Momakin: znamy zwycięzców pitchingu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Momakin: znamy zwycięzców pitchingu

FILM. „The day Vladimir died” to największy wygrany tegorocznej edycji ANIMARKT Stop Motion Forum. Projekt w reżyserii Fadi Syriani zdobył aż cztery nagrody w programie pitchingu. Poza nim nagrodzono jeszcze siedem filmów. Gala wręczenia nagród zakończyła tegoroczną edycję wydarzenia. Zorganizowane tym razem online, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników z 34 krajów i pozwoliła przeprowadzić ponad 260 rozmów biznesowych.
W pitchingu udział wzięło 15 projektów na etapie pierwszego scenariusza i zarysu koncepcji wizualnej.

– Byłam pod wrażeniem różnorodności tematów i dynamicznej poetyki finałowych projektów – przyznaje Markéta Šantrochová, członkini jury i podkreśla profesjonalną organizację wydarzenie w trybie online, połączoną ze zrozumieniem potrzeb uczestników.

Ze względu na wysoki poziom prezentacji nagrodzono aż 8 filmów. „The day Vladimir died” zdobył 4 nagrody: voucher o wartości 40 000 złotych na wykorzystanie w Studiu CeTA we Wrocławiu, zakup licencji przez Ale Kino+, nagrodę dystrybucyjną RADIATOR IP SALES oraz konsultację ekspercką z Marcinem Zalewskim. Ten projekt w reżyserii Fadi Syriani to historia pewnego mieszkańca Bejrutu, stałego bywalca pogrzebów, który szuka własnego nekrologu.

Jury doceniło również minimalistyczną, ale elegancką estetykę i urzekający rytm „The family portrait” Lei Vidakovic. Projekt nagrodzono voucherem Studia CeTA o wartości 60 000 złotych. Dwutygodniową rezydencję w Centrum Animacji Quirino Cristiani w argentyńskiej Cordobie, ufundowaną przez APALAB otrzymał projekt „Skin” w reżyserii Gabriela Nunes do Carmo.

Nagrodę ufundowaną przez Dragonframe otrzymał projekt „Carcassonne-Acapulco” Marjorie Caup i Oliviera Herauda, a akredytację branżową na targi MIFA 2021 w Annecy reżyserowany przez Lucianę Martinez i Ivána Stura projekt „Fia”. Akredytacja na CEE Animation Forum trafiła do twórców „Labra Cadabra, Klaipeda Jazz”. Drugą z nagród Ale kino+ w postaci zakupu licencji otrzymali twórczyni „Sweater” Kinga Górak.

Wyróżnienie Specjalne w postaci akredytacji na przyszłoroczny ANIMARKT w uznaniu dla przejmującej i porywającej historii oraz wybitnej jakości artystycznej przyznano projektowi „Electra. A Poem” Darii Kashcheevy.

Gala wręczenia nagród zakończyła tegoroczną jubileuszową piątą edycję ANIMARKT Stop Motion Forum, obejmującą blisko 40 wydarzeń, które dzięki transmisji na wirtualnej platformie były dostępne na całym świecie. Internetowa forma wydarzenia pozwoliła zebrać w jednym miejscu przedstawicieli branży stop motion z Europy, Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych czy Indii.

– Nie byłoby możliwe spotkać się osobiście w tak dużym gronie z uczestnikami z tak odległych krajów, szczególnie w warunkach pandemii – podkreśla Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, organizatorka wydarzenia. Dodaje, że wyzwaniem edycji online były m.in. warsztaty, bo brali w nich udział uczestnicy, mieszkający w różnych strefach czasowych. 

– Niemniej formuła online sprawdziła się – uważa inna z organizatorek, Paulina Zacharek. – Nasze największe obawy, o to, czy Forum zachowa charakter i nadal będzie miejscem, gdzie cała branża stop motion się gromadzi, były bezpodstawne. Okazało się, że realnie funkcjonuje ona online, żyje tym wydarzeniem, czynnie w nim uczestnicząc i komentując. Czuło się tę wymianę energii na czatach i w rozmowach.

ANIMARKT Stop Motion Forum jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Głównymi partnerami ANIMARKT Stop Motion Forum 2020 są EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission.

Lista nagrodzonych projektów:
1. Oprogramowanie Dragonframe 4: CARCASSONNE-ACAPULCO, Reż.: Marjorie Caup i Olivier Heraud, kraj: Francja;
2. Konsultacja ekspercka z Marcinem Zalewskim: THE DAY VLADIMIR DIED, Reż.: Fadi Syriani, kraj: Niemcy;
3. Specjalne wyróżnienie jury: ELECTRA. A POEM, Reż.: Daria Kashcheeva, kraj: Republika Czeska;
4. Akredytacja branżowa na targi MIFA 2021 w Annecy: FIA, Reż.: Luciana Martinez i Iván Stur, kraj: Argentyna;
5. Akredytacja na CEE ANIMATION FORUM: LABRA CADABRA, KLAIPEDA JAZZ, Reża.: Olga Ti i Julia Titowa, kraj: Litwa;
6. 2-tygodniowa rezydencja w Centrum Animacji Quirino Cristiani w Cordobie (Argentyna) – ufundowana przez APALAB: SKIN, Reż.: Gabriel Nunes do Carmo, kraj: Brazylia/Wielka Brytania;
7. Voucher o wartości 40 000 złotych, wyróżnienie ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu: THE DAY VLADIMIR DIED, Reż.: Fadi Syriani, kraj: Niemcy;
8. Voucher o wartości 60 000 złotych, wyróżnienie ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu: THE FAMILY PORTRAIT, Reż.: Lea Vidakovic, kraj: Chorwacja;
9. Zakup licencji przez ALE KINO+: THE DAY VLADIMIR DIE, Reż.: Fadi Syriani, kraj: Niemcy oraz SWEATER, Reż.: Kinga Górak, kraj: Polska / Korea Południowa;
10. Nagrodę dystrybucyjną – RADIATOR IP SALES: THE DAY VLADIMIR DIED, Reż.: Fadi Syriani, kraj: Niemcy.

red. / mat. pras

Kategoria

Inne