Piotrkowski Festiwal Teatralny | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Piotrkowski Festiwal Teatralny

Scena ze spektaklu grupy "Mali Wielcy" z Rozprzy. Fot.P.Reising

Czternaście spektakli mogli obejrzeć widzowie Piotrkowskiego Festiwalu Teatralnego, który odbył się w dniach 26-27 kwietnia 2019 roku.
Impreza przeznaczona była dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do piotrkowskiego Miejskiego Ośrodka Kultury przyjechały zespoły teatralne z Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa, Łęczycy, Ręczna i oczywiście z Piotrkowa. W piątek, pierwszego dnia imprezy zaprezentowało się osiem grup, a w sobotę – sześć.

W skład jury weszli: - Elżbieta Gorzka-Kmieć – animatorka kultury, instruktor teatralny, nauczycielka i pisarka z Łodzi; - Marek Nędza – aktor teatralny i filmowy związany z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza, absolwent oraz wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi; - Adam Łoniewski – animator kultury, instruktor teatralny, dyrektor Łaskiego Domu Kultury.

W sobotę impreza przedłużyła się aż o trzy godziny. Powodem był nie tyle mały poślizg w prezentacjach konkursowych (co zazwyczaj się zdarza), lecz długotrwałe rozmowy wykonawców z jurorami, podczas których szczegółowo omówione zostały wszystkie występy.

Dopiero po godzinie 16 ogłoszony został werdykt. Na wstępie członkowie jury podziękowali wszystkim młodym wykonawcom oraz instruktorom:
- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem waszej pracy, oddania, pasji i wrażliwości. Ponieważ jednak spotkanie nasze ma charakter konkursu, postanowiliśmy wskazać parę zespołów, które najpełniej wpisują się z idee teatru młodego, odważnego, pragnącego zmienić rzeczywistość i czynić ją mądrzejszą...

W kategorii zespołów dziecięcych działających przy szkołach podstawowych I nagrodę przyznano grupie teatralnej „Siódemka” ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim za spektakl pt. „O Tadku Niejadku”. Wyróżnienie za przedstawienie pt. „Światło, kamera, akcja” otrzymał zespół „Trele Morele” z SP Nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim.
W kategorii zespołów dziecięcych działających przy placówkach kultury, spośród trzech spektakli nagrodzono jeden – I nagrodę zdobył Dziecięcy Teatr Wizji i Ruchu z Domu Kultury w Łęczycy.
Także tylko jedną grupę teatralną nagrodzono w kategorii zespołów młodzieżowych działających w placówkach oświatowych: I nagroda trafiła do IV Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim, dla zespołu "Nie mogę...".

Największa rywalizacja panowała wśród zespołów młodzieżowych działających przy placówkach kultury. W tej kategorii I nagrodę zdobyła grupa teatralna „Busola” z piotrkowskiego Stowarzyszenia „Busola dla artystycznie uzdolnionych dzieci” za spektakl zatytułowany „Casting”. Drugiej nagrody nie przyznano, natomiast trzecią otrzymała grupa „BAT-PKP” z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Ponadto jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia dla zespołów teatralnych „Za chwilę”, „Ja przepraszam bardzo” oraz „Lepszy profil”. Wszystkie trzy działają przy MOK w Piotrkowie Tryb.

Wyróżnienia za kreacje aktorskie otrzymali: Adrian Sobierski z SP Nr 7 w Tomaszowie Maz., oraz odtwórczyni roli „dziewczyny ptaka” z  MCK w Bełchatowie (nazwiska nie podano, a bełchatowian już nie było na miejscu). Wszystkie nagrody finansowe ufundował organizator, czyli piotrkowski MOK.

Paweł Reising

Kategoria

Teatr
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.