ŁYF - Złota Nitka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

ŁYF - Złota Nitka

Kolekcja "Wiesia" Macieja Józwickiego

24 października w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyła się 26. gala najważniejszego krajowego konkursu dedykowanego młodym projektantom. Zwycięzcą tegorocznej Złotej Nitki został Maciej Józwicki. Nagrodę główną – statuetkę oraz 30 tys. zł – wręczył mu przewodniczący jury konkursu Mariusz Przybylski.
Konkurs Złota Nitka skierowany jest zarówno do profesjonalnych projektantów, jak i debiutantów – polskich artystów związanych ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerów urodzonych po 1989 r. Dwa lata temu został włączony w program organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Miasto Łódź wydarzenia promującego młodych projektantów, czyli Łódź Young Fashion.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Złotej Nitki była „Przyszłość” i choć najważniejszym kryterium konkursowym była użyteczność kolekcji – spełnienie warunku „ready to wear”, jury brało pod uwagę także świeże spojrzenie na światowe trendy i odwagę w prezentowaniu własnego stylu.

Taka właśnie okazała się propozycja Macieja Józwickiego, który w finałowej rozgrywce pokonał 14 innych młodych twórców z całej Polski. Jego kolekcja, zatytułowana „Wiesia”, to opowiedziana za pomocą kapeluszy, marynarek i koszul historia o Polsce oraz słowiańskiej tożsamości Środkowo-Wschodniej Europy. Jak bowiem powiedział młody artysta: „Przyszłość nie mogłaby istnieć bez tego, co już minęło”.

Projektant zyskał także możliwość zaprezentowania swojej kolekcji w finale międzynarodowego konkursu Łódź Young Fashion Award 2019, który odbył się w sobotę 26 października.

Nagrodę specjalną podczas finału Złotej Nitki odebrała Julia Fusiecka. Jej kolekcję „The Court, Court n°1”, inspirowaną modą tenisową lat 20., 30. i 70 wyróżniła marka Tatuum, fundując laureatce wyjazd na prestiżowe targi Première Vision.

Fot. ASP Łódź

Kategoria

Sztuka
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.