Odeszła Maestra | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Odeszła Maestra

Po długiej chorobie 9 stycznia 2024 r. zmarła jedna z największych gwiazd łódzkiej, ale również polskiej i światowej sceny operowej, wszechstronna śpiewaczka i pedagog Delfina Ambroziak. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 I o godz. 12 na Cmentarzu Komunalnym „Doły” przy ulicy Smutnej 1 w Łodzi.
Przez cały okres swojej artystycznej kariery związana była z Łodzią. Debiutowała w Operze Łódzkiej, w Teatrze Wielkim w Łodzi święciła największe triumfy w dziesiątkach najważniejszych partii sopranowych. W pamięci łodzian zapisała się wielkimi kreacjami – to m.in.: tytułowe Lakme i Traviata, Gilda w „Rigoletcie”, Mimi w „Cyganerii”, Małgorzata w „Fauście” i „Mefistofelesie”, Micaëla w „Carmen”, Donna Elvira w „Don Giovannim”, Eudoksja w „Żydówce”, Hanna w „Strasznym dworze”. We wszystkich tych wybitnych rolach raczyła widzów wspaniałym głosem i aktorską interpretacją, wielką urodą i niepowtarzalnym wdziękiem scenicznym.

Będąc czołową solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, brała udział w licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, jak m.in.: Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Poznańska Wiosna Muzyczna oraz w festiwalach w Łańcucie, Krynicy, Kudowie oraz w Salzburgu, Ludwigsburgu, Linzu, Gandawie i Lucernie. Występowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych m.in.: Koncertgebouw w Amsterdamie, Santa Cecilia w Rzymie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Była cenioną interpretatorką muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którego utwory wykonywała w kraju i za granicą, dokonując także wielu nagrań płytowych.

Na podstawie materiałów Teatru Wielkiego w Łodzi.

Kategoria

Teatr