Łódź stolicą animacji lalkowej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

Łódź stolicą animacji lalkowej

Trwa Animarkt Stop Motion Forum – spotkanie twórców animacji lalkowej z całego świata, producentów i dystrybutorów. W przestrzeni EC1 do 13 października ponad 70 gości z wielu krajów europejskich, a także z Meksyku, Argentyny i Chile będzie dzielić się wiedzą i doświadczeniami w tworzeniu animacji, rywalizować w konkursie i rozmawiać o współpracy. Uznani fachowcy, gwiazdy animacji spotykają się z osobami, które w branży stawiają dopiero pierwsze kroki.
– Jako Łódź Film Commission wspieramy Animarkt, bo jest dla nas oczywiste, że animacja lalkowa ściśle wiąże się z tradycją Łodzi filmowej, gdzie od 1945 roku powstawały filmy w tej technice – mówi Monika Głowacka, szefowa Łódź Film Commission. – Dziś działa w Łodzi wiele firm produkcyjnych animatorów i lalkarzy i naszym celem jest budowanie centrum animacji lalkowej. Animarkt Stop Motion Forum jest dobrą okazją, by promować Łódź filmową i firmy, o których wspomniałam, a poza tym jest wydarzeniem, które świetnie wpisuje się w ideę Łodzi Miasta Filmu UNESCO.

Właśnie z myślą o twórcach szukających możliwości rozwijania swoich umiejętności, odbywają się trzy warsztaty. Każdy z nich trwa 3 dni. Steven De Beul i Ben Tesseur z odnoszącego sukcesy belgijskiego studia Beast Animation prowadzą warsztat dotyczący reżyserii animacji. Scenarzysta Carlos Bleycher specjalizujący się w tworzeniu treści dla widzów dziecięcych i młodzieżowych, w praktyczny sposób pokaże, jak należy konstruować bohaterów i scenariusze seriali animowanych (warsztat „Rozwój postaci i storytelling”). Drugi rok z rzędu swoje warsztaty z animacji postaci prowadzi ceniony na świecie animator Tim Allen, który ostatnio pracował nad „Wyspą Psów” Wesa Andersona.

– Główną ideą Animarktu jest, aby wszyscy ludzie związani z animacją stop motion mogli się poznać i po kilku dniach wyjechać z Łodzi z nowymi, świeżymi pomysłami – mówi Paulina Zacharek, organizatorka forum. – Infrastruktura EC1 pozwoliła nam w tym roku bardzo rozwinąć skrzydła. To już nie tylko pitching (forma doskonalenia i targów pomysłów – red.), nie tylko spotkanie branży poświęcone komercyjnej stronie animacji, ale to także rozbudowana część warsztatowa dotycząca animowania, reżyserowania, pisania scenariuszy.

Pitching Animarkt, który w 2017 roku odbył się po raz pierwszy, okazał się wielkim sukcesem. Dzięki zdobytej wówczas nagrodzie – aporcie rzeczowym Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) – Martin Smatana z Czech, główny zwycięzca pitchingu, zrealizował swój krótkometrażowy film lalkowy „The Kite”. Fragmenty tej animacji zostaną pokazane w trakcie Animarkt, a czeski twórca jest gościem tegorocznej edycji i uczestniczy w warsztatach.

– Animarkt znacząco wpłyną na moją karierę, ponieważ bez nagrody, którą tu zdobyłem nie mógłbym zrealizować mojego filmu – mówi Martin Smetana. – Skorzystałem z w pełni wyposażonego studia filmowego i pomocy fachowców. To wszystko było możliwe dzięki współpracy studia CeTA z festiwalem Animarkt.

Reprezentanci 15 projektów wybranych do finału pitchingu, biorą udział w dwóch sesjach treningowych: scenariuszowej z producentem i konsultantem scenariuszowym Wimem Vanackerem oraz z autoprezentacji z dziennikarką Nancy Denney-Phelps. A w czwartek 11 października zaprezentują się przed jury i publicznością. Pula nagród tegorocznej edycji pitchingu obejmuje: aport rzeczowy CeTA w wysokości 60 tys. zł i 40 tys. zł, a także nagrody ufundowane przez telewizję Ale kino+, Dragonframe, DitoGear, studio Playade Sound, FestivalWhizz oraz CITIA.

