Trzy rezydencje teatralne w Fabryce Sztuki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

Trzy rezydencje teatralne w Fabryce Sztuki

„Frida la vida”

Lalkarski spektakl dla dzieci „Morze ∞ możliwości” na podstawie książki obrazkowej Kobiego Yamady, szekspirowska „Burza” w tanecznej interpretacji Sary Kozłowskiej, a także laboratorium performatywnych sposobów komunikacji młodzieżowego Squatu Teatralnego – trzy zespoły teatralne dostały szansę realizacji swoich projektów dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi.
Ogłoszono zwycięzców drugiej edycji konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Nowi rezydenci „Szklarni” efekty swojej pracy przedstawią do końca roku.

Trzy najciekawsze propozycje projektów teatralnych wybrane zostały spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z regionu łódzkiego, z których do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało sześć.

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wysokiego poziomu zgłoszonych projektów i zafascynowani pracą niezależnych artystów oraz grup teatralnych działających w Łodzi i regionie. Jednak zgodnie z założeniami konkursu mogliśmy wybrać tylko trzy projekty, które otrzymają wsparcie finansowe, merytoryczne i produkcyjne – mówi Wiktor Moraczewski, kurator projektu.

Pierwszym z laureatów konkursu jest Fundacja Gra/nice, utworzona w 2021 roku jako niezależna grupa teatralna. Z czasem fundacja zaczęła realizować projekty w miejskich instytucjach kultury oraz w nieteatralnych przestrzeniach. Konkursową komisję przekonał jej projekt „Morze ∞ możliwości” – mała forma teatralna o potencjale drzemiącym w każdym z nas, inspirowana picturebookiem „Może”, autorstwa Kobiego Yamady. Opowieść o odkrywaniu przez dziecko (i w gruncie rzeczy każdego człowieka) tkwiącego w nim wewnętrznego potencjału i siły zmieniania oraz kształtowania świata przedstawiona zostanie przy wykorzystaniu środków teatru formy, teatru plastycznego i teatru lalek, a także wzbogacona o elementy multimedialne. W przedstawieniu twórcy wykorzystają lalki projektu Justyny Bernadetty Banasiak. Za reżyserię i dramaturgię odpowiadać będzie Agnieszka Błaszczak, scenografię i kostiumy zaprojektuje Helena Osak, a muzykę Paweł Jabłoński. Na scenie zobaczymy Żanetę Małkowską i Łukasza Batko, dla których ruch sceniczny opracuje Masza Lesiak-Batko.

Drugi zwycięski projekt to „Po”, według koncepcji młodej i utytułowanej tancerki – Sary Kozłowskiej. Spektakl połączy teatr fizyczny z pracą z tekstem opartym na utworze „Burza” Williama Szekspira. Twórcy spróbują poszukać odpowiedzi na pytania o to, na ile jesteśmy w stanie żyć bez innych ludzi i bez tego, co stanowi istotę naszego indywidualnego jestestwa. Autorem choreografii będzie wybitny tancerz i choreograf Michał Przybyła. Zatańczą Sara Kozłowska i Dawid Marzec oraz dwójka głuchych performerów, wyłonionych w czasie otwartych prób. Cały proces przebiegać będzie w obecności lektora języka migowego Michała Konwerskiego.

Trzecim laureatem konkursu jest młodzieżowy Squat Teatralny, założony przez łódzką pedagożkę i reżyserkę Annę Ciszowską. Zespół w ramach badań nad teatrem współczesnym otworzy w Fabryce Sztuki laboratorium performatywnych sposobów komunikacji.

– Nasz projekt to artystyczny i autorski eksperyment badawczy, nastawiony na wykreowanie w wydarzeniu teatralnym doświadczenia, jakim jest świadoma i aktywna komunikacja energetyczna między sceną, a widownią – piszą o projekcie jego autorzy. – „Odbiór” dla widzów będzie okazją do doświadczania paradoksów komunikacji oraz zebrania informacji o temacie, dla twórców próbą aktywnego, pełnego spotkania z widzami. Konfrontacja, tych którzy działają z tymi, co chcą patrzeć.

Młodzi twórcy będą tworzyć performance zbudowany z tekstów i działań własnych, interpretacji tekstów literackich, cytatów z kanonicznych tekstów filozoficznych, reportaży i artykułów prasowych, wizji choreograficznych i plastycznych, ćwiczeń terapeutycznych i zabaw. Praca podzielona będzie na trzy etapy: w pierwszym odbywać się będą twórcze poszukiwania inspiracji do scenariusza, w drugim artyści będą eksperymentować z budowaniem wypowiedzi scenicznej, szukaniem indywidualnych sposobów komunikacji z widzem i budowaniem roli, a w trzecim odbędzie się tytułowy „Odbiór” czyli spotkanie z widzem.

Każdy z rezydentów otrzyma na realizację projektu 15 000 złotych oraz możliwość skorzystania z warsztatów i szkoleń z pracownikami Fabryki Sztuki w Łodzi i artystami Teatru CHOREA, którzy oferują wsparcie przy tworzeniu spektaklu. Każdy z zespołów otrzyma także możliwość profesjonalnej rejestracji spektaklu, zdjęcia, trailer lub plakat, które dadzą możliwość dalszej eksploatacji i promocji spektaklu. Premiery wszystkich rezydentów odbędą się jesienią i zimą 2022 roku na scenie Art_ Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.

– Rozstrzygnięcie konkursu co do wyboru rezydentów było jednomyślne, przy pełnej zgodzie całej komisji. Tak jak i decyzja, by pozostałym wnioskodawcom, którzy przeszli do drugiego etapu, przyznać pakiety warsztatowe – dodaje Wiktor Moraczewski. Oznacza to, że wsparcie narzędziowe i merytoryczne otrzymają również Teatr Xiężycowy, grupa teatralna Face To Face ze Zduńskiej Woli oraz koło teatralne działające w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi pod okiem Luizy Łuszcz-Kujawiak.

 Na zdjęciach spektakle z poprzedniej edycji „Szklarni”, fot. Agnieszka Cytacka.
Fabryka Sztuki

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Tymienieckiego 3

Kontakt

90-365 Łódź
tel. 42 646 88 65