Scena Monopolis teatrem online | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

Scena Monopolis teatrem online

Małe zbrodnie małżeńskie Mieczysław Zbrojewicz, Beata Kawka /mat.prasowe

Spektakle i koncerty na żywo oraz improwizacja z widzami  to propozycje ArtKombinat Sceny Monopolis. Wszystkie te wydarzenia zobaczymy w stałym teatrze online, pierwszym takim w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
Scena Monopolis mieści się w budynku dawnego Zespołu Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Monopol Wódczany”, a programujący jej działania ArtKombinat przygotowuje własną ofertę kulturalną. Jednym z pierwszych wydarzeń miał być koncert Mary Komasy, zaplanowany na kwiecień. Pandemia zweryfikowała te założenia. Reakcja była szybka i kompleksowa.

Rozpoczęto emisje spektakli i koncertów na żywo. Wystąpili już m.in.: Dorota Stalińska (monodram „Żmija”), Beata Kawka, Mirosław Zbrojewicz („Małe zbrodnie małżeńskie”) czy zespół Oreada. Teraz zdecydowano się na nowatorski projekt – stały teatr online. Wszystkie wydarzenia są emitowane za pomocą platformy streamingowej www.live.artkombinat.pl. Planowana jest emisja przynajmniej jednego wydarzenia dziennie. – Wszystkie spektakle i koncerty są realizowane w naszym studio. Szukamy odpowiedniej formy artystycznej – mówi Andrzej Becker, project manager ArtKombinatu Sceny Monopolis. – Teatr transmitowany online przestaje być teatrem, ale też nie staje się filmem, czasem żartobliwie nazywamy go „Teatrem telewizji bis”. Warto skorzystać z doświadczeń teatru telewizji, ale też nie chcemy ich kopiować dosłownie – dodaje. 

Próby trwają często nawet 5-6 godzin, żeby efekt był zgodny z oczekiwaniami. Wydarzenia są nagrywane bez udziału publiczności, ale na żywo. Są biletowane i odpłatne.  – Artyści intensywnie pracują, uważamy, że powinni otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę, też muszą się z czegoś utrzymać – mówi Andrzej Becker. Bilety na spektakle i inne wydarzenia są w cenie 15-20 zł.

Program stałego teatru online jest skonstruowany w taki sposób, by każdego dnia tygodnia emitować wydarzenie związane z innym gatunkiem scenicznym. Piątki poświęcone zostaną muzyce, czwartki teatrowi, tańcowi i wydarzeniom z pogranicza tych dziedzin sztuki, a niedziele przeznaczone zostaną całkowicie dla teatru. – Dostajemy wiele próśb o powtórki wydarzeń, które wcześniej były już emitowane na  żywo. Dlatego po 1 czerwca powtórzymy np. monodram "Kandydat" z Grażyną Wolszczak i Piotrem Cyrwusem czy koncert Marcina Jarnuszkiewicza „Perfect Lady Pank”. Pracujemy nad przygotowaniem tych materiałów w wersji VOD. 

 „Bajkowe poranki teatralne”, prowadzone będą przez Teatr Impro Atak. To program wykorzystujący metodę improwizacji aktorskiej. Dzięki jej zastosowaniu kierunki improwizacji wskażą widzowie. Będą zadawać pytania za pośrednictwem profilu Facebookowego, aktorzy odczytają je na prompterze i odpowiednio zareagują. – Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę króciutkie opóźnienie, zgodnie z realiami komunikacji internetowej, ale forma zostaje zachowana. Mamy już doświadczenie w tym obszarze z  improwizowaną „Komedią romantyczną”, której odcinki transmitowaliśmy. Efekty są bardzo ciekawe, dlatego kontynuujemy ten cykl – podkreśla Andrzej Becker.

Jak długo ArtKombinat Scena Monopolis będzie działać w takiej formule? – Tak długo, jak będzie potrzeba – mówi Andrzej Becker. – Nie wykluczamy, że w przyszłości zdecydujemy się na „tramsmisję hybrydową”, czyli połączenie udziału publiczności i transmisji online. Jak to wypadnie? Nie wiemy. Ale jeszcze niedawno stanęliśmy przed wyzwaniem, jak zorganizować wydarzenia online i udało się.

Najbliższe wydarzenia: 

31.05.2020   "Bajka na żywo", Teatr Impro Atak

31.05. 2020  "Cześć, to ja". Koncert Doroty Osińskiej 

05.06.2020  "Komedia romantyczna" spektakl improwizowany, Teatr Impro Atak 

06.06.2020   "Impro Show" Teatr Impro Atak. 

07.06. 2020 "Spaghetti Poloneze"  Monika Mariotti

Paulina Ilska 
ArtKombinat Scena Monopolis
  • 31-05-2020 godz 11:00
  • 31-05-2020 godz 20:00
  • 05-06-2020 godz 20:00
  • 06-06-2020 godz 20:00
  • 07-06-2020 godz 20:00

Bilety

https://live.artkombinat.pl/

Kategoria

Teatr

Adres

Monopolis

Kontakt

ul. Kopcińskiego 58/60
90-032 Łódź