Retroperspektywy - wspólnota | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Retroperspektywy - wspólnota

"Sekundowa wspólnota" w Fabryce Sztuki, 22.08.2021 r., fot. Agnieszka Cytacka

Podczas pierwszego weekendu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Retroperspektwy" w Fabryce Sztuki zobaczyliśmy m.in. plenerowy performens Teatru Chorea "Sekundowa wspólnota". Pisze Paulina Ilska.
Myśl przewodnią tegorocznego festiwalu „Spotkanie/Wspólnota/Święto” podejmowano na wiele sposobów. Premierowy performance plenerowy „Sekundowa wspólnota” odnosił się do relacji tworzących się między ludźmi - od pierwszej nieufności i „próby sił” w grupie, poprzez rejwach towarzyszący wspólnemu budowaniu i urządzaniu symbolicznego domu na rusztowaniu.

Performance tworzyli członkowie Młodzieżowej Grupy Teatralnej, Senioralnej Grupy Teatralnej i Dziecięcej Grupy Teatralnej z Teatru Chorea, co stanowi wyzwanie związane ze współpracą międzypokoleniową. Ale się udało. Performerzy, pomimo momentów nieśmiałości, wspierali się nawzajem i odważnie wchodzili w interakcje z widzami. Odniesienie do świata zmierzającego przez konsumpcję do samozagłady też się pojawiło. Porozrzucane śmieci zbierały dzieci, co zbudowało prostą, ale nośną metaforę kosztów, jakie poniosą przyszłe pokolenia wskutek konsumpcyjnych przyzwyczajeń rodziców.

Performance zakończył się optymistycznie i wspólnotowo, tańcem, w który dali się wciągnąć także widzowie.

Paulina Ilska


Recenzja spektaklu "Ghost Dance" Teatru Brama - w "Kalejdoskopie" 09/21.
Fabryka Sztuki

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Tymienieckiego 3

Kontakt

90-365 Łódź
tel. 42 646 88 65