Wycinanie przestrzeni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Wycinanie przestrzeni

RECENZJA. Dobre wyczucie formy, koloru, przestrzeni i materii – to sztuka Veroniki Taussig. Twórczość późna i może dlatego tak świadoma. Wyhodowana dzięki wizytom w muzeach sztuki i kolekcjonowaniu dzieł, zbudowana na inspiracjach najlepszą awangardą.
Sztuka bez treści (i bez tytułów, choćby technicznych, jak w przypadku Władysława Strzemińskiego czy Katarzyny Kobro, ale za to sygnowana, jak w tradycyjnym malarstwie), skupiona na formie, na przyjemności jej wydobywania i obcowania z nią. Co do Strzemińskiego i Kobro – to naprawdę niesamowite, że Veronica Taussig, tworząc, nie znała działalności tych dwojga: niektóre jej obiekty sprawiają wrażenie, jakby były bezpośrednimi nawiązaniami do ich powidoków i kompozycji przestrzennych. W Łodzi, a już zwłaszcza w galerii, w której wystawy organizował sam Strzemiński, wybrzmiewa to szczególnie mocno.  

Taussig ma swoje ulubione motywy: choćby papierowe reliefy przypominające żaluzje, dwubarwne kule, klocki składające się na płaskorzeźby, lubi też wycinać fragment figury i go przemieszczać.   

Geometryczne formy, głównie w neoplastycznych kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym, czarnym i białym (a często srebrne), są precyzyjne, dopracowane i gładkie. Wycinają sobie miejsce w przestrzeni i na nią oddziałują. A także na siebie nawzajem. Decydowanie, jak umiejscowić je w przestrzeni i względem siebie może być dużą przyjemnością – i widać, że kuratorka Urszula Tarasiewicz (także artystka) taką przyjemność odczuwała. Aranżacja jest ciekawa i zdynamizowana – raz nagromadzenie obiektów, gdzie indziej więcej oddechu, kolorowe ścianki (mogłyby być subtelniejsze, bo zdominowały galerię) tworzą zakamarki, w których stworzono dodatkowe miniwystawki. Kuratorka starała się podzielić dużą przestrzeń Ośrodka Propagandy Sztuki i uczynić ją bardziej kameralną. Udało się. Niech tylko ktoś zabierze stamtąd choinkę!

Aleksandra Talaga-Nowacka


Veronica Taussig "Red Black and Yellow" - wystawa czynna do 3 lutego 2019 roku.

Fot. ATN
Ośrodek Propagandy Sztuki

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, park im. Sienkiewicza

Kontakt

tel. 42 674 10 59
czynny: wt.-pt. 11-18, sob., nd. 11-17
w czwartki wstęp wolny