Lalki w podróży | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Lalki w podróży

Pełnometrażowa koprodukcja Momakin "Even Mice Belong in Heaven"

Łączy polskich twórców animacji ze światem i świat z polskimi twórcami, artystów z producentami, producentów z dystrybutorami. Mowa o łódzkiej firmie Momakin. – Spoiwo – tak lubią mówić o sobie tworzące ją ekspertki. Pod wrażeniem lalek autorstwa łódzkich plastyków, które Momakin wysłał w świat byli Henry Selick czy Guillermo del Toro.
Kilka lat pracy w studiu Se-ma-for Produkcja Filmowa i Muzeum Animacji prowadzonym przez semaforową fundację pozwoliło im poznać branżę: plastyków konstruujących lalki do filmów stop-motion, animatorów, reżyserów, scenarzystów. Z czasem doszła wiedza o realiach współpracy z dystrybutorami, doświadczenie z międzynarodowymi festiwalami i refleksja, że różne segmenty branży funkcjonują oddzielnie, a specjaliści potrzebują wsparcia, by szerzej kooperować.

Tak powstał Momakin, swoiste „biuro pośrednictwa pracy”, grupa doradcza dla producenta, agencja organizująca promocję filmów. Sednem miała być dystrybucja oraz organizacja warsztatów i promocja animacji. Ale firma zaczęła się rozrastać. Zagraniczny koproducent szukający podmiotów i artystów doświadczonych w animacji dostanie tu kontakt do konkretnych twórców. Wsparcie na etapie produkcji często przeradza się w dystrybucję i promocję. Amerykański „Stop Motion Magazine” określił ich wydarzenie Animarkt jako „miejsce, w którym musisz być”. Rok temu spotkanie specjalistów animacji poklatkowej z całego świata odbyło się w postindustrialnych wnętrzach EC1. (...)

– Wchodzimy w obszary, które nie interesują dużego dystrybutora. Nie działamy na blockbusterach, ale na tytułach, które uważamy za wartościowe, nie tylko
pod względem edukacyjnym – mówi Paulina Zacharek. Składową Momakina jest też agencja dla artystów oraz projekt Polish Quality, promujący w świecie polskich wytwórców i usługodawców z zakresu animacji oraz współpracę koprodukcyjną z polskimi producentami. Wsparcia użyczyły mu Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nawiązano pierwsze kontakty. Okazało się, że chociażby w Łodzi nie brakuje artystów filmu animowanego. (...)

Łukasz Kaczyński
- - -

Cały artykuł można przeczytać w "Kalejdoskopie" 06/19. Do kupienia w punktach Ruchu, Kolportera, Garmond-Press, salonach Empik, recepcji Łódzkiego Domu Kultury. Prenumeratę można wykupić TUTAJ

Felietonów naszych autorów z 45 lat istnienia magazynu w aktorskich interpretacjach można posłuchać TUTAJ.

Kategoria

Film
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.