Monopolis otwiera się na teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

Monopolis otwiera się na teatr

fot. Biznes w Kadrze

Łódź zyska nową przestrzeń kulturalną – jesienią w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego powstanie scena teatralna. Dyrektorem artystycznym teatru Monopolis będzie Kamil Maćkowiak, znany łódzki aktor, który po tym, jak zostawił Teatr im. Jaracza, założył własną fundację i gra autorskie spektakle na deskach Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz w zespole warszawskiego Teatru Polonia.
– Od sześciu lat wysyłałem sygnały, że szukam miejsca dla swojej działalności, bardzo cieszę się, że moje marzenie o autorskim teatrze w Łodzi spotkało się z propozycją Krzysztofa Witkowskiego, prezesa firmy Virako. Wierzę, że moje 20-letnie doświadczenie, kreatywny zespół fundacji, dobre stosunki z warszawskimi i łódzkimi placówkami oraz ugruntowane relacje z licznym gronem wyjątkowych aktorów i aktorek pomogą mi stworzyć wyróżniający się i zróżnicowany repertuar – przyznaje Kamil Maćkowiak.

Teatr będzie funkcjonował w innowacyjnej przestrzeni kulturalnej stworzonej przez firmę eventovą Lim8, która ma doświadczenie w organizowaniu zaawansowanych technicznie i logistycznie przedsięwzięć. Zespół Limm8 zajmie się przygotowaniem wszelkiego rodzaju konferencji i wydarzeń promujących działalność teatralną. Artur Schutter, prezes LIM8 wspomina, że pracował już z Kamilem Maćkowiakiem przy jednym ze spektakli: – Moja firma wielokrotnie współpracowała z rozmaitymi teatrami, a Kamil obdarzony jest swoistym zmysłem eventowym, okazało się, że doskonale się rozumiemy. Współtworzenie Sceny Monopolis to dla nas wszystkich zupełnie nowy etap. To ogromne wyzwanie, ale też szansa na stworzenie w Łodzi miejsca, które wymyka się schematom.

Nowo powstający teatr wraz z częścią restauracyjną ma tworzyć Art Kombinat. Dla dewelopera obiektu, firmy Virako, kultura zawsze stanowiła istotną formę aktywności. Łodzianie docenili „Letnią Scenę Monopolis” – projekt zainicjowany przez nich przed dwoma laty projekt, który był jedynie wstępem do tego, co czeka łódzką publiczność po otwarciu zrewitalizowanego kompleksu. – Zainteresowanie organizowanymi przez nas dwoma edycjami „Letniej Sceny Monopolis” przerosło moje oczekiwania. Łącznie 7 spektakli obejrzało ponad 6 tysięcy osób, a bezpłatne zaproszenia na jedno przedstawienie rozchodziły się w zaledwie kilkanaście minut. To pokazuje, że łodzianie chcą mieć dostęp do kultury z najwyższej półki – podkreśla Krzysztof Witkowski.

JMS

Kategoria

Teatr