27 MARCA 2018 / 6 KWIETNIA 2018 - 15 KWIETNIA 2018

Teatr to sztuka bycia razem

– Boli mnie, gdy od niektórych słyszę, że najlepiej byłoby stąd wyjechać, bo dzieje się w Łodzi coś niedobrego... – o Łodzi teatralnej mówi ANNA CISZOWSKA, inspiratorka projektu Dotknij Teatru, który realizowany jest od dziewięciu lat z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku akcja zostanie zainaugurowana 27 III i po świątecznej przerwie kontynuowana w dniach 6-15 IV.
16 MARCA 2018 - 26 MARCA 2018

Strefy kobiecości

Fotografie do wystawy powstawały w ciągu trzech lat. Ekspozycja będzie podzielona na strefy i zaprezentuje różne spojrzenia Tomasza Lenarczyka na kobiecość. Otwarcie 16 III o godz. 18.
16 MARCA 2018 - 15 KWIETNIA 2018

Skrawki rzeczywistości

Prace Piotra Władysława Woźniaka dowodzą, iż wartości wyrazowe zwykłych, pospolitych, pozornie bezużytecznych, niepotrzebnych przedmiotów, można podnieść do rangi dzieła sztuki. Otwarcie wystawy pt. "Malum" 16 III o godz. 17.
WYWIAD. – Przybywajmy do teatrów, by zmieniać się wewnętrznie, światopoglądowo i kulturalnie – apeluje MARIUSZ OSTROWSKI, aktor Teatru im. Jaracza, który właśnie "idzie na swoje" z monodramem "Toporem w serce".
– Taniec zespołowy uczy dyscypliny. Dla młodych dziewcząt to prawdziwa szkoła życia i wzajemnego szacunku. W dobie konsumpcjonizmu, pogoni za sukcesem, kiedy młodzież część życia przenosi do Internetu, pokora tancerza jest cechą bogów – mówi Tomasz Balcerek, muzyk, instruktor tańca, choreograf, który prowadzi piotrkowski zespół taneczny Kontra.
Uwaga! Osoby o słabych nerwach uprasza się o nieczytanie. Takie ostrzeżenie można by kierować do potencjalnych czytelników najnowszej książki Naomi Klein „Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba”. 
Pamiętacie Plutona ubranego w sweterek w renifery i Katarzynę Kobro konstruującą urządzenie umożliwiające ucieczkę do lepszego świata – czyli dowcipne i dające do myślenia scenki rysowane zgrabną kreską i uzupełnione komentarzem, które są specjalnością Marii Korczak-Idzińskiej? 
Człowiek jest istotą buntującą się, bunt jest jednym z wyznaczników jego egzystencji. Przybiera on różnorakie formy, lecz właściwa jest mu spontaniczność i gwałtowność. Dokonuje się tam, gdzie nie ma już nadziei, gdzie zawodzą inne środki mówienia światu „nie”. Dzieje się tak, gdy nie ma innego wyjścia, bo chodzi o wartości ostateczne, bez których nie da się żyć.Pisze Paweł Pieniążek.
Czy tylko mnie się zdaje, że jazda figurowa na lodzie wyszła z mody? Z dziecięcych lat pamiętam sytuacje, kiedy telewizyjne występy w tej konkurencji oglądało się całymi rodzinami, z wypiekami na twarzach. Pisze w stałej rubryce WODZIREJE i AMATORZY Łukasz Maciejewski.
Wrocławski zespół Jan i Klan zdobył pierwszą nagrodę 43. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2018. Nagrodę im. Andrzeja Koczewskiego jury przyznało zespołowi Córas & Papas z Żyrardowa.