Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PODSUMOWANIE. Komedia to najtrudniejsza ze sztuk, bezlitosna i obnażająca każdą pozę czy fałsz. Była ona tematem przewodnim XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych w Domu Literatury widzowie mieli okazję obejrzeć osiem konkursowych i dwa spektakle towarzyszące z teatrów z Poznania, Katowic, Gdyni, Oleśnicy, Krakowa czy Łodzi. Każdy z zespołów miał okazję zaprezentować się na scenie przy wypełnionej po brzegi publiczności, która zawsze szczerze nagradzała najlepszych długimi owacjami. Pisze - Katarzyna Mańko
Dwa tygodnie przed rozpoczęciem 8. Festiwalu Łódź Czterech Kultur trwają ostatnie przygotowania. Andrzej Szczytko, reżyser "Antygony w Nowym Jorku", opowiedział o swoim wiedzeniu sztuki Janusz Głowackiego. Zmarły niespodziewanie pisarz miał w dniu premiery świętować w Łodzi 79. urodziny - teraz wydarzenie festiwalowe zmieni się w pożegnanie z nim. 
Wrześniowy KALEJDOSKOP już w sprzedaży. Szukajcie go w kioskach ruchu, Salonach Prasowych, Empiku i Łódzkim Domu Kultury. W najnowszym numerze, m.in.:
Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich „Ogień w głowie” (oraz 3,5 tys. zł) otrzymał Paweł Stasiewicz, autor filmu „Powierzchnia do pamiętania fragmentu” za - jak głosi uzasadnienie jury - „znalezienie wolności twórczej na kartkach zeszytu w kratkę” .
Zaczęła się kolejna, szósta odsłona projektu "Dzieci Bałut - murale pamięci". Kolejne wizerunki będzie można oglądać na ścianach budynku przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 8. Akcję organizuje Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”.
KONKURS ZAKOŃCZONY: z okładki nowego KALEJDOSKOPU patrzy Anita Lipnicka! Zwycięzcom, którzy poznali piosenkarkę po oczach, gratulujemy rocznej prenumeraty naszego miesięcznika! 
Żaden z konkursowych pomysłów na pomnik rodziny jednorożców nie zostanie zrealizowany. Miasto zaprosiło do współpracy młodego zdolnego Japończyka Tomohiro Inabę.
W powszechnym mniemaniu uważa się tereny zielone za oazy ciszy i spokoju (pominąwszy festyny i koncerty na wolnym powietrzu oraz wrzeszczące dzieciaki i kraczące ptaki…). NIC BARDZIEJ MYLNEGO.
Jedna z najlepiej ocenianych imprez filmowych w Łodzi – Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja – odbędzie się w dniach 19-22 października w Łódzkim Domu Kultury. W programie ponad 50 filmów z najlepszych światowych festiwali, panele dyskusyjne, warsztaty branżowe i spotkania z twórcami.
Centrum Nauki i Techniki EC1 poszukuje animatorów, którzy poprowadzą zwiedzających ścieżkami ekspozycji. Wkrótce zostanie ogłoszony nabór dla ok. 40 pracowników. To propozycja dla pasjonatów nauk przyrodniczych, osób zainteresowanych energetyką, fizyką i przedmiotami ścisłymi, niezależnie od wieku - od studentów, po emerytowanych inżynierów.