Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dzikie Jabłka zagrają koncert w klubie Z Innej Beczki.Wstęp:15 zł. Muzycy przywracają do łask coraz rzadziej spotykany śpiew biały. Jest to specyficzna, najbardziej naturalna, pierwotna technika wokalna, zwana czasami „śpiewokrzykiem”.
Marcin Stańczyk – 37-letni kompozytor z Łęczycy – jako pierwszy Polak wygrał prestiżowy japoński konkurs Toru Takemitsu Composition Award. Prapremiera jego nowego utworu otworzyła sezon artystyczny w IRCAM - części Centrum Pompidou w Paryżu.
Laureatem Nagrody Tansman został wybitny dyrygent młodego pokolenia Łukasz Borowicz. Podczas gali operowej 23 listopada zamykającej Tansman Festival 2014 w Łodzi we wręczeniu nagrody uczestniczyły córki kompozytora.
Wydawanie albumów przestaje się opłacać, bo nawet złote czy platynowe płyty nie przekładają się na sukces kasowy. Zbiórka pieniędzy w Internecie jest znakiem czasu – mówi KUBA KOŹBA – wokalista grupy Power of Trinity.
Tekstem Marty Śniady rozpoczynamy nasz nowy cykl "Asystenci kultury", w którym będziemy prezentować - poprzez pisane dla nas artykuły - młodych wykładowców łódzkich uczelni.
Urodzony w Łodzi kompozytor Aleksander Tansman stał się symbolem miasta niemal na równi z Arturem Rubinsteinem. W Łodzi działa szkoła muzyczna jego imienia, organizowany jest festiwal, jest też ulica Tansmana, przy której mieszka pisząca te słowa.
Wszystko polega tu na improwizacji. Ciało jest wolne i „robi, co chce”. Tancerze przypominają walczących wojowników, aby za chwilę przybrać pozę zapatrzonych w siebie kochanków.
Jeszcze rok będę tu robił festiwal. A potem mam nadzieję, że nie będę musiał udowadniać, że Soundedit ma potencjał. Nie da się przecież robić takiej imprezy przy tak niskim budżecie – mówi MACIEJ WERK, muzyk, producent, dyrektor festiwalu Soundedit.
Szczególnie miło wspominam pierwszy koncert w Wytwórni – fantastyczna atmosfera. To była prawdziwa muzyczna uczta! – mówi MELA KOTELUK, jedna z najciekawszych wokalistek młodego pokolenia.
Łódzko-pabianicki zespół Maze of Sound wygrał Festiwal „Rockowanie”, który zakończył się w piątek w Łódzkim Domu Kultury. Drugie miejsce zajęła formacja Manuka z Łodzi, a trzecie – wieluńska grupa Co z Tego.