Teatr ze Szklarni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Teatr ze Szklarni

Indywidualni twórcy i grupy teatralne z regionu łódzkiego do niedzieli 3 lipca mogą zgłaszać się do konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” organizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi. Na początek wystarczy prezentacja swojego zespołu, koncepcja i wstępny harmonogram z kosztorysem projektu teatralnego. Zwycięzcy otrzymają 15 000 złotych, wsparcie merytoryczno-produkcyjne i możliwość zaprezentowania swojego spektaklu na profesjonalnej scenie.
To propozycja dla tych, którzy mają pomysł na wydarzenie teatralne, ale nie wiedzą od czego zacząć. Albo nie mają za co. – Konkurs adresujemy do niezależnych twórców i grup teatru niezależnego z Łodzi i regionu łódzkiego potrzebujących wsparcia w stworzeniu autorskiego projektu teatralnego: spektaklu lub performensu – mówi Maciej Trzebeński, dyrektor Fabryki Sztuki. – Liczy się pomysł i artystyczna energia tworzenia – podkreśla. 

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja wybierze trzech rezydentów, którzy w okresie od września do grudnia będą mieli możliwość zrealizowania własnego projektu, przy wsparciu zespołu Fabryki Sztuki oraz Teatru CHOREA. To już druga edycja programu. – Poziom zeszłorocznej edycji był bardzo wysoki, a efekty pracy rezydentów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Wiktor Moraczewski, kurator projektu – Właśnie dlatego postanowiliśmy kontynuować ten program. Zależy nam na wspieraniu niezależnych artystów. Chcemy otoczyć ich profesjonalną opieką i udostępnić im miejsce do pracy oraz prezentacji swoich dokonań.

W pierwszej edycji konkursu komisja zarekomendowała sześć projektów, spośród których wybrano finałową trójkę – Teatr Fraktal, Teatr Szklarnia i Drama Club. Efektem kilkumiesięcznej rezydencji były spektakle pokazywane szerokiej publiczności oraz dobrze przyjęte przez krytyków. Teatr Fraktal zrealizował spektakl „Frida la Vida!” inspirowany życiem Fridy Kahlo. Z kolei Teatr Szklarnia przygotował międzypokoleniowy, kobiecy projekt „EtnoTechno”. Finalistami ubiegłorocznej edycji konkursu byli też członkowie koła teatralnego działającego przy Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego. Drama Club stworzył projekt „miękkie formy”, inspirowany twórczością Magdaleny Abakanowicz.

– Mieliśmy poczucie, że dzięki wsparciu Fabryki Sztuki i Teatru CHOREA mogliśmy stworzyć coś, co jest nie tylko dodatkiem do szkolnych uroczystości, jak było do tej pory, ale jest namacalnym i długotrwałym efektem naszej pracy – mówi Helena Sej, reżyserka spektaklu „miękkie formy”. – A dzięki zaoferowanym warsztatom teatralnym i scenograficznym, grupa wzbogaciła się o nowe umiejętności, które na pewno wykorzystamy przy kolejnych realizacjach.

Konkurs, wzorem poprzedniej edycji, składa się z dwóch etapów. Pierwszy, to ocena wniosków, a drugi – rozmowa na żywo o merytoryce i planie realizacji projektu. Finaliści oprócz wsparcia finansowego otrzymają także pakiet warsztatów oraz szkoleń, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zwycięskie projekty będą mogły liczyć także na trailer lub plakat oraz pełną dokumentację fotograficzną i wideo pokazu pracy, która ma ułatwić dalszą dystrybucję. Oceny dokona komisja konkursowa, w skład której wchodzą: kurator projektu Wiktor Moraczewski, koordynatorka ds. finansowych Justyna Kasprzyk, Jadwiga Grabowska (Majewska), pełnomocnik dyrektora Instytut Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ds. projektu Przestrzenie Sztuki, Natalia Perek – ubiegłoroczna rezydentka, przedstawicielka łódzkiego Teatru Szklarnia, wykładowczyni w Katedrze Dramatu i Teatru UŁ Irena Lewkowicz oraz Łukasz Urbaniak prowadzący łódzkie wydawnictwo Officyna. W drugim etapie konkursu do obrad komisji dołączy Prezes Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA – Tomasz Rodowicz.

Aby zgłosić się do konkursu należy wypełnić prosty formularz konkursowy – https://forms.gle/Sh1ukeQ9qLJM1Y4e6 do 3 lipca do godziny 23:59. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie Fabryki Sztuki: http://www.fabrykasztuki.org

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Przestrzenie Sztuki”. Projekt „Przestrzenie Sztuki” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Materiały prasowe
Fot. Marta Zając-Krysiak
Fabryka Sztuki

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Tymienieckiego 3

Kontakt

90-365 Łódź
tel. 42 646 88 65