Fałszywy blask | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Fałszywy blask

FELIETON. Kilka tygodni temu Przyjaciel ze studiów natrafił na sporządzoną przez nas urokliwą notatkę. Powstała, gdy na pierwszym roku studiów stworzyliśmy listę alternatywnych noblistów. W każdym roku znaleźliśmy lepszego kandydata, a w pominięciu Joyce’a, Borgesa czy DeLillo widzieliśmy koniunkturalizm wyborów. Podobny zestaw można bowiem stworzyć dla Oscara. Pisze Rafał Syska
Onegdaj Oscary miały sens – jako celebra hollywoodzkiego przemysłu. Potem tożsamość Oscara zaczęła słabnąć, a dziś akademicy zostali zobligowani do głosowania na filmy, których na oczy nie widzieli i które w relacjach towarzyskich nie stanowią żadnego tematu. Skoro hollywoodzki przemysł skurczył się do realizacji kilkunastu blockbusterowych hitów, Oscary na siłę zaczęto nazywać nagrodami światowej kinematografii. W tym roku najpewniej wygra meksykańska Roma – co będzie symptomatycznym finałem sezonu.

Z Przyjacielem ze studiów odtworzyliśmy listę oscarowych alternatyw w kategorii filmów obcojęzycznych. Było gorzej niż z Noblami i jedynie w latach 50 i 60. Oscar podsumowywał narodowe preselekcje i festiwalowe laury. Niemniej już wtedy za werdyktami stoł potężny przemysł kinematograficzny, a mający patent na Hollywood Włosi (producenci w stylu Carla Pontiego trzymali w portfelu niejedną gwiazdę i w podrzymskiej Cinecittà kręcili większość filmów kostiumowych), bankietami i kontaktami wystarali się nagrody dla – zresztą zasłużenie – filmów Felliniego. Potem – gdy kino włoskie, japońskie i brytyjskie więdło w oczach – Oscary za film obcojęzyczny stały się bardziej niż przypadkowe. Dziś – trzeba przyznać - jest lepiej.
[...]

Rafał Syska
- - - 
To tylko fragment felietonu z cyklu "Maska Wadera". Całość przeczytać można będzie w marcowym "Kalejdoskopie", do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ (w ofercie darmowa dostawa do kiosków Ruchu).

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w aktorskich interpretacjach  TUTAJ

Kategoria

Film