Pawlikowski po Złotą Palmę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

Pawlikowski po Złotą Palmę

Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film i kręcony m.in. w Łodzi, znajdzie się w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes.
To pierwsza od 37 lat polska produkcja, która powalczy o Złotą Palmę. Dotychczas główny laur canneńskiej imprezy zdobył w 1981 roku Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza”. Natomiast w 2002 roku Roman Polański za polsko-francuską produkcję „Pianista”. „Zimna wojna” - nowy film zdobywcy Oscara za „Idę” - opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem  scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim.  Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem firma Kino Świat. Film ma wejść do polskich kin w 2018 roku.

Foto: Łukasz Bąk

Kategoria

Film