Siódemki i Ósemki w AOIA - nowe otwarcie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =

Siódemki i Ósemki w AOIA - nowe otwarcie

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych otwiera sezon artystyczny pod rządami nowej dyrekcji. Pieczę nad Ośrodkiem objęła Anna Ciszowska. Nowy program stawia na teatr, a dokładnie na stworzenie pomostu między najlepszą tradycją teatru alternatywnego, a nowoczesną edukacją teatralną dla młodzieży i na dwie sceny – dramatyczną i związaną z teatrem tańca/teatrem fizycznym.
Pierwszy filar nowego programu, czyli odwołanie się do tradycji teatru alternatywnego, uosabia obecność Andrzeja Podgórskiego, artysty z Teatru 77. Ten słynny teatr studencki mieścił się w budynku obecnego AOIA do 1993 roku. Założeniem projektu „Skoro go nie ma” jest przywrócenie pamięci o legendarnej grupie, poprzez organizację spektakli, wystaw, koncertów, spotkań, akcji multimedialnych przypominających dorobek „Siódemek”.

Dyrektor Anna Ciszowska zaprosiła do współpracy dwóch „niepokornych i trudnych artystów”, którzy będą pełnić funkcję kuratorów poszczególnych scen. Drugi filar programu AOIA to scena dramatyczna. Kuratorem tej sceny został Marcin Brzozowski, wykładowca PWSFTViT w Łodzi i twórca Teatru Szwalnia. Przedstawiając swą koncepcję działań, wskazywał na odwołanie się do „Czasu, gdy Łódź była centrum teatru, offowego, poszukującego, otwartego na kontekst społeczny artystycznych działań, jak w czasach Łódzkich Spotkań Teatralnych, reaktywowanych przez Mariana Glinkowskiego”. Podstawą działań tej sekcji będzie nowoczesna edukacja teatralna, prowadzona pod hasłem „Zerwania ze sznytem teatru lektur szkolnych” – jak zapewniał Marcin Brzozowski. „Chciałbym dotrzeć do młodzieży proponując wykorzystywanie zupełnie innego języka teatralnego, oczywiście na miarę ich percepcji, z uwzględnieniem toczących się zmian społecznych, komunikacyjnych i technologicznych”. Scena 13+ i działania dla najmłodszych będą istotnym elementem nowego programu.
Scena dramatyczna rozpocznie działalność spektaklem "I rozstawili namiot wśród nas" kolejnej legendy teatru alternatywnego, Teatru Ósmego Dnia, spotkaniem z Teatrem 77 i koncertem Pryzmy (21 września).

Trzeci filar nowego AOIA to scena tańca i różnorodne działania związane z teatrem tańca i teatrem fizycznym. Kuratorem tej sceny został Michał Ratajski, tancerz, performer i choreograf, wykładowca Akademii Muzycznej. On również stawia na edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, zapewnia, że każdy zainteresowany rozwojem w tym nurcie artystycznym znajdzie warsztaty odpowiednie dla siebie. Zapowiada też sprowadzanie na deski sceny AOIA najlepszych spektakli tanecznych z całej Polski i FRU#13 Festival, czyli festiwal tańca, tańca butoh, muzyki, improwizacji i kontakt – improwizacji.

W AOIA zyska też siedzibę projekt Dotknij Teatru 2020, niegdyś będący inicjatywą łódzką, a obecnie już ogólnopolską, wciąż prężnie rozwijającą się.

Paulina Ilska 

Zdjęcie: HaWa

Kategoria

Inne

Podobne artykuły