Gloria Artis dla Ewy Pilawskiej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Gloria Artis dla Ewy Pilawskiej

Fot. materiały prasowe

Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, a zarazem dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, została wyróżniona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie Teatr. Odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wręczył je 8 II po sztuce Marka Modzelewskiego „Wstyd” w reżyserii Wojciecha Malajkata, które zainaugurowało XXVI MFSPiN.
- Przyszedł mi do głowy pewien cytat z Burzy Szekspira. Prospero mówi: dość wielkim państwem książki były dla mnie. Uważam, że po pewnej parafrazie oddają ducha pani dyrektor Pilawskiej. Jeżeli powiemy, że dość wielkim państwem teatr był dla mnie, to moim zdaniem jest to credo pani dyrektor. Teatr, który tworzy Ewa Pilawska, to teatr spotkania, miejsce dialogu, zestawiania ze sobą form, napełniania ich różnymi treściami, unikania ideologizowania - mówił wojewoda łódzki, wręczając odznaczenie na Małej Scenie Teatru Powszechnego.

- Bez przymierza z publicznością nie byłoby teatru, festiwalu. Dziękuję za tyle lat wspólnoty, niezwykłego partnerstwa. Teatr to zespół, drużyna - moja drużyna jest fenomenalna. Mogłabym z nią pójść na koniec świata - za to Wam bardzo pięknie dziękuję - mówiła Ewa Pilawska.

Ewa Pilawska jest dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi oraz twórczynią i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Stworzyła w Teatrze Powszechnym szereg autorskich projektów - między innymi Polskie Centrum Komedii, konkurs „Komediopisanie”, „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” czy cykl „Dziecko w sytuacji”. Prowadząc Teatr, kieruje się zasadą „Teatr blisko ludzi”, która obejmuje stworzone przez nią projekty społeczne i edukacyjne. Laureatka wielu wyróżnień, między innymi „Łodzianin roku”, „Człowiek kultury” i „Nadzwyczajnej Złotej Maski”. Odznaczona Brązowym Medalem Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Kategoria

Teatr