Muzealny Oskar dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Muzealny Oskar dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa!

fot. materiały prasowe

Wystawa stała "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ została uhonorowana Sybillą – najbardziej prestiżową nagrodą w polskim świecie muzealnym. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów od ponad 40 lat nagradza i upowszechnia najwybitniejsze osiągnięcia ze wszystkich obszarów działalności muzealnej.
Wczoraj w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie 42. edycji konkursu. Spośród setek zgłoszeń z całego kraju złożone z ekspertów jury pod kierownictwem prof. dr hab. Joanny Sosnowskiej z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie wyłoniło 15 najlepszych wystaw, projektów badawczych, konserwatorskich i edukacyjnych. W kategorii „nowe i zmodernizowane wystawy stałe” zwyciężyła ekspozycja MIASTO-MODA-MASZYNA Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

- Wygrana w konkursie Sybilla jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Dziękujemy Jury za docenienie wartości merytorycznej wystawy oraz pracy, jaką włożono w jej przygotowanie. Cieszymy się, że nasza ekspozycja spotkała się z uznaniem zarówno specjalistów, jak i publiczności odwiedzającej nasze muzeum – mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

Wystawa MIASTO-MODA-MASZYNA została otwarta pod koniec 2021 roku. Rozciągająca się na trzech piętrach i zajmująca ponad 2 500 m² ekspozycja wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum jest wielowątkową opowieścią o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. Pokazuje dzieje miasta w sposób przekrojowy, skupiając się na trzech wątkach tematycznych ujętych w tytule. Na początku września wystawa została uznana Wydarzeniem Historycznym Roku 2021 w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl, a wcześniej Plastrem Kultury 2021 w kategorii „Wystawa roku”.

Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ

Kuratorzy: Aneta Dmochowska, Marcin Gawryszczak, Anna Grala, Agnieszka Wojciechowska-Sej
Zespół scenograficzny pod kierownictwem Mai Pawlikowskiej: Filip Appel, Magdalena Gonera, Filip Finke
Koncepcja aranżacji wystawy: Filip Appel, Magdalena Gonera i Maja Pawlikowska
Projekt architektoniczno-budowlany: Justyna Olejnik
Grafika, dźwięk i multimedia: Filip Appel
Reżyseria światła: Artur Frątczak
Produkcja: Aleksandra Kmiecik, Paulina Kowalczyk, Karolina Melon, Mirosław Owczarek, Przemysław Purtak, Marcin Rodewald, Izabela Żak
Identyfikacja wizualna: Grupa Projektor
Współpraca: Katarzyna Biłas, Ewa Czesna, Andrzej Jankowski, Krzysztof Kierepa, Monika Kowalczyk, Magdalena Rosiak, Sebastian Weiss, Lidia Zganiacz
Promocja i marketing: Wojciech Kolis, Sylwia Meyer-Olejarczyk, Anna Perek-Kowalska
Konsultacje merytoryczne: Maria Nowakowska, Zbigniew Pietrzak, Stowarzyszenie Topografie, Marcin Szymański, Andrzej Wrzesień
Konserwacja obiektów: Agata Pawelec, Ewa Suchy, Justyna Czerwiowska, Marlena Wiśniewska
Brygada techniczna: Paweł Barski, Damian Krężel, Paweł Łuczyński, Sebastian Weiss, Wiesław Woszczak, Przemysław Żak
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych 2021”.

Tekst "Kalejdoskopu" o wystawie można przeczytać poniżej.
Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Muzea

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł