Czwarta natura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Czwarta natura

Zakończył się Młodzieżowy Konkurs Filmu Przyrodniczego XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Na konkurs pod hasłem „Czwarta natura ku zielonym miastom”, organizowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, wpłynęło kilkadziesiąt prac z całej Polski. Współorganizatorami tegorocznej edycji festiwalu są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi. Nagrodzone prace można oglądać do końca października na wystawie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.
– Czwarta natura to ta przyroda, która wraca w miejsca, z którego została wyrugowana. Jest o tym, jak np. na dawnych pofabrycznych terenach pojawia się las albo łąka – wyjaśnia konkursowe hasło Sławomir Kalwinek, wiceprezes WFO w Łodzi

Spośród ponad stu prac nadesłanych na konkurs, nagrody rozdano w trzech kategoriach – plastycznej, fotograficznej i filmowej. W kategorii plastycznej zwyciężyła praca Katarzyny Błaszkiewicz ze szkoły podstawowej w Bełdowie, w konkursie fotograficznym  wygrała Alicja Cytarzynska z Licem Ogólnokształcącego MIKRON w Łodzi, a najlepszy okazał się film “Sami sobie” Oliwii Stęsickiej i Marka Musiała.

– Zaskoczyło mnie, że młodzi ludzie traktują przyrodę tak jak traktuje się albo jak się myśli o kimś, kogo się zna – o przyjaciołach. W kilku pracach przyroda została uosobiona, była żywą istotą, kolegą, koleżanką – mówi Kalwinek.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego to największy przegląd filmu przyrodniczego w Polsce o tradycji sięgającej do 1980 roku. Zasadniczym celem Festiwalu, konsekwentnie realizowanym od lat, jest udostępnianie i upowszechnianie dorobku polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dotyczącej przyrody.

Konkurs filmowy przeznaczony dla profesjonalistów i towarzyszące mu wydarzenia, odbędzie się w dniach 11 – 15 czerwca 2025 roku.

Kategoria

Inne