Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
26 STYCZNIA 2019 / 29 STYCZNIA 2019 - 31 MARCA 2019

Portret Heleny Geyer

W sobotę 26 I o godz. 17 Centralne Muzeum Włókiennictwa po raz pierwszy zaprezentuje portret Heleny Geyer, żony Gustawa Geyera, syna protoplasty wielkiego rodu przemysłowców. Autorem portretu jest Wacław Dobrowolski, ceniony rysownik i malarz. Na spotkaniu poświęconym synowej Ludwika Geyera oraz twórczości Wacława Dobrowolskiego obecna będzie również Agnieszka Szczęsna, potomkini rodziny Geyerów.
25 STYCZNIA 2019

Poliż Jazz w Sieradzu

Kolejny koncert z cyklu "Poliż Jazz" w Sieradzu już 25 stycznia o godz. 18.00. W Sali Koncertowej szkoły muzycznej zagra HeFi Quartet w składzie: Leszek Wiśniowski, Dominik Wania, Tomasz Kupiec, Bartłomiej Staromiejski.
Niezwykła gratka dla miłośników bluesa, jazzu i nie tylko! Już 27 stycznia o godz. 17.00 w filii Tkacz Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. wyjątkowy koncert zagrają BLUESTONES i przyjaciele.
Obrazy na tej wystawie mogą być pomocą naukową podczas lekcji historii na temat życia polskiej wsi przed stu laty.

Remont Łódzkiego Domu Kultury nabiera tempa, mimo trudnych warunków pogodowych. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na pierwszą połowę roku 2019!
– Michał Urbaniak to swój człowiek. Graliśmy z nim i jego „asami” na Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Gdy podczas próby przy skrzypcach pękła mi struna, Urbaniak od razu sięgnął po futerał i chciał mi dać swoją. Później zaprosił nas na koncert do Łodzi. Wystąpiliśmy razem w Klubie Wytwórnia, akurat w moje urodziny. To był najlepszy prezent – mówi ROMAN WOJCIECHOWSKI, uznany skrzypek z regionu opoczyńskiego, zdobywca Nagrody Kolberga i zwycięzca najważniejszych polskich konkursów autentycznej muzyki ludowej.
Goście na wernisażu byli zachwyceni. Dawno w Piotrkowie Trybunalskim nie było wystawy, która wzbudziła aż tak pozytywne wrażenia.

Edukatorzy z Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi sprawdzili stan alfabetyzmu filmowego wśród uczniów łódzkich szkół podstawowych i średnich. Okazało się, że ponad 90 proc. młodych ludzi korzysta ze smartfonów i Internetu przynajmniej pół godziny dziennie. Ponad połowa kręciła filmy, nieco mniej je montowało i podkładało dźwięk.
Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego mieli możliwość odkrycia wydobytej z mroków zapomnienia pięknej i tragicznej postaci Lutka Orenbacha.

Matematyka jest bezlitosna. 2019 minus 1919 równa się 100. Kto by pomyślał, że już tyle liczy sobie województwo łódzkie. Jak na wiekowy, dosłownie, twór, radzi sobie całkiem nieźle.