W tym roku Animarkt odwiedzi Anna Kvorning, która zajmuje się wyszukiwaniem talentów dla światowej sławy amerykańskiego studia LAIKA. Podczas jedynego w Europie Środkowo-Wschodniej spotkania rekrutacyjnego będzie szukać zdolnych animatorów lalkowych i twórców kostiumów. W spotkaniu z Anną Kvorning w piątek 12 października będą mogli wziąć udział kandydaci, którzy w wyznaczonym terminie przesłali swoją aplikację i otrzymali zaproszenie na rozmowę.

Okazją do swobodnej rozmowy na poważne tematy będą śniadania z animacją. Gościem pierwszego z nich, które odbędzie się w piątek 12 października, będzie Laure Goasguen z francuskiej firmy MIYU Distribution. Dwa animowane filmy krótkometrażowe („Negative Space”, „Garden Party”) z katalogu tego dystrybutora w 2018 roku były nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tematem przewodnim piątkowego śniadania będzie „Dystrybucja i promocja filmów krótkometrażowych”. Z kolei w sobotę 13 października odbędzie się śniadanie pod hasłem „Fundusze, organizacje regionalne i animacja” współorganizowane przez Łódź Film Commission – instytucję zapewniającą kompleksową i profesjonalną pomoc producentom zainteresowanym organizacją produkcji na terenie Łodzi.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji Animarkt Stop Motion Forum będzie wykład mistrzowski Angeli Poschet, wielokrotnie nagradzanej ekspertki w zakresie organizacji produkcji i konsultantki odnoszących sukcesy filmów animowanych, m.in. nominowanego do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej „Frankenweenie” Tima Burtona. Jej masterclass „Jak zaplanować produkcję stop motion, żeby odnieść sukces i nie stracić pieniędzy” (12 października godz. 16.15) będzie doskonałą okazją do zajrzenia za kulisy produkcji filmu „Wyspa Psów” Wesa Andersona z perspektywy production supervisora. Angela opowie o swojej pracy, zaangażowaniu i odpowiedzialności: planowaniu i monitorowaniu harmonogramu zdjęć, a także procesu tworzenia dekoracji i lalek w całym okresie trwania produkcji.

Animarkt będzie gościć także Alvaro Ceppi’ego, chilijskiego reżysera kreatywnego, producenta i partnera w studiu Zumbastico, który poprowadzi masterclass „Paper Port: rozwój i produkcja latynoamerykańskiego serial paper-motion” (11 października godz. 16). „Paper Port” to dystrybuowany w wielu krajach chilijski serial telewizyjny stanowiący połączenie papierowej animacji poklatkowej z animacją 2D.

Czym jest animacja i jak znajomość różnych technik i trików filmowych wpływa na przyjemność czerpaną z jej tworzenia będzie zastanawiał się w trakcie swojego wykładu mistrzowskiego Barry JC Purves, reżyser, animator i scenarzysta z ponad 40-letnim doświadczeniem w tworzeniu animacji stop motion, autor trzech książek o animacji.  Podczas wystąpienia zatytułowanego „Animacja – festiwal sztuczek” (13 października godz. 16) Barry zaprezentuje także, w jaki sposób bliska animatorom świadomość trików dzielona jest z innymi sztukami, takimi jak teatr, opera czy taniec.

W piątek 12 października odbędzie się także jednodniowa konferencja Animarkt Talks, której tematem przewodnim będzie wykorzystanie animacji poklatkowej w reklamach i grach wideo. Wśród prelegentów znajdują się m.in. duet kreatywny Kijek/Adamski, reżyser Johan Oettinger współpracujący z LEGO oraz Chris Randall z utytułowanego Second Home Studio z Wielkiej Brytanii.

Program

9 października
10-19
ANIMARKT PITCHING: Prezentacja projektu z Nancy Denney-Phelps
Historyk animacji i dziennikarka, wielokrotna obserwatorka pitchingow, Nancy Denney-Phelps, współpracująca z prestiżowym serwisem AWN.com, poprowadzi sesję treningową mającą na celu udoskonalenie umiejętności prezentowania projektów. Wstęp tylko dla uczestników pitchingu.

