CMWŁ na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

CMWŁ na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Biała Fabryka, fot. Robert Zapędowski / Dark Frame.

Biała Fabryka, siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, stała się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Tytuł ten przyznawany jest miejscom o szczególnym znaczeniu historycznym i turystycznym. To trzeci łódzki obiekt na szlaku ERIH (European Route of Industrial Heritage) obok Manufaktury i EC1.
Biała Fabryka – kompleks zabytkowych budynków – został wzniesiony w latach 30. XIX wieku przez niemieckiego fabrykanta Ludwika Geyera. To jeden z pierwszych ośrodków przemysłu włókienniczego w Polsce.

Liczący niemal 20 000 m2 obiekt wraz z powstałym w 2008 roku Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej (wtedy pod nazwą: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) przez lata był gruntownie modernizowany i przystosowywany do celów wystawienniczych. Industrialne wnętrza, zachowanie autentycznej architektury obiektu w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą i bogatą ofertą wystawienniczą stanowi o unikatowym charakterze tego miejsca.

To symbol włókienniczej historii Łodzi i jeden z najbardziej znanych obiektów poprzemysłowych w Polsce, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z kraju i zagranicy.

Historię przemysłu łódzkiego ilustrują dwie wystawy stałe o charakterze tożsamościowym: "Miasto - Moda - Maszyna" poświęcona rozkwitowi i upadkowi Łodzi jako centrum przemysłu włókienniczego oraz „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca o burzliwych dziejach miasta
z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Muzeum to miejsce, które łączy w sobie historię techniki i przemysłu ze sztuką, designem, modą, historią regionu i antropologią kulturową.

Akt przystąpienia Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi  do ERIH przekazał na ręce Anety Dalbiak - dyrektorki CMWŁ - prof. dr Meinrad Maria Grewenig, Prezes Stowarzyszenia ERIH oraz dr Adam Hajduga, wiceprezes ERIH.

Wydarzenie miało miejsce podczas 12. Dorocznego Forum Doradczego Szlaków Kulturowych Rady Europy, które obywa się w Łodzi w dniach 20-22 września 2023.

- To dla naszego muzeum ogromny zaszczyt. Cieszymy się, że znajdujemy się w czołówce najistotniejszych i najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w europejskiej historii przemysłu. Mamy nadzieję, że nasza obecność na kulturalnym szlaku dziedzictwa przemysłowego przyczyni się do jeszcze większej widoczności naszego miasta w całej Europie i będzie przyciągać coraz więcej turystów z całego świata – mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka CMWŁ.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ma na celu promować różnorodność i atrakcyjność europejskiego dziedzictwa przemysłowego, zachęcać do miejskiej turystyki oraz edukować o rewolucji przemysłowej, biografiach przedsiębiorców i fabrykantów. Obecnie wiedzie do Polski przez Wielką Brytanię, Belgię, Holandię, Luksemburg i Niemcy. Znajduje się na nim ponad 300 różnego typu obiektów z 27 krajów, tzw. punktów kotwicznych szlaku, o wyjątkowym znaczeniu dla historii europejskiego przemysłu. W Polsce takich punktów kotwicznych jest obecnie 11. Szlak oprócz promowania architektury i techniki ma za zadanie ukazać złożoność procesów industrializacyjnych zachodzących w Europie w czasie od XVIII do XX wieku oraz ich wzajemne powiązania.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dołączyło do takich obiektów jak Flamandzkie Muzeum Górnictwa Węglowego, Browary Heinekena w Amsterdamie czy Walijskie Muzeum Slate. Na mapie Polski członkostwem może pochwalić się również Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Muzeum Browaru Żywiec czy Eksplozeum, oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

materiały prasowe


Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Muzea

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł