EDYTORIAL / styczeń 2018. Historia zatacza koło. Historia lubi się powtarzać. Takie opinie – przywołujące alchemiczny symbol uroborosa, węża zjadającego swój ogon – robią ostatnio furorę i wraz z łatwymi analogiami pomagają odnaleźć się wśród zdarzeń, których nie rozumiemy (nie akceptujemy), nazwać je.
EC1 Łódź - Miasto Kultury ogłasza kolejny, jedenasty już nabór wniosków do Łódzkiego Funduszu Filmowego. Dofinansowanie mogą uzyskać produkcje filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które tematycznie bądź realizacyjnie związane są z Łodzią i regionem łódzkim. Do podziału jest blisko 1,5 mln zł.
Cykl styczniowych koncertów “Tylko spokój nas uratuje” w niecodziennej przestrzeni Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi to okazja do prawdziwego doświadczenia muzyki z dala od zgiełku i szumu.
12 STYCZNIA 2018 - 31 STYCZNIA 2018

Bękarty w ASP

Rok 2017 - Rok awangardy - był kolejną okazją do zadania ważnych pytań o wpływ, jaki wciąż wywierają na łódzkie środowisko artystyczne Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro. Szereg wystaw dał odpowiedź na pytanie, co dzieje się z ich dziedzictwem. Wystawa „Bękarty Strzemińskiego” bada problem od innej strony. Otwarcie 12 I o godz. 12.
Anegdota mówi, że zdarza się, iż rodzice kilka dni po narodzeniu dziecka dzwonią do teatru i pytają, czy są spektakle skierowane do ich maluchów. Dlatego bilety na spektakle powinno się dołączać już do testów ciążowych.
12 STYCZNIA 2018 - 3 LUTEGO 2018

O mnogości rzeczy

Zdjęcia, wykonywane z użyciem kamery szczelinowej własnej konstrukcji, sprawiają wrażenie zmanipulowanych – bo niby dlaczego wszyscy przechodnie na zdjęciu idą w jednym kierunku, dlaczego ich cienie podążają za lub przed nimi? Wystawa fotografii Krzysztofa Wojciechowskiego „De multitudine rerum (O mnogości rzeczy)”. Wernisaż 12 I o godz. 18.
W centrum Łodzi będą rozbrajani Niemcy, przypomnimy sobie, że sto lat temu polskie kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych, Festiwal Światła przygotowuje patriotyczne prezentacje - to wszystko z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jagoda Szelc, studentka reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Film. Uzasadnienie brzmi: „Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie „Wieża. Jasny dzień”.
od 13 STYCZNIA 2018

Odsłonięcie gwiazdy Szostaka

13 stycznia przy ul. Piotrkowskiej zostanie odsłonięta mosiężna płyta dedykowana jednemu z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów - Zdzisławowi Szostakowi.
od 16 STYCZNIA 2018

Dekoracja wnętrz: Ewa Braun

Otwarcie wystawy poświęconej scenografii filmowej pt. „Dekoracja wnętrz: Ewa Braun - odtwarzanie minionych światów…”. Po wernisażu odbędzie się projekcja „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” w reżyserii Janusza Majewskiego, do którego Ewa Braun tworzyła scenografię.