Łódź w filmach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Łódź w filmach

Zabij to i wyjedź z tego miasta

Trwa nabór projektów do Łódzkiego Funduszu Filmowego na 2022 rok. To już 15. edycja, w której na wsparcie produkcji filmowych miasto przeznaczyło 1,5 mln zł. W ubiegłym roku dofinansowano produkcję dziewięciu filmów: pięciu animowanych, dwóch dokumentalnych oraz dwóch fabularnych, na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł.
Do Konkursu zgłaszane mogą być projekty filmów fabularnych pełnometrażowych (min. 70 minutowych), dokumentalnych i animowanych. Środki z funduszu mogą otrzymać także seriale fabularne! Dotyczy to produkcji obejmujących min. 5 odcinków w sezonie, o czasie trwania min. 25 minut. Podstawowym kryterium udziału w konkursie dla każdego rodzaju filmowego jest powiązanie projektu z Łodzią lub województwem łódzkim poprzez osoby twórców, temat lub miejsce realizacji, a także wysokość kosztów produkcyjnych poniesionych w regionie. Nabór wniosków trwa do 17 lutego. Szczegółowe informacje, regulamin konkursu i formularz aplikacyjny dostępne są na stronie www.lodzfilmcommission.pl.

W 2021 roku do Łódzkiego Funduszu Filmowego aplikowały 24 projekty, z których dofinansowano dziewięć:

Filmy animowane
1. „Innego końca nie będzie”, reż. Piotr Milczarek, producent Fumi Studio Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny 15 300,00 zł netto.
Lekka, krótkometrażowa animacja opowiadająca o głupocie. Na film składa się pięć różnych fabularnie części. W każdej z nich autor opowie o sytuacjach, które na pierwszy rzut oka nie łączy prawie nic, jednak w szerszej perspektywie stanowią spójną całość, swoisty komentarz do społecznych zachowań.

2. „Jesień”, reż. Wojciech Sobczyk, producent Stowarzyszenie Kraków Film Klaster
Wkład koprodukcyjny 80 000,00 zł netto.
Metaforyczna opowieść bazująca na obserwacji natury, odnoszącej się bezpośrednio do tytułowej pory roku, zarówno w sferze obrazu i dramaturgii, jak i w sferze znaczeniowej. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego dnia. Projekt jest kontynuacją autorskiego cyklu (po „Wiośnie” i „Lecie”), kolejną rozprawą na temat natury człowieka i świata.

3. „Safari Club”, reż. Zuzanna Szyszak, producent Likaon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny 60 000,00 zł netto.
Historia dziewczyny, która pewnego wieczoru szykuje się na imprezę w tytułowym „Safari Club” – klubie, w którym ludzie upodabniają się do zwierząt zamieszkujących sawannę. Zwykłe z pozoru wyjście do miasta niespodziewanie przeradza się w walkę o przetrwanie.

4. „Astra”, reż. Michał Łubiński, producent Centrum Technologii Audiowizualnych
Wkład koprodukcyjny 70 000,00 zł netto.
Uniwersalna historia o siostrzanej miłości, wielkich przygodach i o nieuniknionych trudnościach życia. Główną bohaterką jest 6-letnia Astra, która próbuje powstrzymać siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy jednak Anna potrzebuje pomocy, mała dziewczynka bez wahania sama wyruszy w kosmos. Projekt zdobył voucher produkcyjny do Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu podczas Animarkt Stop Motion Forum w Łodzi.

5. „I love this”, reż. Katarzyna Wilk, producent Animoon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny 108 880,00 zł netto.
Serial animowany o przygodach trójki przyjaciół: kota Daniela, słonika Dżordża i małpki Ruby. Zwierzątka mieszkają w małym miasteczku i uwielbiają spędzać ze sobą czas. W każdym odcinku mają okazję poznać tajniki orginalnych zawodów. Serial „I love this” to historia o tym, jak ważna jest pasja i radość, z jaką wykonujemy naszą pracę, dzieląc się przy tym swoim doświadczeniem i entuzjazmem z innymi.

