Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEATR. Komisja powołana do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, nie wyłoniła kandydata na to stanowisko - taką informację przekazał mediom 17 września kancelaria marszałka województwa łódzkiego. Konkurs nie został rozstrzygnięty, bo "żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów członków komisji".
21 WRZEŚNIA 2020 - 26 WRZEŚNIA 2020 / 26 WRZEŚNIA 2020

Historia Biblii na wystawie w Zgierzu

Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu prezentuje w dniach 21-26 IX wystawę "Historia Biblii". Organizatorem jest Kościół Ewangelicznych Chrześcijan w Łodzi.
"Słuchanie Starego Polesia" to cykl pięciodniowych rezydencji artystycznych z udziałem uznanych polskich artystek i artystów dźwiękowych spoza Łodzi. Ideą jest międzyśrodowiskowa wymiana doświadczeń, energii i wizji, a przede wszystkim stworzenie trzech słuchowisk inspirowanych dziedzictwem kulturowym, klimatem i specyfiką Starego Polesia. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radio Kapitał, a kuratorami - Justyna Banaszczyk i Darek Pietraszewski.
FELIETON. Pisząc artykuł lub pracę naukową, trzeba wybierać. Grażyna Ewa Karpińska i Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, autorki „Etnograficznego przewodnika po łódzkim osiedlu” – Grembachu – miały prawo skomponować historię, jak chciały. Swoje do powiedzenia może mieć też jednak czytelnik (na przykład ja, łapiący się podczas lektury za głowę). Pisze Maciej Cholewiński.
25 WRZEŚNIA 2020 - 27 WRZEŚNIA 2020

Light.Move.Festival. online

10. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła odbędzie się w zmienionej, internetowej formule. To będzie podróż po poprzednich dziewięciu edycjach festiwalu – zostaną przypomniane najciekawsze projekty artystyczne. Będzie też świetlny spektakl ponad miastem.
19 WRZEŚNIA 2020

Hotelik Dèmode

Pół żartem, pół retro - premiera wodewilu "Hotelik Dèmode" w Teatrze Muzycznym. Mieszkańcy tego hoteliku lubią być passe, cenią sobie leniwy rytm dawnych dni, piękno melodii międzywojennych szlagierów i poczucie humoru. Czasem dość dosadne, dlatego "Hotelik", którym Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene debiutuje na scenie Muzycznego, przeznaczony jest dla dorosłych. 
23 WRZEŚNIA 2020 - 25 WRZEŚNIA 2020

Interakcje 2020: Sztuka w codzienności [RECENZJA]

RECENZJA. Życie to sztuka, a sztuka to życie – artysta jest po to, by tę prawdę unaocznić, tak jak robi to czworo performerów, których dokonania oglądamy w Ośrodku Działań Artystycznych. W Piotrkowie Trybunalskim trwa festiwal „Interakcje” – a w jego ramach udana wystawa „Człowiek w teatrze życia codziennego”. Kolejna w tym miejscu. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Proszę dzieci, Kern zaprasza...do zdjęcia” to tytuł konkursu fotograficznego na najlepsze przebranie za postać z utworów Ludwika Jerzego Kerna. Wręczenie nagród laureatom konkursu już 21 września o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. 
We wtorkowy wieczór w Paryżu prezes Virako, Krzysztof Witkowski, odebrał statuetkę dla najlepszej inwestycji o funkcji mieszanej na świecie. Nagrodę dla Monopolis przyznano w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2020 
20 WRZEŚNIA 2020

Starter_teatr

W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych rusza kolejny projekt edukacyjny - animowany słownik teatralny dla najmłodszych.  W jego przygotowaniu brał udział Kacper Zamarło, twórca animacji i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Premiera „Startera…” już 20 września 2020 (online).