Zapis u rejenta z Ujazdu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

Zapis u rejenta z Ujazdu

Aktorzy spektaklu "Zapis u rejenta". Fot.A.Lejko

W niedzielę 19 maja 2019 roku Gminnym Ośrodku Kultury w Lubochni miał miejsce spektakl pod tytułem „Zapis u rejenta” w reżyserii Michała Adama Pająka.
„Zapis u rejenta” jest to przedstawienie teatralne przedstawiające perypetie wielopokoleniowej rodziny Pawlaków. Akcja rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku w jakiejś z wsi w okolicy Ujazdu. Główną bohaterką jest Antonina Pawlak, która zdecydowała się zapisać swe gospodarstwo córce i zięciowi.  Sztuka powstała w oparciu głównie o wspomnienia najstarszych mieszkańców gminy Ujazd. Autorem scenariusza i scenografii jest etnograf Michał Adam Pająk. Atutem spektaklu są również odtworzone z dużą dbałością o szczegóły kostiumy oraz scenografia.
Odtwórcami ról są amatorzy z Koła Teatralnego Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe. W spektaklu pokazanym w Lubochni wystąpili: matka Antonina Pawlakowa – Halina Banasiak, babka - Stanisława Latocha, znachorka - Henryka Łuczyńska, córka Helka – Wioletta Olech, zięć Stacho – Janusz Siewier, dziewka Jagna – Wiktoria Olech, parobek Jantek – Michał Zimnicki, córka Józia – Patrycja Owsianka, zięć Jasiek – Jordan Białkowski, córka Franka – Martyna Mańkowska, zięć Ignat – Jakub Kaczmarek, Stasia – Marysia Ronek, Władzia – Weronika Wujek, sąsiad zalotnik – Bogusław Bukowski, jego żona - Krystyna Kisiel, sąsiedzi - Hubert Mierzyński, Halina Pietranek, Aneta Szałańska i Renata Szałańska.

Michał Adam Pająk to animator kultury, regionalista, pasjonat folkloru. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Jest absolwentem etnologii na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi badania z zakresu folkloru regionu rawsko-opoczyńskiego. Istotnym w jego działalności jest promowanie zwyczajów i obrzędów ludowych wśród dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, iż napisał scenariusz do spektaklu „Zapis u rejenta”.

Spektakl zaprezentowany w Lubochni wcześniej pokazywany był kilkakrotnie w Ujeździe oraz w Tomaszowie Mazowieckim. Dla młodych widzów był on cenną lekcją historii, natomiast dla starszych osób – wzruszającą podróżą do przeszłości.

Autorką fotografii wykorzystanych jako ilustracje artykułu jest Angelika Lejko pracująca jako animatorka kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe.

Paweł Reising

Kategoria

Teatr