Korko-ludzik i inne przypadki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Korko-ludzik i inne przypadki

RECENZJA. Jakaż to przyjemność, w dobie epidemii obejrzeć sztukę na żywo... Wystawa „obrazów bez tekstu” i obiektów Michała Batorego w Galerii Ultramaryna jest chyba jedyną czynną w Łodzi w tej chwili. Tylko dlatego, że to galeria prywatna, żyjąca ze sprzedaży prac – a dzieła Batorego można kupić. Dla higieny psychicznej, kto może, niech zobaczy ten pokaz – tylko pojedynczo, proszę.
Wystawy pod hasłem „Retroperspektywa” miały być cztery – poza Ultramaryną w Alliance Française (to organizator pokazów), Muzeum Fabryki i Galerii Re:Medium. Pech chciał, że wernisaże przewidziano na połowę marca – gdy ich organizacja okazała się niemożliwa. Zapewne odbędą się, gdy tylko epidemia minie, ale na razie prace można oglądać wyłącznie w galerii Darka Fieta.

To wielkoformatowe obrazy drukowane na tkaninie, efektowny obraz 3D (a właściwie dwa w jednym, każdy widoczny pod innym kątem – jak na "trójwymiarowych" pocztówkach), ale też – ciekawostka – obiekty, czyli modele wykonane przez Michała Batorego na potrzeby twórczości plakatowej, z której znany jest ten pochodzący z Łodzi, a mieszkający i robiący karierę w Paryżu artysta. Charakterystycznym znakiem owych plakatów jest wyobraźnia pozwalająca dostrzegać w zwykłych rzeczach niezwykłe możliwości – to surrealne spotkania przedmiotów, z których wynika coś frapującego, powstaje nowa przestrzeń interpretacji, ze zderzenia dwóch osobnych rzeczywistości rodzi się trzecia.

Kształty cyferblatów nakładają się w głowie Batorego na kształty płatków róży, formy płonących świec na kształty palców, usta zlewają się z zarysem liścia, innym razem liście stają się siedzeniem i oparciem krzesła, korek od szampana zaś ludzikiem – a potem zostają uformowane (już w rzeczywistości) jako obiekty, by następnie, po sfotografowaniu i komputerowej obróbce, trafić na plakat i/lub obraz.

Każdy z obrazów/plakatów przykuwa uwagę, bo surrealne obiekty działają jak symbol – mają moc prostego znaku. Mimo wymyślności są czyste i wyraziste. Dlatego zapewne Michał Batory uważany jest za kontynuatora tradycji polskiej szkoły plakatu.

W galerii można kupić nie tylko unikatowe drukowane obrazy, ale też same niepowtarzalne obiekty-modele. Tanio nie jest, jednak zakup zapewni nie tylko przyjemność obcowania na co dzień z dobrej jakości twórczością (mam na myśli obrazy, obiekty to po prostu przyjemne przedmioty), ale też wsparcie dla artysty i wartościowej małej galerii.

Aleksandra Talaga-Nowacka

fot. ATN


Michał Batory „Retroperspektywa” – wystawa w Galerii Ultramaryna, obecnie nieczynna, zostanie wznowiona po zakończeniu epidemii.

Galeria Ultramaryna i Studio Fotograficzne MAMYFOTY

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 118 (wejście od ul. Mickiewicza)

Kontakt

Czynne:
piątek, sobota 12-20, niedziela 12-15
Kontakt:
Galeria Ultramaryna 501 183 307, darek@fiet.pl
Studio Fotograficzne MAMYFOTY 883 977 176, mamyfoty@gmail.com