„Nasz mąż nie żyje” to 45. premiera kutnowskiej Grupy Teatralnej „Od jutra”. Czarną komedię Jacka Gertnera po raz pierwszy można było zobaczyć 25 lipca, spektakl będzie grany także jesienią.
Na zakończenie Transatlantyk Festival 20 lipca wręczone zostały nagrody - honorowe i konkursowe. Wyróżniono: Janinę Ochojską, Diane Warren, Joannę Kulig, Sally Potter. Film „Młodość Astrid” głosami festiwalowej publiczności zdobył Transatlantyk Distribution Award.
26 LIPCA 2018 - 26 SIERPNIA 2018

Muzyczne Kutno

Po raz 9. w Kutnie odbędzie się Letni Festiwal Muzyczny. W tym roku Organizatorzy zaplanowali 17 zdarzeń artystycznych na terenie miasta i gminy Kutno. W koncertach weźmie udział ponad 80 artystów  z całej Polski i z Ukrainy.


Jak łączyć kulturę i turystykę, szukając klucza do mikrowypraw w województwo łódzkie? Dostarcza go np. historia pleneru malarskiego „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej”, organizowanego od 11 lat. Pierwsze pięć edycji odbywało się w całym województwie, każda kolejna – w wybranym powiecie.
2 SIERPNIA 2018 - 9 WRZEŚNIA 2018

Odmienne stany codzienności

To tytuł szóstej już edycji warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Marka Gajewskiego, których efektem jest wystawa w Galerii Bałuckiej. Otwarcie 2 VIII o godz. 17. Prezentowane będą prace 30 osób.
Każdy z uczestników Transatlantyk Instant Composition Contest ogląda za kulisami film, by po chwili, już przed publicznością, wykonać do niego muzykę na fortepianie. Nie ma czasu na dłuższe zastanowienie czy tym bardziej na zapisanie swoich pomysłów, trzeba kierować się impulsem i wyobraźnią.
– Po Szkole Filmowej w Łodzi wiedziałem, jakie filmy chcę tworzyć: pochodzę z małego miasteczka i to będzie mój temat. To spore ograniczenie, ale jak się w nie wierzy, dostrzega się, że jednak są diamenty w popiele – mówi ANDRZEJ BARAŃSKI. Retrospektywa jego twórczości zostanie pokazana w lipcu na festiwalu Transatlantyk.
Łódzki Dom Kultury ogłasza konkurs dla orkiestr dętych z województwa łódzkiego. Inicjatywa zorganizowania konkursu o charakterze wojewódzkim powstała w celu zaprezentowania niezwykle bogatego potencjału i dorobku artystycznego amatorskich orkiestr dętych z naszego regionu.
– To jest film o wielkiej tajemnicy, dlatego nic nie możemy powiedzieć – zgasił wszelkie pytania dziennikarzy producent filmu „Kurier” Klaudiusz Frydrych podczas zdjęć w pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi. Podobnie jak reżyser filmu Władysław Pasikowski, przyjął zasadę, że nie rozmawia z mediami.
EDYTORIAL / lipiec-sierpień 2018. Ruch, motyw podróży i jej związki ze sztuką, przewijają się przez cały numer: od Jana A.P. Kaczmarka i „nadpływającego” festiwalu Transatlantyk począwszy, po rozmowę z Tomaszem Koniecznym, wychowanym na łódzkiej Retknii, związanym z operami Niemiec i Austrii, który w lipcu jako pierwszy Polak zaśpiewa na prestiżowym festiwalu w Bayreuth (a po wakacjach w Filharmonii Łódzkiej!).