Już niebawem mieszkańcy naszego województwa i nie tylko będą mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu haftów tradycyjnych. A wszystko za sprawą wzornika, który nie tylko przybliży czytelnikowi historię wzornictwa, techniki wykonania, ściegi i kompozycje ale także umożliwi poznanie kolorystyki, zasad komponowania i możliwości wykorzystania starego wzornictwa we współczesnych elementach odzieży i wystroju wnętrz.
4 LIPCA 2018 - 29 SIERPNIA 2018

Święto wolności w Domu Literatury

"Święto wolności" to hasło XX Przeglądu Małych Form Teatralnych, który zobaczymy podczas wakacji w Domu Literatury. W tym roku z 29 zgłoszeń konkursowych wybrano 8 spektakli.
Był 2008 rok. Na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie prowadziłem spotkania z twórcami, zapowiadałem projekcje. Podeszła do mnie śliczna dziewczyna – wyglądała najwyżej na piętnaście lat.
Holi Festival Poland to ogólnopolska edycja robiącego furorę na całym świecie festiwalu kolorów. Impreza, której największą atrakcją jest obsypywanie się kolorowym proszkiem, 30 sierpnia odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim.
3 LIPCA 2018 - 28 SIERPNIA 2018

Bach w Łowiczu

Lipiec i sierpień to także czas Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Johann Sebastian Bach” w Łowiczu. W tym roku przypada jubileusz trzydziestolecia tego wydarzenia. Koncerty współorganizowane przez Łowicki Ośrodek Kultury i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne odbywają się w Warszawie oraz w bazylice katedralnej w Łowiczu.
Festiwal Teatru Chorea postawi kilka ważnych pytań dotyczących przyszłości człowieka w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji. Retroperspektywy - w tym roku poświęcone słowu w teatrze - domkną też tematyczny tryptyk. Wśród gości: Paweł Passini, Mariusz Bonaszewski, Maja Komorowska i Irena Jun. Zobaczymy też minioperę o roku 2045, kiedy (według naukowców) człowiek osiągnie nieśmiertelność.
Muzeum w Łowiczu po raz kolejny zaprasza do Skansenu w Maurzycach – 8 lipca w godzinach 12.00-17.00 organizatorzy przygotowali dla wszystkich chętnych - młodszych i starszych - mnóstwo atrakcji.
Przenikanie stylów i kultur, nietypowe zestawienia instrumentów i wykonawców to główne atuty bogatego programu II Letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka w XVI wiecznej Kolegiacie”, który potrwa do 26 sierpnia w Łasku.
15 LIPCA 2018 - 2 WRZEŚNIA 2018

Muzyka na stulecie

W połowie lipca rusza XI Letni Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej. Tegoroczne koncerty organizowane są pod hasłem: „1918-2018. 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości”.
W Szkole Podstawowej w Białej, ul. Kościelna 4 (gm. Zgierz) odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu przedstawiającego dziewczynę z filii obozu dla dzieci polskich, który powstał 75 lat temu przy folwarku w Dzierżąznej (na granicy Dzierżąznej i Białej). Do 21 września można oglądać wystawę płócien Piotra Saula pn. „Dzieci getta”.