„Duszyczka” w Cannes i Annecy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

„Duszyczka” w Cannes i Annecy

„Duszyczka”

Animacja „Duszyczka” Barbary Rupik ze Szkoły Filmowej w Łodzi znalazła się w prestiżowej sekcji Cannes Cinéfondation, która prezentuje najlepsze produkcje krótkometrażowe ze szkół filmowych z całego świata.
Do tegorocznej sekcji zgłoszono ponad 2000 filmów, z czego wybrano tylko 17 (14 fabularnych i 3 animacje). 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes rozpocznie się 14 maja i potrwa do 25 maja.

„Duszyczka” oraz „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej oraz „Ovule” Natalii Durszewicz (jako dzieła studentek Katedry Animacji Szkoły Filmowej w Łodzi) wezmą udział także w konkursie filmów dyplomowych Międzynarodowego Festiwalu Filmu Animowanego w Annecy, najbardziej prestiżowego i najważniejszego wydarzenia w świecie animacji. W ramach sekcji zostanie pokazany także „Deszcz” absolwenta i obecnego uczestnika studiów doktoranckich oraz pracownika Szkoły - Piotra Milczarka. Festiwal w Annecy potrwa od 10 do 15 czerwca.

„Duszyczka”
„Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie”.
Scenariusz, reżyseria, animacja i dźwięk: Barbara Rupik
Muzyka: Maurycy Raczyński
Opieka artystyczna: Piotr Dumała i Piotr Milczarek

„Nie masz dystansu”
Ręcznie rysowana animacja próbująca zadawać pytania na temat miejsca kobiet we współczesnej rzeczywistości. Film inspirowany jest życiem codziennym, wypowiedziami osób publicznych i sposobem, w jaki media mówią o kobietach.
Scenariusz, reżyseria, animacja: Karina Paciorkowska
Opieka artystyczna: Piotr Dumała i Piotr Milczarek

„Ovule”
Historia kobiety, której lęki i złudzenia materializują się w postać wszechogarniającej dżungli, która niszczy ją i relację z partnerem. Jest to także próba zanalizowania pojęcia lęku separacyjnego, który głównie objawia się u dzieci. Nieobecność matki czy ojca wzbudza w dziecku dotkniętym tą chorobą strach i niepokój, a wyobraźnia tworzy wiele mrocznych scenariuszy. Z takiego lęku najczęściej się wyrasta, ale są osoby, które zachowują tą traumę w sobie i przekładają ją na swoje późniejsze relacje.
cenariusz, reżyseria, animacja, zdjęcia: Natalia Durszewicz
Muzyka: Vlodymyr Antoniv
Opieka artystyczna: Mariusz Wilczyński, Joanna Jasińska-Koronkiewicz

„Deszcz”
Dach biurowca. Do palącego papierosa człowieka skrada się postać, która chce zrobić żart krzykiem i wymachem rąk. Czynem tym przeraża palacza tak bardzo, że ten spada z wieżowca. Spadający budzi zainteresowanie wśród pracowników siedzących za biurkami w dużym, przeszklonym pokoju. Podchodzą do okien. Spadający człowiek budzi również zainteresowanie prezesa, który wybiega z pokoju biurowego trzymając w dłoni pelerynę...
Scenariusz, reżyseria, animacja: Piotr Milczarek
Produkcja: FUMI Studio

Kategoria

Film