Aktorzy czytają Kalejdoskop | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Aktorzy czytają Kalejdoskop

Bronisław Wrocławski, Monika Buchowiec, fot. Dariusz Kulesz, Agnieszka Cytacka - TakenFromTravel.com

W środę 17 października udostępniliśmy pierwsze nagrania „Kalejdoskopu” czytanego w wykonaniu aktorów łódzkich teatrów. Na pierwszy ogień poszli Bronisław Wrocławski i Monika Buchowiec. Swoje wierszowane felietony czyta także Andrzej Poniedzielski.
Bronisław Wrocławski, aktor Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, oglądany tam niedawno w Bernhardowskim „Placu bohaterów” w reż. G. Wiśniewskiego, czytał będzie felieton poety i krytyka Maciej Robert „Tak zwani prości ludzie” o związkach Bernharda i jego prozy z... piwem. W interpretacji aktora usłyszymy też wiersz cenionego poety młodego pokolenia Kacper Płusa „Polska b” z tomu „Ze skraju i ze światła” (uhonorowany Nagrodą Poetycką im. K. Iłłakowiczówny za najlepsze debiut książkowy roku 2012). Tom wydało działające przy piśmie Wydawnictwo Kwadratura Łódzkiego Domu Kultury.

Monika Buchowiec, aktorka Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, czytała będzie „Polę z Powiśla” – felieton prof. Marii Kornatowskiej o Poli Negri, ostatni napisany dla naszego pisma przez wybitną filmoznawczynię i uwielbianą profesor przed jej niespodziewaną śmiercią w 2001 roku, oraz „Czcić i odnawiać albo Łódź (przebóg!) naróżowana”, felieton Zdzisław Jaskuła, poety, tłumacza, dramaturga, dwukrotnego dyrektora Teatru Nowego w Łodzi, mówiący o tym jak Łódź łączy hołdy dla artystów z... odnową elewacji kamienic, i co ma z tym wspólnego Telimena (uwaga, nie chodzi o pociąg).

Platforma "Kalejdoskop NaGłos" dostępna jest w serwisie Soundcoud.com - TUTAJ.

Można na niej także słuchać felietono-piosenek Andrzeja Poniedzielskiego, które czyta... Andrzej Poniedzielski. A także Włodzimierza Pressa interpretującego tekst "My, Żydzi polscy" pisany przez Juliana Tuwima podczas II wojny światowej na emigracji (nagranie, zrealizowane podczas Roku Tuwima 2013, udostępniamy dzięki uprzejmości Centrum Dialogu Łódź, z którego publikacji pochodzi)

Za realizację dźwiękową nagrań odpowiada grupa Soundsitive Studio zajmująca się produkcją słuchowisk. Od początku istnienia realizuje zarówno adaptacje dzieł klasycznych autorów, jak i słuchowiska autorskie. W czerwcu tego roku we współpracy z Filharmonią Łódzką Soundsitive Studio przygotowało spektakl słuchowy na żywo ,,Słuchowiska z nutką grozy”. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie artystyczne w Łodzi.

Kategoria

Inne