Nagroda dla "Imagine" Lupy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

Nagroda dla "Imagine" Lupy

W Krakowie zakończył się XV Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia. Międzynarodowe jury przyznało spektaklowi „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy (koprodukcji Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie) nagrodę za aktorską kreację zbiorową.
"Wraz z reżyserem aktorki i aktorzy „Imagine” stają się współtwórcami przedstawienia, tworząc na scenie żywy, dynamiczny kolektyw, a jednocześnie nie tracąc własnych indywidualności” - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. W końcu - jak mówił Krystian Lupa podczas jednej z dyskusji w Teatrze Powszechnym w Łodzi - „teatr to grupa, fenomen”.

Światowa prapremiera „Imagine” odbyła się w kwietniu tego roku Teatrze Powszechnym w Łodzi w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W kolejnych miesiącach spektakl prezentowany był na kilku festiwalach teatralnych – m.in. we włoskiej Modenie w ramach prestiżowego VIE Festival, na 26. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt i XXI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. W październiku „Imagine” oglądali widzowie w belgijskim Théâtre de Liège oraz w Teatros del Canal w Madrycie.

Dominika Bednarczyk zdobyła tytuł Najlepszej Aktorki za rolę w „Dziadach” w reżyserii Mai Kleczewskiej (ten sam tytuł w tym roku przyznali aktorce widzowie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych).  

Nagrody przyznało Jury w składzie: Maria Rößler, Martin Glaser, Artur Ghukasyan, Luisa Hedo, Christian Holtzhauer, Leman Figen Yilmaz, Vicențiu Rahău.


W konkursowej części Festiwalu (w sekcji Inferno) wzięły udział spektakle (w kolejności alfabetycznej):

ALTE HAJM / STARY DOM / אַלטע היים / סטאַרי דאָם – reż. Marcin Wierzchowski, produkcja: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
ANIOŁY W AMERYCE, CZYLI DEMONY W POLSCE – reż. Michał Telega, produkcja: Teatr Barakah w Krakowie
CUDZOZIEMKA – reż. Katarzyna Minkowska, produkcja: Teatr Polski w Poznaniu
DZIADY – reż. Maja Kleczewska, produkcja: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
IMAGINE – reż. Krystian Lupa, produkcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatr Powszechny w Łodzi
ŁATWE RZECZY– reż. Anna Karasińska, produkcja: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
NAXUJ. RZECZ O PREZYDENCIE ZEŁENSKIM – reż. Piotr Sieklucki, produkcja: Teatr Nowy Proxima w Krakowie
ODLOT – reż. Anna Augustynowicz, produkcja: Teatr Współczesny w Szczecinie
ŚMIERĆ JANA PAWŁA II – reż. Jakub Skrzywanek, produkcja: Teatr Polski w Poznaniu

Kategoria

Teatr