Mikołaj Chroboczek z nagrodą aktorską | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Mikołaj Chroboczek z nagrodą aktorską

Mikołaj Chroboczek, fot. Krzysztof Bieliński

Komisja Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) wyróżniła aktora Teatru im. Jaracza w Łodzi – Mikołaja Chroboczka za rolę Baltazara De Campos de Baleastadar w spektaklu „Sonata Belzebuba” w reżyserii Radka Stępnia.
Spektakl „Sonata Belzebuba” miał premierę na początku obecnego sezonu teatralnego i od razu wzbudzał emocje wśród widzów i krytyków. Niełatwy tekst Stanisława Ignacego Witkiewicza stał się inspiracją dla Radka Stępnia, który jest jednym z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, znanego łódzkiej publiczności m.in. z realizacji spektaklu „Kto zabił Kaspara Hausera” w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

Tekst sztuki, określany jako parodystyczny „nadkabaret”, jest zabawą autora w satyrę, manifest artysty, ale przede wszystkim w kicz. Młody kompozytor Istvan mierzy się ze stworzeniem muzycznego arcydzieła, zawierając pakt z Belzebubem. Czego będzie musiał się wyrzec, aby napisać swoje opus magnum? Komiczno-dramatyczny świat groteski i oniryzmu oparty jest na znanym motywie faustycznego paktu z diabłem. W spektaklu każdy z bohaterów poszukuje odpowiedzi na pytania o rolę sztuki i wywyższającego się ponad społeczeństwo artysty w świecie zmierzającym ku upadkowi.

Mikołaj Chroboczek występuje w Teatrze im. Jaracza w Łodzi od 2019 roku. Publiczność od początku docenia jego kreacje aktorskie w spektaklach „Słabi” Rafała Sabary czy serialu teatralnym „Debiut”. Laureata będzie można zobaczyć na deskach teatru w lutym 2023 r. m.in. w spektaklach: „Szklana menażeria” w reżyserii Pawła Paczesnego (7, 8, 9 lutego), „Mizantrop” Edwarda Wojtaszka (4, 5 lutego) czy w przygotowywanej premierze „Orkiestra Titanic” w reżyserii Mariusza Siudzińskiego (18 lutego).

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Spektakl „Sonata Belzebuba” jest nominowany w plebiscycie „Energia Kultury” organizowanym przez TV TOYA.
Teatr im. Stefana Jaracza

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Jaracza 27

Kontakt

tel. 42 662-33-00
tel/fax: 42 662-33-33
e-mail: bow@teatr-jaracza.lodz.pl