Kanon filmowy bezpłatnie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Kanon filmowy bezpłatnie

Zremasterowane perełki kina europejskiego w reżyserii Felliniego, Hanekego, Kusturicy, grupy Monty Pythona i wielu innych znanych twórców można obejrzeć bezpłatnie w ramach cyklu ArteKino Classics na platformie VOD ARTE.tv. Będą to m.in.: „La Strada”, „Benny's Video”, „Czy pamiętasz Dolly Bell?”
Od 29 marca przez 3 miesiące ARTE.tv pokaże 20 filmów z prawie 20 państw Europy. Należą one do kanonu filmowego krajów, w których powstały, i wyznaczają nowe standardy światowej kinematografii. Selekcja odbyła się w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Filmotek Europejskich (ACE), wszystkie filmy są odrestaurowane, a jedną trzecią nakręciły reżyserki. Są dostępne z napisami w 6 językach.

W ramach ArteKino Classics zostaną pokazane filmy m.in.:

„La Strada”
Federico Fellini opowiada w neorealistycznym stylu historię pary artystów cyrkowych żyjących na marginesie społecznym. Podczas premiery w 1954 film otrzymał Srebrnego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a w 1957 roku Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Benny's Video”
Wybitny dramat psychologiczny o samotności i izolacji nastolatka w reżyserii Michaela Hanekego

„A teraz coś z zupełnie innej beczki“
Połączenie najlepszych skeczy z „Latającego Cyrku Monty Pythona”, popularnego serialu BBC z zabawnymi animacjami i szalonymi scenkami. To wyśmienite połączenie czarnego humoru, taniego slapsticku, bezsensownych skeczy i absurdu.

„Czy pamiętasz Dolly Bell?”
Debiut filmowy Emira Kusturicy, który przyniósł mu międzynarodową sławę. W filmie reżyser zawarł wspomnienia swej buntowniczej młodości w czasach komunistycznych

„Śmierć konia”
Albański film  w reżyserii Saimira Kumbaro, który pokazuje absurdalną i opresyjną politykę władz komunistycznych

„O czymś innym”
Gwiazda czeskiego kina Věra Chytilova w swoim pierwszym długometrażowym filmie łączy fikcyjną i prawdziwą historię dwóch kobiet, a gimnastyczka i późniejsza złota medalistka Eva Bosákova gra tutaj samą siebie

„Krnąbrne dziewczę”
Odkryty na nowo w norweskim archiwum filmowym i po raz pierwszy dostępny w całej Europie dzięki ArteKino Classics debiut kinowy Liv Ullmann z 1959 roku! To ekscytująco piękny obraz, nakręcony przez norweską reżyserkę Edith Carlmar. Liv Ullmann gra upartą Gerd, która nie przejmuje się konwenansami, a film radykalnie i bez sentymentów przedstawia różnice klasowe, o które rozbija się młoda miłość.

Kolejne z 20 premier w cyklu ArteKino Classics będą się pojawiać cyklicznie w najbliższych tygodniach pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022258/artekino-classics/

Kategoria

Film