ŁóPTA - laureaci | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =

ŁóPTA - laureaci

„Szatnia”

Teatr Przebudzeni z Ostródy spektaklem „Szatnia” wygrał zakończony w niedzielę 36. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich. Przyznanie nagrody za Najlepszy Spektakl Teatru Niezawodowego (w wysokości 6 tys. zł na ręce reżysera)  jury uzasadniło „porywającą obecnością sceniczną zespołu aktorskiego oraz odczytaniem estetyki teatru Tadeusza Kantora na własnych warunkach”.
36. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – ŁóPTA 2023, zorganizowany przez Łódzki Dom Kultury, odbywał się w dniach 1–3 grudnia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi i w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Łodzi. Jury w składzie: Jadwiga Majewska, Agnieszka Skrzypczak i Adam Ziajski po obejrzeniu 23 spektakli zauważyło „wyraźnie wysoki poziom prezentowanych spektakli”. Zdaniem jurorów „36 edycja ŁóPTA po raz kolejny udowodniła wszechstronność teatru amatorskiego i jego uważność na otaczającą rzeczywistość”.

II nagrodę w wysokości 4 tys. zł (na ręce reżysera) jury przyznało Teatrowi Kapslok z Warszawy (spektakl „Kolędnicy”) za „konsekwentne i klarowne podążanie za opowiedzianą historią i wybraną przez twórców formę teatralną”. III nagroda w wysokości 2 tys. zł (na ręce reżysera) przypadła  Stowarzyszeniu Teatr Agrafka z Chełmna (spektakl „Prawy sercowy”) za „kapitalną zespołowość i błyskotliwość kreacji aktorskich”. Jury postanowiło również wyróżnić:  Teatr Etna z Piaseczna za spektakl „Wykluczmy” za „porywającą młodzieńczą energię i zmysłowość wypowiedzi artystycznej w obszarze wykluczeń społecznych”, Teatr BaWiMo z Białegostoku za spektakl „Inna” za „inscenizacyjny rozmach oraz konsekwentne prowadzenie kreacji aktorskich”, Teatr Ad-Hoc z Żabna za spektakl „Serenada” za „bezpretensjonalną i ujmującą grę aktorską”, Teatr Zza boru z Zielonej Góry za spektakl „Lekcja” za „finezję i precyzję w poszukiwaniu wyrazistych postaci w teatrze absurdu”, Rozalię Mielczarek z Łodzi za spektakl „Droga Dantego” za „odwagę i autentyzm w mierzeniu się ze społecznym tabu”. Wyróżnieni otrzymali po tysiąc złotych.

Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury Jacek Wiśniewski przyznał własną nagrodę (3 tys. zł) dla Teatru Przestrzenie z Łodzi za spektakl „Padało”: za udaną syntezę skrajnych form wyrazu (analityczność i emocjonalność), wyjątkową konsekwencję w interpretacji ról, dokładność, rytm, świadomość i panowanie nad tekstem, za psychologiczną głębię odgrywanych postaci, sugestywność i doskonałe połączenie tekstu z ruchem scenicznym wraz z dopełniającym nastrój i dramaturgię scen wykorzystaniem rekwizytów. Za budującą całość i psychologiczną złożoność postaci imponującą współpracę i wzajemne zrozumienie aktorek. Za wyjątkową dojrzałość i oryginalność aktorskich kreacji oraz odwagę zmierzenia się z trudnym tekstem sztuki.

Wszystkie nagrody i wyróżnienia ufundował Łódzki Dom Kultury.

Kategoria

Teatr