Teatropolis - Grand Prix dla Joanny Gonschorek | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Teatropolis - Grand Prix dla Joanny Gonschorek

Gala Finałowa Teatropolis, 27.03.2023, fot. materiały prasowe

27 marca 2023 - w Międzynarodowy Dzień Teatru - zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis, którego dyrektorem artystycznym był Andrzej Seweryn. Przez cztery dni na deskach Sceny Monopolis zaprezentowano osiem różnorodnych konkursowych spektakli.
Spośród ośmiu spektakli zakwalifikowanych do finału, jury w składzie: Andrzej Seweryn, Dorota Kędzierzawska, Robert Więckiewicz, Katarzyna Janowska i Krzysztof Witkowski (prezes firmy Virako, która zorganizowała festiwal) wyłoniło zwycięzców pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS.

Jury zdecydowało w kategorii Debiut nie przyznawać nagrody głównej. Wyróżniono za to oba spektakle: „Miłość Ci wszystko wypaczy” w wykonaniu Barbary Saneckiej, Łukasza Walczaka i Kamila Olczyka oraz „Mięso” w wykonaniu Tamary Yelchaninovej. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości pięciu tysięcy złotych. Statuetkę dla najlepszego spektaklu postanowiono zachować dla laureata przyszłorocznej edycji TEATROPOLIS.

W kategorii Open Grand Prix otrzymał spektakl „Zapowiada się ładny dzień” w wykonaniu Joanny Gonschorek. Jurorzy wyróżnili autorkę za prawdę, głębię odwagę i szczerość. Aktorka otrzymała statuetkę, 20 tysięcy złotych oraz możliwość grania nagrodzonego spektaklu na Scenie Monopolis w sezonie teatralnym 2023/2024. - Najbardziej cieszę się z tego, że przedstawienie wejdzie do repertuaru i będzie go mogło obejrzeć jeszcze więcej osób – mówiła aktorka.

Werdykt jurorów spotkał się z oczekiwaniami publiczności, która nagrodziła artystkę z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy długimi brawami.

Biorąc pod uwagę wysoki i wyrównany poziom artystyczny wszystkich spektakli zaprezentowanych w kategorii Open, jury zdecydowało o przyznaniu dodatkowo dwóch pozaregulaminowych honorowych wyróżnień. Za wykreowanie poruszającej wartości scenicznej przy użyciu subtelnych środków aktorskich, nagrodzono Sławomira Grzymkowskiego, wykonawcę „Prime Time”, a za niezwykłą precyzję w używaniu warsztatu aktorskiego i za odwagę zmierzenia się w pojedynkę z dziełem Szekspira Petera Čižmára grającego w spektaklu „Macbeth”.

Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu nagrody specjalnej. Za dotychczasową pracę artystyczną uhonorowano statuetką Bronisława Wrocławskiego, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, a także pedagoga i wielką osobowość sceniczną. Statuetkę wręczył Andrzej Seweryn.

Ale TEATROPOLIS to nie tylko spektakle. Podczas wszystkich festiwalowych dni publiczność obecna w Centrum Festiwalowym mogła uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach i rozmowach z aktorami, reżyserami oraz dziennikarzami. Te bezpośrednie rozmowy zaraz po spektaklu, często dawały zupełnie nowe spojrzenie na obejrzane przedstawienie. Były też wystawy, między innymi plakacisty Andrzeja Pągowskiego.

Podczas finału z okazji święta teatru orędzie wygłosiła ukraińska reżyserka Switlana Oleshko, która od wybuchu wojny w Ukrainie mieszka i pracuje w Teatrze Polskim w Warszawie.

A Andrzej Seweryn powiedział do widzów: - Staję przed państwem z pokorą. Otóż wierzcie lub nie wierzcie, jestem już stary i już zmądrzałem troszkę, wiem co znaczy klęska, głupota i jakie znaczenie dla teatru przynosicie wy. Bez was teatru nie ma, więc przed wami należy stawać z pokorą – mówił Andrzej Seweryn. - Łódź jest mi szczególnie bliskim miejscem, od pewnego czasu teatralnym, do którego tęsknię. Moim zdaniem bogactwo teatru w Łodzi powinno być bardziej znane w Polsce. Mają tu miejsce takie piękne inicjatywy, jak Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, jak festiwal Łódź Czterech Kultur, dlatego cieszę się do tego pięknego zjawiska dochodzimy i my z naszym TEATROPOLIS. Wszystkim wspaniałym aktorom i ludziom teatru z okazji ich święta składamy życzenia z serca płynące – realizujcie swoje pasje każdego dnia, wielu braw i wspaniałej publiczności. Niech dzieje się magia.

Zakończeniem festiwalu był pokaz mistrzowski "Dziennika" Witolda Gombrowicza w wykonaniu Andrzeja Seweryna.

materiały prasowe
Scena Monopolis

Kategoria

Teatr

Adres

Monopolis

Kontakt

ul. Kopcińskiego 62 A
90-032 Łódź