Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na początku października nakładem cenionego w środowisku literackim Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka w Mikołowie, ukazała się czwarta książka poetycka tomaszowskiego poety Piotra Gajdy, zatytułowana Golem.
W przededniu kolejnego Festiwalu Tansmana warto sięgnąć po książkę poświęconą patronowi wydarzenia. W 89 lat dookoła świata Wojciecha Wendlanda nie jest klasyczną biografią.
Tym razem mamy dla naszych czytelników trzy wiersze Izabeli Kawczyńskiej z przygotowywanego do druku w wydawnictwie Kwadratura tomu Chłopcy dla Hekate.
W Łódzkim Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie i promocja książki Piotra Groblińskiego „Depilacja okolic serca”. Nowy zbiór felietonów to dla wielu zaskoczenie ze względu na tematykę… kosmetyczną.
Oto prawdziwa literacka sensacja – dwa niepublikowane dotąd wiersze Janusza Różewicza, zapisane na odwrocie zdjęć podarowanych przez poetę Zofii Próchnickiej. Równie ciekawa jest towarzysząca tym utworom historia.
Tomasz Cieślak recenzuje tomik Darka Foksa Rozmowy z głuchym psem.
Niepublikowane dotąd wiersze Jolanty Stelmasiak pochodzą z przygotowywanego przez autorkę tomiku Ślady.
Nie kracz, Słowik, nie kracz to zbiór rozmów, jakie z Andrzejem Słowikiem, historycznym przywódcą NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej, przeprowadził Jarosław Warzecha. Książkę wydało Narodowe Centrum Kultury.
Z okazji 100. rocznicy Bitwy Łódzkiej wydawnictwo Jacek Kusiński i Narodowe Centrum Kultury wydały książkę Bezbronne miasto: Łódź 1914-1918.
O czym jest najnowszy tom wierszy łódzkiego poety Macieja Roberta „Księga meldunkowa”? Autor kreuje – bo przecież literatura konsekwentnie i nieprzekraczalnie pozostaje domeną zmyślenia, a nie prostego opisu – przestrzeń Łodzi, tej obecnej i tej sprzed lat.