Odnowiono 17 zabytków | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Odnowiono 17 zabytków

Muzeum w Łowiczu zrealizowało projektu "Historia Polski i regionu malarstwem opisana - konserwacja obrazów XVII - pocz. XX w. ze zbiorów Muzeum w Łowiczu". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Wspieranie Działań Muzealnych w kwocie 83 090 zł.
W ramach projektu przeprowadzono konserwację 17 zabytków będących przykładami malarstwa XVII - początku XX w. ze zbiorów muzeum. Znalazły się wśród nich portrety rajców łowickich, Józefa Niesułkowskiego (zm. 1665) i Adama Rubinowicza (1673-1746), ponadto portrety takich postaci historycznych jak Jan III Sobieski, Maciej Grabowski - kasztelan łęczycki czy Józef Radzimiński - komisarz obwodu sochaczewskiego w latach 1827-18411. Jeden z portretów, namalowany przez Antoniego Piotrowskiego, przedstawia artystę związanego z Łowiczem, Jana Zdzisława Konopackiego (1856-1894). Kolejną kategorią są portrety kobiece, w tym: “Dama z epoki Stanisława Augusta” z końca XVIII w., “Dziewczynka z różą” z XIX w. oraz “Portret kobiety w bordowej sukni” z XIX/XX w. Wyjątkowym kunsztem malarskim wyróżnia się “Portret Damy” z lat 30. XX w., pędzla wybitnego polskiego portrecisty Bolesława Jana Czedekowskiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje obraz przedstawiający insygnia królewskie, przypisywany Marcellemu Bacciarellemu, nadwornemu malarzowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zadanie objęło również dwa XIX-wieczne obrazy o tematyce powstańczej: jeden przedstawiający jeźdźca w stroju krakowskim, drugi rannego legionistę na pobojowisku. Obiektami, które dzięki pracom konserwatorskim uratowano od całkowitej destrukcji, są trzy XIX-wieczne obrazy o tematyce sakralnej: św. Mikołaj błogosławiący trzy córki, św. Stanisław wskrzeszający Piotrowina, św. Roch. Zespół obiektów ujętych w projekcie zamyka pejzaż “Widok na Bzurę w Łowiczu” z lat 20. XX w. autorstwa Aleksandra Krawczyka.

Ogółem dziewięć z wymienionych obrazów pochodzi z kolekcji Władysława Tarczyńskiego, założyciela na początku XX w. pierwszej w Łowiczu instytucji muzealnej, kilka obrazów jest nabytkami muzeum z ostatnich lat, siedem z wymienionych prac z uwagi na zły stan zachowania nigdy dotąd nie było prezentowanych publiczności. Wykonane prace pozwoliły na uratowanie cennych zabytków związanych z historią Polski i regionu łowickiego oraz udostępnienie ich na ekspozycjach stałych.

Wykonawca prac: Małgorzata Zelek Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, Łęg Piekarski.
Muzeum w Łowiczu

Kategoria

Muzea

Adres

Łowicz, Stary Rynek 5/77