Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Modelką jestem od drugiej klasy gimnazjum. W wieku 15 lat rzuciłam się na głęboką wodę, tam była czasami ostra rywalizacja. Mama poradziła mi, żebym znalazła sobie jakiś zdrowy sposób na rozładowanie stresu, pisanie stało się takim sposobem – mówi Bianka Blando, studentka prawa, poetka i modelka.
Sporo ponad sto osób przyszło 22 października do Łódzkiego Domu Kultury na spotkanie zatytułowane Tuwim obecny. Ten wieloznaczny tytuł z jednej strony odnosił się do obecności - poprzez wiersze - Juliana Tuwima, z drugiej - do występujących na scenie współczesnych poetów łódzkich, następców autora Balu w operze.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne publikujemy jeden z kilku fragmentów książki poświęconych Łodzi.
Z okazji 30-lecia twórczości poetyckiej Marka Czuku poprosiliśmy tego łódzkiego poetę o wybór 30 liter z polskiego alfabetu i opisanie za ich pomocą swojego (nie tylko) poetyckiego świata. Ponieważ Marek jest perfekcjonistą, zagospodarował wszystkie 32 litery. Prezentujemy jedyny w swoim rodzaju Alfabet Marka Czuku. Od Albanii po żart.
Rozwija się współpraca Łódzkiego Domu Kultury z brzezińskim Centrum Promocji i Kultury. 3 października gościli w Brzezinach poeci związani z wydawnictwem Kwadratura - Jolanta Sowińska-Gogacz i Piotr Grobliński. 17 października ruszyły warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, firmowane przez redakcję "Kalejdoskopu".
Reakcją na jesień jest reasumowanie. Winien – Ma. Koszty – Zyski. Podatki od nieuchronności. Zachęcam do księgowości kreatywnej.
Wrzesień. Upominają się o nas ludzie, sprawy, pieniądze. I inne. Może byłoby ułatwieniem zweryfikowanie hierarchii wartości. Ważności.
Nakładem Bałuckiego Ośrodka Kultury "Rondo" ukazał się arkusz poetycki łodzianina Dariusza Staniszewskiego zatytułowany Mimochłodem.
Jolanta Fiszbak podejmuje dialog z utartymi wyobrażeniami o Łodzi i jej dziejach w pracy Mity "ziemi obiecanej" w regionalnej literaturze Łodzi. Między grą wyobraźni, fikcją a historią, opublkowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Małe Kamienice Łodzi dla Tuwima, czyli ozdobienie starych skrzynek energetycznych wizerunkami łódzkich kamienic, w których mieszkał Julian Tuwim, to akcja w ramach projektu Małe Kamienice Łodzi, która wpisuje się jednocześnie w obchody Roku Tuwima.