Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
8 LUTEGO 2020 - 21 MARCA 2020

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpoczyna się 8 lutego. To jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Łodzi. Podczas jego trwania możemy zobaczyć najciekawsze spektakle z całego kraju. 
20 stycznia obchodzono w Sieradzu ogólnopolski Dzień Judaizmu. Z tej okazji odbyła się w Sieradzkim Centrum Kultury debata na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Część muzyczną programu wypełnił koncert zespołu Filharmonii Kaliskiej Accorinet Klezmer Band.
Miasto zapowiada 2020 rok w łódzkiej kulturze: koniec remontu pałaców Poznańskiego i Scheiblera, odnowiona Biała Fabryka i skansen architektury, nowa siedziba Zespołu Tańca Ludowego "Harnam" i odnowione przestrzenie w domach kultury.
6 LUTEGO 2020 - 7 MARCA 2020

Piękny i bestia

Na wystawę główną 7. Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” zaprasza Galeria Re:Medium (otwarcie 6 II o godz. 18).
26 STYCZNIA 2020

(Nie)brzydkie kaczątko

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl dla dzieci pt. „(Nie)Brzydkie Kaczątko”, który odbędzie się 26.01.2020r. w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy. 
FELIETON. Futbol, piwo i literatura – to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Każde z osobna jest już nęcące, a co dopiero w zestawieniu z pozostałymi. Pisze Maciej Robert. 
"Historya o wyrokach bożyszcz pogańskich" z 1777 r. czy "(...) Definicyje rzeczy, w których dzieci powinny być ćwiczone" to tylko niektóre z tytułów książek, uratowanych od zapomnienia dzięki projektowi digitalizacji prowadzonemu przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
2 LUTEGO 2020 - 20 LUTEGO 2020 / 20 LUTEGO 2020

Festiwal Cyfroteka

Cyfroteka – Święto Myśli Cyfrowej - to unikalny festiwal, wystawa i sympozjum prezentujące najciekawsze i najnowsze przejawy "cyfrowości" w dorobku wybranych artystów. Odbędzie się w dniach 2-20 II w Łodzi. Zaproszono ok. 60 artystów z różnych dziedzin, używających rozmaitych mediów, które łączy szeroko pojęta cyfrowość. Ich artystyczne wypowiedzi odnoszą się do liczb oraz cyfrowej epoki, w której żyjemy, również do związanych z tym zagrożeń.
Kto wyśpiewa Jonaszka? W Teatrze Muzycznym W Łodzi rusza nabór do III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Na zgłoszenia jest czas stycznia do 13 marca 2020 r.
PODSUMOWANIE. Kto się wyróżnił? Co było godne uwagi? Kto zaplusował, a kto złapał minusa? Rok 2019 w kulturze według „Kalejdoskopu”. Podsumowanie przygotowali: Aleksandra Talaga-Nowacka (sztuki wizualne), Bogdan Sobieszek (film), Łukasz Kaczyński (teatr), Piotr Grobliński (literatura), Rafał Gawin (muzyka popularna) i Magdalena Sasin (muzyka poważna, opera). Typowali trzy wydarzenia, fakty, inicjatywy na plus i jedną na minus.