Pretty woman w Muzycznym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Pretty woman w Muzycznym

Zdjęcie: materiał nadesłany

Wystawy, spotkania, pamiątkowe wydawnictwo – Teatr Muzyczny w Łodzi wchodzi w 75. rok działalności wspomnieniowo, ale i zapowiedzią repertuarowych zmian. Kolejny sezon rozpocznie polską prapremierą „Pretty Woman” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego – nowego dyrektora artystycznego sceny.
„Pretty Woman” to ponadczasowa historia miłosna, którą wszyscy kojarzą z kinowego przeboju z Julią Roberts. Dla łódzkiego teatru sceniczna adaptacja tej historii z muzyką autorstwa Bryana Adamsa ma być pierwszym krokiem w stronę nowego repertuaru.

– W Europie musical wystawiono dotąd tylko w Niemczech, na marzec zaś zaplanowano jego brytyjską premierę. Łódzka publiczność poczeka więc tylko kilka miesięcy dłużej, niż londyńska – podkreśla Jakub Szydłowski, nowy dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi, który wyreżyseruje „Pretty Woman”. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawować będzie Jakub Lubowicz, za scenografię odpowiada zaś Grzegorz Policiński a za Kostiumy Anna Chadaj. Choreografię przygotowuje Jarosław Staniek przy współpracy z Katarzyną Zielonką. Polski tekst opracuje Daniel Wyszogrodzki. Premierę zaplanowano na 26 września.

– Kontynuujemy przyjęty kierunek rozwoju teatru, który pozwolił mu bardzo mocno zaistnieć na musicalowej mapie Polski, pozostajemy przy dużym musicalowym formacie, ale sięgamy po znacznie młodszy tytuł – wyjaśnia Szydłowski i dodaje, że zależy mu, aby wprowadzić do teatru własną jakość i autorskie spektakle. – Myślę o musicalowych adaptacjach klasyki literatury, nowoczesnych spektaklach, sięgających do różnorodności form teatru muzycznego, dialogujących z rzeczywistością; o trendzie wyznaczanym chociażby przez realizacje Wojciecha Kościelniaka – mówi, równocześnie zapewniając, że publiczność przywiązana do bardziej tradycyjnych form, także znajdzie coś dla siebie w programie teatru.

Nowy dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi jest szczecinianinem, od lat związanym z Warszawą. Reżyser spektakli muzycznych, musicali i koncertów, aktor musicalowy i dubbingowy występował w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrze Studio Buffo, Teatrze Komedia, a od 2002 jest związany na stałe z Teatrem Muzycznym Roma. Reżyserował dla Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Teatru Rampa w Warszawie, Opery na Zamku w Szczecinie. Dał się poznać również w Łodzi, gdzie dla Teatru Muzycznego reżyserował „Cyrano” i „Madagaskar – musicalowa przygoda”.

Zmiany repertuarowe to nie jedyna zapowiedź na najbliższy rok, w którym Teatr Muzyczny w Łodzi obchodzi jubileusz 75-lecia.
– Już w marcu zaprosimy na wystawę, wspominającą twórczość Ryszarda Kai, znakomitego plastyka, grafika, malarza i scenografa, który współpracował z wieloma polskimi scenami, w tym z naszym teatrem – zapowiada Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi – Natomiast od września do grudnia zaprezentujemy jubileuszową ekspozycję, złożoną z archiwalnych plakatów, projektów kostiumów i scenografii oraz samych kostiumów i rekwizytów z naszych magazynów – dodaje. 
Jubileuszowy program to także wycieczki oraz warsztaty okołoteatralne dla różnych grup wiekowych, w tym zajęcia aktorskie, muzyczne i taneczne, przybliżające specyfikę pracy teatru, a także otwarte spotkania dla seniorów, podczas których twórcy przez pryzmat zakulisowych anegdot i opowieści zaprezentują życie teatru z perspektywy artysty.
Miłośników łódzkiego Muzycznego zainteresuje zaś jubileuszowe wydawnictwo, w którym znajdą się m.in. historia tej sceny, archiwalne zdjęcia, czy spis wszystkich premier.

Opis wydarzenia: materiał nadesłany/pi 
Zdjęcie: materiał nadesłany
Teatr Muzyczny

Kategoria

Teatr

Adres

Łódź, ul. Północna 47/51