Nocne atrakcje | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Nocne atrakcje

18 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Tego dnia placówki otwierają się dla zwiedzających w nietypowych godzinach i przygotowują na ten dzień rozmaite atrakcje. Prezentujemy propozycje niektórych placówek w województwie łódzkim.
Noc muzeów 2024 w Łowiczu będzie trwała od godziny 17.00 do 22.00. W programie:

- wernisaż wystawy „Sennik. Malarstwo Aldony Zając” (godz.17.00)
Artystka jest absolwentką Wydziału Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Mieszka i tworzy w Łowiczu. Uczy rysunku i malarstwa w Łowickim Ośrodku Kultury oraz w Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Na wystawie zaprezentuje ponad 30 nowych obrazów.
– „Wokół Grabskiego w setną rocznicę emisji złotego” – warsztaty plastyczne, (godz. 17.00 – 21.00)
Warsztaty odbędą się w przestrzeni wystawy „Władysław Grabski. Historia Banku Gospodarstwa Krajowego”, przypominającej postać pochodzącego z Borowa nad Bzurą ministra skarbu i premiera, który w 1924 roku markę zastąpił polską złotówką. Podczas warsztatów najmłodsi wykonają pamiątkowe plakietki.

– „Baw się z nami tradycjami” – warsztaty plastyczne inspirowane łowicką sztuką ludową, (godz. 17.00 – 21.00)

– „Skarb z poddasza” – dokumenty odkryte w Zdunach w 2023 r., (godz. 17.00 – 22.00)
Odkrycie dokonane podczas rozbiórki budynku dawnego Urzędu Gminy w Zdunach było głośnym wydarzeniem ubiegłego roku. Zbiór ciekawych i zróżnicowanych dokumentów z przełomu XIX i XX wieku użyczyło Archiwum Państwowe w Warszawie Sekcja w Łowiczu.
– Koncert majowy w wykonaniu uczniów i nauczycieli Samorządowej Szkoły Muzycznej I w Łowiczu, (godz. 18.00)

– Zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK, (godz. 18.30 i 19.30)

– Wernisaż wystawy „Ikony pisane ręką Anny Jaszczyńskiej”, (godz. 20.30)
Podczas wernisażu będzie można zobaczyć ikony wykonane przez Panią Annę Jaszczyńską oraz dowiedzieć się o sztuce ikonopisarstwa.

W Wieluniu noc muzeów rozpocznie się 18, a zakończy 19 maja. Specjalnie przygotowane atrakcje będą dostępne dla zwiedzających w godzinach 17.00 - 23.00. Na sobotę 18 maja Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowało:
- zwiedzanie wystaw, w tym multimedialnej „Świadkowie mówią - Wieluń 1 września 1939 r”. (godz. 17.00 - 23.00)

- prezentacja uzbrojenia i umundurowania żołnierzy alianckich i niemieckich biorących udział w operacji w Normandii w 1944 r.(godz. 17.00 - 20.00)

- „Edykt wieluński 1424 r. Walka z husytyzmem, czy gra o tron?”- wykład dra hab. Tadeusza Grabarczyka prof. Uniwersytety Łódzkiego (godz. 18.00)

- prezentacja pamiątek i sylwetek żołnierzy Armii gen. W. Andersa w 80. rocznice bitwy o Monte Cassino i zdobycia klasztoru - 18 maja 1944 r. (godz, 19.00)

- oprowadzanie po wystawie wystawa Sztuka polska wieków XIX/XX ze zbiorów Muzeum Krakowa (godz. 19.30)

- koncert muzyczny Chwytaj dzień w wykonaniu Zbigniewa Szpikowskiego (pianino) i Anety Urbańskiej (wokal), (godz. 20.00)

- zwiedzanie dwóch wystaw W izbie wieluńskiego kata oraz Dzieje oręża w średniowieczu i w okresie staropolskim oraz wybijanie kopii denara wieluńskiego z XIV w. (godz. 17.00-21.00)

- zwiedzanie kościoła i prezentacja efektów badan archeologicznych, (17.00-20.00)

