22 WRZEŚNIA 2017 - 24 WRZEŚNIA 2017

Weekend seniora z kulturą

Pierwszy weekend września tradycyjnie już za sprawą akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+Kultura” należy do seniorów. W tych dniach  osoby po 60 roku życia będą mogły w całej Polsce skorzystać ze specjalnej oferty instytucji kultury. W akcję włączyły się także łódzkie placówki.
21 września zmarł w Łodzi w wieku 78 lat Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog, profesor sztuk filmowych.
„Teatr studencki powinien wyprzedzać teatr profesjonalny” – apelował podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych Marek Koterski, dziś autor sztuk i reżyser kasowych filmów. Czas na 40. edycję festiwalu. Jak się zmieniał przez te lata?
24 WRZEŚNIA 2017 / 28 WRZEŚNIA 2017

Prolog Festiwalu Mediów

Kolejne edycje prologu Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Pokazy filmów dokumentalnych: Piotra Stasika „21 x Nowy Jork” oraz Agnieszki Elbanowskiej „Pierwszy Polak Na Marsie”.
Stefan i Franciszka Themersonowie to chyba najciekawszy duet w historii polskiej awangardy. Malowali obrazy, kręcili filmy, pisali książki dla dorosłych i dla dzieci, ich dowcipna i pełna filozoficznych paradoksów twórczość inspirowała i nadal inspiruje młodych twórców. W Roku Awangardy Teatr Pinokio wystawił Przygody Pędrka Wyrzutka w reżyserii Ewy Marii Wolskiej.
28 WRZEŚNIA 2017 - 14 STYCZNIA 2018

Między istnieniem i nieistnieniem

"Igor Krenz. Sanyofikacja. Cud reprezentacji" - to tytuł wystawy w Muzeum Sztuki. Otwarcie 28 IX o godz. 18. Między istnieniem i nieistnieniem rozciąga się cała gama stanów pośrednich, wśród których widmowość jest tylko jednym z bardziej oczywistych...
22 WRZEŚNIA 2017 - 8 PAŹDZIERNIKA 2017 / 29 WRZEŚNIA 2017

Grupa BJMM w Skierniewicach

Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach zaprasza na wystawę Grupy BJMM pt. "Cztery ekspresje". Grupę tworzą: Bojana H.Leznicki, Jadwiga Iwańska, Maria Kostrzewska-Baron, Małgorzata Pasek. Wernisaż 29 IX o godz. 18.30, ale wystawa jest czynna już od 22 IX.
23 WRZEŚNIA 2017 - 18 LISTOPADA 2017

Teatr non-fiction

Śledztwo teatralne, kompozycja reportażowa, wideoperformance, słuchowisko muzyczne – to niektóre z licznych propozycji gatunkowych, które możemy zobaczyć podczas Szwalnia.DOK 2, czyli drugiego przeglądu zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction oraz verbatim, który odbędzie się od września do listopada w Teatrze Szwalnia.
– Jak wygląda seks w kulturze żydowskiej? – zapytała jedna z uczestniczek spotkania w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017. – Nie pokażę – odpowiedział ze śmiechem Dawid Szychowski, rabin łódzkiej Gminy Żydowskiej, któremu zgromadzeni zadawali pytania przez niemal dwie godziny.
– W Cerkwi prawosławnej wierni nie są do niczego zmuszani. Katolicy na ślubach mówią „Ja biorę ciebie za żonę lub męża”, to jest jak niewolnictwo. W ślubach cerkiewnych funkcjonuje sformułowanie „Czy chcesz zawrzeć związek małżeński?”, co świadczy o wolnej woli – powiedział Jakub Dmitruk prowadzący spotkanie w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017 prawosławny ksiądz.