Kościół ze skansenu do odnowy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Kościół ze skansenu do odnowy

fot. materiały prasowe

220 000 zł zostanie przeznaczone na modernizację zabytkowego drewnianego kościoła na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. 110 000 zł udało się pozyskać w ramach programu „Ochrona zabytków 2020” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kolejne 110 000 zł pochodzi z budżetu miasta. Środki pozwolą na wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych, które zakończą się w październiku 2020 roku.
Zakres prac obejmie m.in. odnowienie drewnianej oraz murowanej elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie oraz naprawę cokołów. - Odnowiona zostanie także polichromia widoczna nad wejściem do kościoła, która przedstawia wizerunek św. Andrzeja Boboli – mówi Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Budynek jest ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się bardzo potrzebnej renowacji. Kościół został przeniesiony w 2006 roku z Nowosolnej na teren należący do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Drewniany zabytek liczy ponad 170 lat. Jego budowę rozpoczęto w 1846 roku i zakończono w 1852 roku. Przed II wojną światową służył społeczności ewangelickiej, w 1947 roku został przekazany parafii rzymskokatolickiej. Kościół był użytkowany do 1983 r., jednak po wybudowaniu nowej, większej świątyni tuż obok, stał opuszczony, ulegając stopniowej dewastacji. Dzięki przeniesieniu go do łódzkiego skansenu zabytek udało się ocalić przed całkowitym zniszczeniem.

- Dla nas jest to niezwykle cenny obiekt, bo jedyny na terenie skansenu, który udało się odbudować w ponad 90% z zabytkowej tkanki. Jak policzyli konserwatorzy i wykonawcy prac w trakcie relokacji kościoła zdemontowano, przewieziono, zakonserwowano i ponownie złożono łącznie 4376 elementów – mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Po zakończeniu renowacji kościoła obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym, powróci także możliwość organizowania w nim ślubów oraz koncertów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Kategoria

Muzea