Gabriel Gietzky szefem Pinokia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =

Gabriel Gietzky szefem Pinokia

Gabriel Gietzky. Fot. archiwum prywatne / Wikipedia

TEATR. Gabriel Gietzky, aktor, lalkarz, reżyser, został pełniącym obowiązki dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi po tym jak Rafał Sabara, przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, zrezygnował ze stanowiska. 
Przez pewien czas obowiązki dyrektora teatru pełnił aktor tej sceny Łukasz Bzura. Do zmiany na stanowisku dyrektora doszło pod koniec 2019 roku, po tym jak z Pinokiem rozstał się Konrad Dworakowski, przez blisko 10 lat decydujący o linii programowej i poziomie artystycznym tej sceny, uznanej za jedną z ciekawszych w kraju. 

Teraz pełniącym obowiązki został Gabriel Gietzky wcześniej m.in. aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (filia we Wrocławiu) i Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysta Wydziału Reżyserii DAMU w Pradze. W latach 2014–2017 był dyrektorem Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, którego musiał bronić przed likwidacją - zarząd starostwa powiatowego podjął uchwałę o rozwiązaniu umowy z miastem o współprowadzeniu instytucji. Gietzky dopiął swego angażując szerokie środowiska m.in. Związek Artystów Scen Polskich.

Jako reżyser w ostatnich latach zrealizował na scenach dramatycznych m.in. "Mewę" Antoniego Czechowa (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach), "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu), "Damy i huzary" Aleksandra Fredry (Teatr Miejski w Gliwicach), "Zabić celebrytę" Radosława Paczochy (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach). Wcześniej był asystentem Krystiana Lupy przy „Wymazywaniu” Thomasa Bernharda i „Azylu” wg Maksima Gorkiego.

red. 

Kategoria

Inne