeszcze nie było. To znak ponurych czasów – jedna z około 20 interesujących wystaw w centrum festiwalowym poświęcona jest urządzeniom militarnym. Takie rzeczy też mają autorów – Leonardo da Vinci jednego dnia malował wspaniałe obrazy, a drugiego projektował machiny wojenne… Tytuł ekspozycji maszyn służących do obrony znakomicie tłumaczy rzeczywistość, w jakiej żyjemy – brzmi: „Nie_pokój”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Teatr Szwalnia zaprasza 1 VI o godz. 19 na kolejne wydarzenie jubileuszu swojego 15-lecia pod hasłem „Retrospektywy”. Będzie to spotkanie z Kapelą Hałasów: "Czosnek i miód – muzyczna podróż do słuchania, do tańczenia i do smakowania".