EC1 ŁÓDŹ - SALA PANORAMICZNA
10-18
ANIMARKT PITCHING - Sesja scenariuszowa z Wimem Vanackerem
10-18
ANIMARKT MASTERS - Warsztaty - Animacja postaci z Timem Allenem
10-18
ANIMARKT MASTERS - Warsztaty - Rozwój postaci i storytelling z Carlosem Bleycherem

10 października
10-18
ANIMARKT PITCHING: Prezentacja projektu z Nancy Denney-Phelps
Historyk animacji i dziennikarka, wielokrotna obserwatorka pitchingow, Nancy Denney-Phelps, współpracująca z prestiżowym serwisem AWN.com, poprowadzi sesję treningową mającą na celu udoskonalenie umiejętności prezentowania projektów. Wstęp tylko dla uczestników pitchingu.

EC1 ŁÓDŹ - STREFA CHILLOUT
10-18
ANIMARKT MASTERS - Warsztaty - Animacja postaci z Timem Allenem
10-18
ANIMARKT MASTERS - Warsztaty - Rozwój postaci i storytelling z Carlosem Bleycherem
10-18
ANIMARKT MASTERS - Warsztaty - Reżyseria animacji ze studiem Beast Animation

11 października
9-11
ANIMARKT TALKS - Warsztaty dla łódzkich producentów z Animation Media Cluster Region Stuttgart
Warsztaty współorganizowane przez Łódź Film Commission.

EC1 ŁÓDŹ - ATRIUM
10-18
ANIMARKT MASTERS - Warsztaty - Reżyseria animacji ze studiem Beast Animation
10-11
ANIMARKT PITCHING - Prezentacja Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)
11-12.10
ANIMARKT PITCHING - część 1
12.25-13.35
ANIMARKT PITCHING - część 2
13.50-15
ANIMARKT PITCHING - część 3
16-17.30
ANIMARKT MASTERS - Paper Port - rozwój i produkcja latynoamerykańskiego serialu paper-motion (Alvaro Ceppi)

12 października
9-10.30
Śniadanie z animacją - Dystrybucja i promocja filmów krótkometrażowych
Śniadanie z animacją to okazja do nieformalnego spotkania z doświadczonymi praktykami. W piątek będzie to Laure Goasguen z MIYU – francuskiej firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją animacji. Aż dwa dystrybuowane przez nią filmy krótkometrażowe w 2018 roku było nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

EC1 ŁÓDŹ - STREFA CHILLOUT
10-18
ANIMARKT MASTERS - Warsztaty - Reżyseria animacji ze studiem Beast Animation
10-16
ANIMARKT MASTERS - Rekrutacja do studia LAIKA
10.30-11
ANIMARKT TALKS
11.15-11.35
ANIMARKT TALKS - Łódź Film Commission
11.50-12.30
ANIMARKT TALKS - Vokabulantis - nowa gra wykonana techniką poklatkową
12.35-13.05
ANIMARKT TALKS - Second Home Studio - jak współpracować z klientami i agencjami?
13.20-14.00
ANIMARKT TALKS - LEGO Classic - kreatywna narracja - studium przypadku
14.15-15
ANIMARKT TALKS - Animacja poklatkowa w komunikacji marketingowej
16.15-17.45
ANIMARKT MASTERS - Masterclass Angeli Poschet: Jak zaplanować produkcję stop motion, żeby odnieść sukces i nie stracić pieniędzy.

13 października
9-10.30
Śniadanie z animacją - Fundusze Regionalne i Rezydencje
Śniadanie z animacją pod patronatem Łódź Film Commission będzie okazją do spotkania z przedstawicielami regionalnych funduszy filmowych i zdobycia wiedzy na temat możliwości pozyskania ich wsparcia.

EC1 ŁÓDŹ
11-15
ANIMARKT Matchmaker - spotkaj swoich przyszłych współpracowników
16-17.30
ANIMARKT MASTERS - Masterclass Barry'ego JC Purvesa: Celebracja sztuczek
20
GALA ZAKOŃCZENIA - rozdanie nagród laureatom Pitchingu ANIMARKT
EC1 Łódź
  • 09-10-2018
  • 10-10-2018 godz 10:00
  • 11-10-2018 godz 09:00
  • 12-10-2018 godz 09:00
  • 13-10-2018 godz 09:00

Kategoria

Film

Adres

Targowa 1/3

Kontakt

www.ec1lodz.pl
42 233 50 55