24 LISTOPADA 2017 - 21 GRUDNIA 2017

Nowe prace Magdy Moskwy

Niezwykłe obiekty, obrazy i fotografie Magdaleny Moskwy w Galerii Szklarnia w Szkole Filmowej! Mijają dwa lata od retrospektywnej wystawy Magdaleny Moskwy w Muzeum Sztuki w Łodzi. Szklarnia pokaże nowe prace artystki, której twórczość zaliczana jest do najbardziej oryginalnych w polskiej sztuce. Otwarcie 24 XI o godz. 18.
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi na finisz obchodów Roku Awangardy zorganizowała studencki Konkurs Hommage á l’Avantgarde. Wzięli w nim udział i artyści, i projektanci – w sumie 52 osoby. Efekty były różne – niektórzy niecałkiem poczuli temat, inni wpisali się w niego wzorowo. Godnych uwagi propozycji było sporo.
od 16 LISTOPADA 2017

W galerii jak w saunie

"Czas dla Ciebie" to instalacja Andrzeja Cieślika o charakterze przestrzennym, wykonana z lekkiej konstrukcji metalowej, na której powieszone będą woale z nadrukami postaci kobiet i mężczyzn. Namalowane postacie, muzyka i światło tworzą atmosferę sauny. Wernisaż wystawy - 16 XI o godz. 18.
Od poniedziałku w Sieci krążą fotografie abp Grzegorza Rysia w kulisach Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, otoczonego aktorami tej sceny. Nowy metropolita łódzki wybrał się na niedzielny pokaz "Fabryki muchołapek" Andrzeja Barta.
W ostatni weekend w „Familiadzie” padło pytanie: Z czym kojarzy ci się listopad? Choć na tablicy nie pojawiła się odpowiedź Disco Fest, wielu łodzian z pewnością odpowiedziałoby właśnie w ten sposób.
21 LISTOPADA 2017 - 26 LISTOPADA 2017

Człowiek w dokumencie

Podczas 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Muzeum Kinematografii będzie można obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne z Polski i ze świata. W konkursie dokumentów i reportaży telewizyjnych o Nagrodę Miasta Łodzi – Białą Kobrę – powalczy 35 wyselekcjonowanych filmów.
15 LISTOPADA 2017 - 19 LISTOPADA 2017

Jubileusz łódzkich teatrologów

Katedra Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego świętuje jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Z tej okazji odbędą się: Konferencja naukowa Ultima Provincia oraz III Zjazd Towarzystwa Badań Teatralnych.
Noblistka Herta Mueller (na zdjęciu) i często wskazywana jako przyszła noblistka Olga Tokarczuk, niedawny laureat Nagrody Nike Cezary Łazarewicz, Maciej Świerkocki, Wojciech Górecki, Ewa Kuryluk i laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus 2016" Varujan Vosganian - to tylko kilka propozycji z bogatego i ambitnego programu tegorocznego XI. Festiwalu Puls Literatury w Łodzi, który dzięki wieloletniej pracy uważany jest dziś za jeden z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, a wraz z Konkursem im. Bierezina i galą Nagrody im Tuwima - za najważniejsze wydarzenie w młodej polskiej poezji.
Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Tuwima przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi od pięciu lat.
Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi znalazła się wśród sześciu nominowanych do tegorocznej Nagrody Polin, która przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Na nagrodę mają szansę m.in. katechetka, graficiarz i polonistka.