11 września zmarł w Warszawie w wieku 94 lat Jerzy Skrzepińki jeden z najwybitniejszych polskich scenografów filmowych. Urodzony w podłódzkim Tuszynie (1923) i wykształcony w Łodzi artysta był uczniem scenografów Romana Manna i Anatola Radzinowicza. Pracę w Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej rozpoczął w 1950 roku.
Projekt OFF Galeria odwołuje się do tradycji dziewiętnastowiecznej Łodzi, miasta czterech kultur i do jej mitu założycielskiego. W jego ramach czterech twórców z kręgu street artu z Izraela, Niemiec, Rosji i Polski (Łódź) wykona na ścianach kamienic na terenie Starego Polesia murale inspirowane obrazami z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi.
W połowie października wchodzi na ekrany kin całego świata brytyjsko-polski Loving Vincent (w polskiej wersji językowej Twój Vincent), pełnometrażowa animacja o ostatnim etapie życia Vincenta van Gogha. 65 000 klatek filmu zostało namalowanych farbami olejnymi przez 120 artystów. Była wśród nich łodzianka Daria Solar.
Błażej Filanowski, związany z "Kroniką Miasta Łodzi", ale współpracujący także m.in. z "Kalejdoskopem", otrzymał tegoroczne Złote Pióro - nagrodę imienia Jerzego Katarasińskiego.
Festiwal Łódź Czterech Kultur rozpoczął się lekkim zgrzytem - nieogłoszonym godzinnym przesunięciem odsłonięcia instalacji Roberta Rumasa na Starym Rynku. Na szczęście mało kto to zauważył, instalacja się pojawiła, a w programie jeszcze mnóstwo atrakcji.
Expo w Łodzi? Po co? Na jaki temat? Co nam da? Takich pytań można zadawać o wiele więcej. Warto sobie jednak odpowiedzieć na jeszcze inne. Czy Expo w 2022 roku to szansa na szybszy i lepszy rozwój naszego miasta?
– Nie interesowały mnie duże formy, obszerne kolorowe prace. Szukałam czegoś w skali „kobiecej”, niedużego i subtelnego. Te murale jednocześnie obciążone są historią niewyobrażalnej ludzkiej tragedii – mówi KATARZYNA TOŚTA, pomysłodawczyni projektu Dzieci Bałut, który odbywa się po raz szósty.
Kiedy spotkali się po raz pierwszy, od razu wiedzieli, że są sobie pisani. Najpierw Janusz „Kuba” Morgenstern dostrzegł ją w przejeżdżającym tramwaju. Potem szukał blondynki w czarnej chuście na głowie. Przyszedł do Akademii Sztuk Pięknych, mając nadzieję że ją tam znajdzie, ale większość studentek właśnie tak wyglądała.
Stowarzyszenie Pola Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, na zaproszenie Międzynarodowego Centrum Sztuki KAUS w Urbino, organizują wyjazd oraz wystawę prac studentów i pedagogów ASP pt. FLASH DRAWING TOUR w Oratorio San Giovanni w Urbino, jako element 10. Międzynarodowego Sympozjum Graficznego Pracowni Technik Wklęsłodrukowych
Tylko jeden etatowy aktor łódzkiego teatru znalazł się w 25. Subiektywnym Spisie Aktorów Teatralnych Jacka Sieradzkiego, krytyka teatralnego, za rolę na macierzystej scenie w minionym sezonie. W sumie aktorów łódzkich lub na łódzkich scenach oglądanych pojawiło się w rankingu tylko czworo.