Łódź na lato teatrem pełna | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

Łódź na lato teatrem pełna

Adam Mortas w spektaklu "Homuś" w reż. Michała Rzepki / Fot. Materiały promocyjne

19. Przegląd Małych Form Teatralnych w domu Literatury, gościnne warszawskie spektakle w Monopolis i na Pasażu Róży - to teatralne propozycje dla tych, którzy zostaną w Łodzi w wakacje. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na jutrzejszy (wtorek) pierwszy pokaz Letniej Sceny 2017, czyli spektakl „Homuś” w reż. Michała Rzepki.
W tym roku Przegląd Małych Form Teatralnych "Letnia Scena" skupi się na przedstawieniach komediowych, choć będą od tej reguły wyjątki. Tak jak w kilku latach poprzednich, tak i teraz przegląd będzie miał charakter konkursowy - zaproszone teatry powalczą o nagrody w wysokości 10 tys zł, w tym najpewniej o nagrody aktorskie. O ich przyznaniu zdecyduje jury nieco różne, niż w poprzednich edycjach, a będą je tworzyć: reżyser i autor programu "Letniej Sceny" Andrzej Czerny; publicysta i dramatopisarz Mateusz Sidor, od niedawna zastępca dyrektora Bałuckiego Ośrodka Kultury, gdzie odpowiada m.in. za Przegląd Teatrów "Dziatwa"; Gabriela Synowiec z Ośrodka Teatralnego Łódzkiego Domu Kultury, gdzie odpowiada m.in. za realizację Łódzkich Spotkań Teatralnych.

Najpierw zobaczymy monodram autorstwa Stacha Szulista ,, Homuś” w wykonaniu Adama Mortasa, aktora Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi w reż. Michała Rzepki i z wizualizacjami Piotra Pasiewicza. Przedstawienie powstało w ramach tegorocznej akcji "Dotknij Teatru". Za naszym pośrednictwem Dom Literatury przekazuje dwa 1-osobowe zaproszenia na monodram - otrzyma je ta osoba, która jako pierwsza na adres kalejdoskop@ldk.lodz.pl prześle tytuł co najmniej jeszcze jednej sztuki autorstwa Stacha Szulista (oczywiście poza "Homusiem"). Laureata powiadomimy również mailem (odbiór zaproszeń we wtorek 4 lipca do godz. 16). 


Na scenie Domu Literatury zagoszczą w kolejnych tygodniach m.in. Fundacja Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka z Poznania, która pokaże przy udziale Tria Targanescu ,,Podróże prze sny. I powroty”, warszawski Klub Komediowy, który wystąpi z ,,Fabularnym Przewodnikiem po Trzecim Trymestrze", gdyńska Fundacja Pomysłodalnia zaprezentuje ,Prawdziwą historię śmiechu", a krakowski Teatr KTO ,Stroiciela grzebieni". Jak podkreśla Andrzej Czerny, podczas tegorocznej "Letniej Sceny" będzie można poznać najróżniejsze odmiany humoru, od kabaretowego po purnonsensowe. 

Bilety kosztują: 25 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu pokazu. Bilety dostępne online: http://domliteratury.bilety.interticket.pl/, a także w Domu Literatury, od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

Pełny program 19. Przeglądu Małych Form Teatralnych dostępny jest pod adresem www.dom-literatury.pl/letnia-scena-2017/

Swoją propozycję teatralną ma także Monopolis, czyli centrum biurowo-rozrywkowo-kulturalne, w które firma Virako zaczyna zamieniać dawne Zakłady Przemysłu Spirytusowego. W ramach Letniej Sceny Monopolis swoje przedstawienia pokażą warszawskie sceny: Teatr Polski kierowany przez Andrzeja Seweryna i prywatny Teatr "Kamienica" założony przez Emiliana Kamińskiego. Każdy z nich pokaże w okresie wakacyjnym na scenie w Parku Źródliska po dwa spektakle. Przedsięwzięcia zaczął "Polski" swoją "Szkołą żon", a cykl zamknie "Kamienica". Stała przestrzeń teatralna w Monopolis ma powstać w dawnym magazynie wódki, obecnie zwanym "katedrą". 

Inne warszawskie teatry i warszawskich celebrytów zaprosi pod hasłem "Teatralny Pasaż Róży" (ul. Piotrkowska 3) Łódzkie Centrum Wydarzeń. 7 lipca Och-Teatr pokaże monolog Michała Zielińskiego, a tydzień później zobaczymy "Lament na pl. Konstytucji" Teatru "Polonia". W kolejny piątek lipca zobaczymy jeszcze "Kredyt zaufania" krakowskiego Teatru KTO, zaś 11 sierpnia "One mąż show", czyli stand-up Szymona Majewskiego (znów Och-Teatr). 18 sierpnia wystąpi zaś łódzka formacja Impro Atak założona m.in. z aktorów Teatru Nowego w Łodzi. Tych pięć przedstawień pokazanych będzie w ramach letniego repertuaru dla ulicy Piotrkowskiej nazwanego "Kultura na bruku". Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Łódzkim Centrum Wydarzeń (ul. Piotrkowska 87 I piętro) lub na stronie www.e-bilet.pl. Zorganizowanie tego wydarzenia kosztowało ŁCW ok. 50 tys. zł (honoraria plus koszty organizacji).

Wkrótce na e-Kalejdoskop.pl rozmowa z reżyserem Andrzejem Czernym, który rokrocznie programuje "Letnią Scenę". Dlaczego zaproszono do Łodzi głównie spektakle komediowe? Jak postrzega obecność tego gatunku w łódzkich repertuarach? Jak ma się w kraju nurt teatru paralelnego i kto w nim wiedzie prym? Odpowiedzi w rozmowie. 

Kategoria

Teatr