Filmy dokumentalne
6. „Ostatnia wyprawa”, reż. Eliza Kubarska, producent Braidmade Films PL Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny 100 000,00 zł netto.
Historia Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, pierwszej kobiety która zdobyła K2 - najtrudniejszy z ośmiotysięczników. Wraz z reżyserką ruszamy na wyprawę śladami Wandy do Nepalu, w miejsce jej ostatniej wyprawy.

7. „Łódź Kaliska”, reż. Sławomir Grünberg, producent Fundacja LOGTV Films Polska
Wkład koprodukcyjny 144 300,00 zł netto.
Zbiorowy portret grupy artystycznej działającej nieprzerwanie od ponad 40 lat. Film jest oparty na scenach kręconych metodą „direct cinema”, formalnych wywiadach z członkami grupy oraz na wybranych archiwalnych materiałach filmowych i fotograficznych. Dla reżysera będzie to obraz o przyjaciołach, z którymi od lat 70. łączy go pasja do fotografii, sztuki oraz swoiste poczucie humoru i wzajemne zaufanie.

Film fabularne
8. Wariaci, reż. Jan Jakub Kolski, producent Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny 300 000,00 zł netto.
Historia Eryka i Karolki - pary złodziejaszków. Poznajemy ich w dniu, w którym wychodzą z więzienia. Pomimo dziwnej relacji starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, co z czasem doprowadza do zazdrości, ucieczki w naturę, kolejnych  napadów. Wszystko to z miłości. Tylko, że ani on, ani ona nie potrafią szczerze mówić o łączącym ich uczuciu.

9. „Lipstick on the Glass”, reż. Kuba Czekaj, producent Centrala Distribution Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny 100 000,00 zł netto.
Międzynarodowa koprodukcja opowiadająca o drodze do poznania samego siebie i pragnienia wyzwolenia się ze schematów. Historia koncentruje się na kobiecej tożsamości, wciąż tłamszonej we współczesnym świecie. Szansę na odwrócenie patriarchalnego porządku męskiej dominacji może przynieść tylko nowe pokolenie wychowane w duchu wolności.

Filmy koprodukowane przez EC1 Łódź Miasto - Kultury (ze środków Łódzkiego Funduszu Filmowego) w 2021 roku miały premiery, pojawiały się na festiwalach (od Wenecji, przez Toronto, Palm Springs i Annecy, aż po Szanghaj), na dużych ekranach kinowych, jak i tych mniejszych domowych. Należały do nich: „Anatomia” (reż. O. Jankowska), „Bukolika” (reż. Karol Pałka), „Cicha ziemia” (reż. A. Woszczyńska), „Insekt” (reż. Marcin Podolec), „Jak zostałem Superłotrem” ( reż. Krzysztof Ostrowski), „Nawet myszy idą do nieba” (reż. D. Grimmova, J.Bubenick), „Położna” (reż. M. Stachurska). Zdobywały też nagrody i wyróżnienia. Najbardziej znaczący sukces odniosła najnowsza animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Zdobyła aż 4 Polskie Nagrody Filmowe ORŁY, w tym najważniejszą za Najlepszy film. Obraz święcił także triumfy w kinach, w których był wyświetlany ponad 8 miesięcy!

Poza produkcjami dofinansowanymi w ramach funduszu na realizację zdjęć w regionie decydują się producenci, skuszeni niepowtarzalnymi lokacjami czy ulgami dla ekip filmowych. Wśród projektów, które realizowane były w Łodzi w 2021 roku są zarówno reklamy, teledyski, seriale telewizyjne, filmy kinowe czy wreszcie produkcje streamingowe dla Netflixa czy HBO. Ogółem przy zaangażowaniu zespołu Łódź Film Commission (działajacej w ramach EC1 Łódź - Miasto Kultury) zrealizowano 15 projektów, co dało ponad 110 dni zdjęciowych w regionie.

Łódź od 2019 roku promuje ideę zielonej produkcji audiowizualnej – green filmingu. Poza nowym formularzem i rozliczeniem zielonych kosztów (w ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego), zespół Łódź Film Commission intensywnie zaangażował się w prace oddolnej inicjatywy „Film dla klimatu”.

Kategoria

Film