Kawalerowicz nieoczywisty | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

Kawalerowicz nieoczywisty

Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi wydało książkę „Kadry Kawalerowicza”. Publikacja uczciła 100-lecie urodzin jednego z największych polskich reżyserów, szefa legendarnego Zespołu Filmowego „Kadr”, pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które występuje tu jako współwydawca. Wydawnictwo jest podsumowaniem działań związanych z Rokiem Kawalerowicza.
„Kadry Kawalerowicza” zostały zredagowane przez Rafała Syskę i Annę Wróblewską, a do jej współtworzenia zaproszono filmoznawców i krytyków filmowych z całej Polski. Książka zawiera 16 tekstów, poświęconych zarówno działalności i biografii reżysera, jak i mniej znanym i rzadko opisywanym filmom wielkiego Mistrza. Monografia miała w grudniu 2022 w Krakowie. Jest ozdobiona zdjęciami, często wcześniej niepublikowanymi, a także dokumentami produkcyjnymi.

Ambicją autorów było zaprezentowanie nieoczywistego oblicza reżysera „Austerii”. Publikacje otwiera tekst biograficzny nieocenionego monografisty Kawalerowicza Stanisława Zawiślińskiego. W pierwszej części Małgorzata Radkiewicz analizuje fenomen krakowskiej „Prafilmówki”, którą ukończył Kawalerowicz. Maciej Gil przeczesuje archiwum domowe reżysera, przekazane przez jego Rodzinę NCKF-owi i SFP. Miłosz Stelmach pisze o Kawalerowiczu w świetle współczesnego światowego kina, a Iwona Kurz przygląda się niezwykłej relacji reżysera z Lucyną Winnicką. Rafał Syska opisuje Kawalerowicza jako szefa Zespołu Kadr, natomiast Anna Wróblewska – jako prezesa i współzałożyciela SFP. Krzysztof Kornacki opowiada o relacjach mistrza z cenzurą.

Druga część książki, zatytułowana „Obok arcydzieł”, jest zbiorem kilku analiz filmów rzadziej opisywanych przez filmoznawców. Prezentuje nowe spojrzenie na „Gromadę” (1951), „Prawdziwy koniec wielkiej wojny” (1957), „Grę” (1968), „Maddalenę” (1971), „Spotkanie na Atlantyku” (1980), „Jeńca Europy” (1989) i „Za co?” (1995) Teksty te wyszły spod ręki filmoznawców z kilku polskich ośrodków akademickich: Krakowa, Gdańska i Warszawy, aby podtrzymać nie tylko pamięć o Kawalerowiczu, ale też refleksję i wymianę zdań na temat tej wciąż niezwykłej i wymagającej odkrycia twórczości. Autorami tekstów byli m.in.: Grażyna Stachówna, Joanna Wojnicka, Bartosz Kwieciński i Sebastian Jagielski.

Autorzy m.in. odkrywają tajemnicę niezwykle popularnej melodii autorstwa Ennio Morricone, którą wszyscy znają, ale mało kto kojarzy ją z filmem Kawalerowicza… Przedmowy napisali jej redaktorzy oraz obecny prezes SFP i przyjaciel mistrza Jacek Bromski. Książka zawiera tłumaczenie na język angielski.

„Kadry Kawalerowicza” będzie można nabyć w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Będzie także dostępna w siedzibie EC1 w Łodzi oraz za pośrednictwem strony internetowej wydawcy.

Materiały prasowe.

Kategoria

Film