W niedzielę 19 maja placówka zaprasza do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, gdzie na gości będą czekać atrakcje:

- koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieluniu (godz. 17.00 - 17.45)

- Muzyczna podroż - koncert skrzypcowo-fortepianowy (godz. 18.00 - 19.00) w wykonaniu Anity Koźlak-Kluski (skrzypce) i Justyny Maciejewskiej-Kud (fortepian) współorganizowany z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

- zwiedzanie wnętrz dworskich (godz. 17.00 -22.00)

- zwiedzanie wystawy fotograficznej ETNO Wieluń Marzeny Hettich-Uryszek (17.00 - 22.00)

- zwiedzanie wiatraka w Kocilewie (17.00 - 19.00)

Opoczno zaprasza do miejscowego Muzeum Regionalne na noc rozpoczynającą się o godz. 17.00. W programie zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych:

– otwarcie wystawy „Marian Zach – Hubalczyk, Kolekcjoner, Artysta” (godz. 19.00 ) ze zbiorów własnych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć wyjątkowy zbiór kilkuset niezwykle cennych eksponatów, głównie militariów i walorów falerystycznych, które w znacznej większości są historycznie związane z regionem opoczyńskim. Wszystkie z nich pochodzą z prywatnej kolekcji śp. płk. Mariana Zacha z Poświętnego – Honorowego Hubalczyka; Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego; zasłużonego kolekcjonera; miłośnika lokalnej historii i propagatora historii Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Pośród eksponatów znajdą się także wyjątkowe pamiątki po majorze „Hubalu”.

– otwarcie wystawy „Wojowie, rycerze, żołnierze” (godz. 20. 00) ze zbiorów Piotra Gajdy oraz Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Na wystawie będzie pokazany proces rozwoju uzbrojenia historycznego oraz przekształcanie się formacji wojskowych sięgających czasów wojów wczesnopiastowskich. Wartość wystawy podniosą wyjątkowe, kilkusetletnie militaria ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum.

Noc Muzeów w Opocznie zakończy się piknikiem średniowiecznym Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. A tu wiele atrakcji, wśród nich walki rycerskie, pokazy łucznicze i prezentacje strojów z epoki.

Muzeum w Brzezinach zaprasza na nocne brzezińskie opowieść o Monte Casio. Zaczną się one o godzinie 18.00, a zakończą o 22.00. Brzezińskie opowieści to wieczór wspomnień mieszkańców Ziemi Brzezińskiej o udziale ich przodków w legendarnej bitwie pod Monte Casino. Opowieści snute przez troje brzezinian uzupełni filmowa projekcja w pomnień Izraela Sułkowicza uczestnika bitwy.

Centralną część brzezińskiej nocy muzeów będzie zwiedzanie otwartej 17 maja wystawy „Miasto Krawców" autorstwa artystycznego duetu Robosexi, który tworzą Roksana i Sebastian Kularscy. W muzealnej altanie prezentowane będą filmy zrealizowane w muzeum w ostatnim dziesięcioleciu (reportaże z wernisaży, imprez kulturalnych, warsztatów).

W muzealną noc brzezińska placówka zaprezentuje także zbiory rzadko udostępniane zwiedzającym, a posiadające szczególną wartość - historyczną czy też po prostu sentymentalną. Będą to odkurzone „perły z lamusa”: dokumenty, nieznane fotografie oraz przedmioty dzisiaj już nieużywane.

Cały czas czynna będzie kawiarnia "U Zbyszka" serwująca okolicznościowe menu, m.in.: kawę krawca z dodatkiem guzika z pętelką, podpłomyki dopiero co wyjęte z pieca chlebowego

W Zduńskiej Woli tegoroczna Noc Muzeów będzie szczególnie interesująca dla miłośników tematyki „true crime”. Na wystawie zostaną zaprezentowane najsłynniejsze sprawy kryminalne ze Zduńskiej Woli i okolic. Będzie także odwzorowany pokój przesłuchań i pomieszczenie aresztu oraz eksponaty związane z lokalnymi historiami kryminalnymi.

Bilety

Wstęp bezpłatny

Kategoria

Muzea