9. Transatlantyk nagrodził | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

9. Transatlantyk nagrodził

Zuzanna Całka. Fot. mat. promocyjne / zuzannacalka.com

W Łodzi zakończył się 9. Festiwal Transatlantyk galą w EC1 Wschód i koncertem Hani Rani. Ale przede wszystkim wręczeniem corocznych nagród - i chyba trudno znaleźć festiwal, który w równym stopniu nagrodził twórców młodych.
9. edycja Festiwalu Transatlantyk zgromadziła niemal pełne sale na każdym seansie. I to właśnie publiczność wybiera laureata Transatlantyk Distribution Award (40 000 zł). Nagrodą jest finansowe wsparcie dla polskiego dystrybutora filmu. W tym roku publiczność wybrała  „Błąd systemu” w reżyserii Nory Fingscheidt. Bohaterką filmu jest Benni, charakterna dziewięciolatka, której mama na nową rodzinę i nie może się zająć "starą" córką. System opieki mający jak najlepsze intencje jest bezradny wobec zbuntowanego dziecka.

W sekcji Nowe Kino nagrodę wręczyło też jury młodych krytyków - laureaci konkursów krytyczno-filmowych Festiwalu Kamera Akcja za najlepszy film Festiwalu uznali „Kiedy odejdę” Nimroda Eldara. To historia Yorama, weterynarza na safari i samotnego ojca, który próbuje wychowywać siedemnastoletnią córkę po tragicznej śmierci żony. Opowieść o traumie, żałobie i komunikacyjnych barierach rzuconych na tło tradycyjnego, patriarchalnego modelu wielopokoleniowej rodziny. Młodzi Krytycy wyróżnili także film „Still Recording” Saeeda Al Batala i Ghiatha Ayouba, wstrząsającą relację z ogarniętej wojną domową Syrii.

W Konkursie Polskich Krótkich Metraży laureaci to:
I Nagroda - „Deszcz” („The Rain”), reż Piotr Milczarek
II Nagroda - „Odprawa” („The Briefing”), reż Filip Drzewiecki
III Nagroda - „Bliscy” („Loved Ones”), reż. Zofia Kowalewska
Wyróżnienie specjalne: „Piołun” („Bitter Herb”), reż. Maria Ornaf

W Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest™, jedynym na świecie konkursie improwizacji natychmiastowej zwyciężyli:
I miejsce — Zuzanna Całka
II miejsce — Joanna Kucharczyk
III miejsce — Karolina Krzyżanowska
Wyróżnienie — Paweł Łapuć

Nagrodę Best Polish Young Composer, przyznawaną prze ZAiKS otrzymał Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Podczas Gali Otwarcia Festiwalu statuetkę FIPRESCI Platinum Award 94 otrzymał mistrz meksykańskiego kina — Arturo Ripstein.

mat.org.

Kategoria

Film